Закон і Бізнес


РФ не виконує рішення ЄСПЛ після 15 березня: що це значить для України


.

13.06.2022 10:42
1562

Державна дума Росії ухвалила Закон, що дозволяє не виконувати рішення Європейського суду з прав людини, які вступлять в силу після 15 березня 2022 року.


Важливі моменти змін прокоментувала адвокат Центру стратегічних справ УГСПЛ Віталія Лебідь, передає «Закон і Бізнес».

Юрист зауважила, що відмова у виконанні стосується не лише неможливості отримання компенсації заявникам за порушення прав людини, але й перегляду судового рішення, винесеного російськими судами, що призвело до порушення. Тобто, наприклад, буде неможливо переглянути обвинувальний вирок за рішенням ЄСПЛ, що часто є єдиною можливістю вийти на волю незаконно засудженій людині.

Компенсації за рішеннями, які були ухвалені ЄСПЛ до 15 березня, будуть виплачувалися тільки на рахунки, відкриті у російських банках. Фактично це означає, що отримати компенсацію на рахунки «недружніх» країн буде неможливо.

За статистикою Комітету Міністрів Ради Європи, на даний момент Росія не виконала рішень у більш ніж 2000 справах, і це перше місце серед усіх держав-членів Ради Європи.

Ухвалення у РФ закону адвокат не радить розцінювати як відсутність необхідності звертатися до ЄСПЛ із заявами проти Росії.

«По-перше, особливо у справах щодо порушень російськими військовослужбовцями та підконтрольних їм сепаратистам, важливим компонентом є саме визнання юрисдикції і причетності до масових порушень прав людини Росії під час війни в Україні. По-друге, обов’язок виконання рішень ЄСПЛ залишається, тому якщо настануть позитивні зміни у політичному режимі Росії, і вона  в майбутньому виявить намір повернутися до складу Ради Європи, тоді, на мій погляд, однією з умов повернення має бути виконання усіх рішень ЄСПЛ», – говорить В.Лебідь.

Нагадаємо, раніше Європейський суд з прав людини ухвалив резолюцію про наслідки припинення членства Російської Федерації в Раді Європи у світлі статті 58 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Згідно із документом Росія перестає бути договірною стороною згідно Конвенції з 16 вересня 2022 року.

Закон і Бізнес