Закон і Бізнес


Ботоферми визнають зброєю масового соціального ураження — проект


За словами нардепів, торік СБУ викрила 45 ботоферм, загальною потужністю понад 4 млн ботів.

20.04.2023 11:03
2983

В умовах війни в бой ідуть не тільки солдати, а й боти. З їх допомогою «здійснюється деструктивна інформаційна діяльність на шкоду національній та державній безпеці України».


Такої думки дотримуються група нардепів, які зареєстрували проект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за окремі дії проти основ національної безпеки України» (№9223), повідомляє «Закон і Бізнес».

Вони пропонують доповнити КК новою ст.1143, що встановлюватиме відповідальність за «використання облікових записів з метою поширення недостовірної інформації або для здійснення впливу на прийняття рішень, вчинення чи не вчинення дій».

Так, за сам факт створення облікових записів, що містять завідомо неправдиві відомості щодо користувача, може загрожувати штраф у розмірі до 3000 неоподатковуваних мінімумів (51 тис. грн.). Обвинуваченню залишиться довести, що ці акаунти використані для поширення недостовірної інформації або з їх допомогою «здійснюється втручання в діяльність фізичних і юридичних осіб» на шкоду суверенітету, територіальній цілісності та недоторканості, обороноздатності, національній, державній, економічній чи інформаційній безпеці України.

Дещо менше покарання передбачене для тих, хто використовуватиме ботів для поширення фейків, які «сприяють підвищенню рівня соціальної напруги, порушують конституційні права і свободи громадян, або іншим чином загрожують національній безпеці» — до 1000 н.м.д.г.

Утім, враховуючи воєнний стан, нардепи вважають за доцільне не панькатися із власниками таких ботоферм, а одразу саджати за грати за будь яке із вказаних правопорушень — на строк від 5 до 7 років з конфіскацією майна. Навіть якщо в таких діях не зможуть віднайти ознаки державної зради.

Такі справи розслідуватимуть слідчі СБУ, а вироки можна буде виносити заочно. Причому якщо такого правопорушника вдасться схопити, то для нього, як-от для терориста, можливий тільки один запобіжний захід — тримання за ґратами.

Закон і Бізнес