Закон і Бізнес


Як підписати договір з адвокатом, якщо неможна зустрітися


.

11.01.2023 13:06
11999

Адвокат може надавати правничу допомогу лише на підставі договору, що укладається у письмовій формі. Але війна роз’єднала людей. І нова реальність потребує можливості укладати угоди дистанційно.


Як це зробити, - радили юристи Одеської громадської приймальні УГСПЛ Юлія Лісова та Тетяна Кушніренко:

У законодавстві України відсутні обмеження щодо укладення угоди про надання правової допомоги дистанційно (в електронному вигляді).

Тобто договір про надання правової допомоги може укладатись в електронній формі. За законом, укладені таким чином договори,  фактично  прирівнюються до письмової форми (стаття 639 Цивільного кодексу України).

Зокрема, Радою адвокатів України зроблено висновок про наявність права адвокатів укладати договори про надання правової допомоги за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем або у інший спосіб з дотриманням вимог, встановлених Конституцією та Законом «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Після укладення договору на підтвердження своїх повноважень як представника адвокат матиме право самостійно виписувати ордер, складати, підписувати та подавати за дорученням клієнта скарги, заяви, клопотання, зокрема позовні заяви, відзиви, заперечення, отримувати копії (дублікати) тощо.

Тобто на сьогоднішній день існує можливість обмінюватися документами, укладати угоди дистанційно, маючи для цього лише смартфон і доступ до Інтернету.

Укласти договір про надання правової допомоги  дистанційно можна наступним чином:

Текст договору надсилаємо на електронну пошту чи в один із месенджерів. Клієнт/адвокат його роздруковує у себе на місці, підписує та надсилає поштою іншій стороні (або передаємо автомобільним транспортом) або після накладення живого підпису відскановує та надсилає отримувачу вже підписаний електронний договір.

Також договір можна підписати за допомогою електронного цифрового підпису (ЕЦП).

Більшість додатків інтернет-банкінгу мають можливість видати клієнту кваліфікований електронний цифровий підпис дистанційно без відвідування відділення. За його допомогою через державний сервіс Дія на документ може бути накладений електронний підпис.

Крім того, цей сервіс дає змогу так само і перевірити справжність накладеного електронного підпису на підписаному документі та здійснити підписання документу іншими сторонами.

Електронний документообіг з адвокатом може також захистити клієнта від втрати чи незаконного вилучення паперових документів окупантами. В подальшому електронні документи, як і паперові, можуть бути використані навіть у суді в якості електронних доказів безпосередньо в електронному вигляді.

Закон і Бізнес