Закон і Бізнес


Медична марихуана: Кабмін погодив знищення українських технічних конопель?


.

08.06.2022 09:41
41652

Обіг рослин роду коноплі в медичних, промислових цілях, науковій та науково-технічній діяльності хочуть урегулювати на законодавчому рівні, встановивши жорсткий контроль над вирощуванням рослини, виробництвом та реалізацією препаратів.


Кабмін підтримав відповідний законопроект, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на Міністерство охорони здоров’я.

Чиновники сподіваються, що прийняття законопроекту дозволить в подальшому імплементувати кращий досвід у сфері регулювання обігу препаратів на основі канабісу.

Сьогодні в Україні існує та розвивається галузь технічного коноплярства (виведені сорти конопель, що не містять ТГК – наркотичної речовини). Регулювання цієї галузі господарювання є мінімальним: існують квоти на вирощування, але поля з рослиною не охороняються, адже технічні коноплі не несуть жодної загрози здоров’ю людини.

Документом пропонуються встановити жорсткі заходи контролю за обігом рослин роду коноплі (Cannabis):

- ліцензування господарської діяльності з культивування сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей.

- дозвіл діяльності з культивування сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних, промислових цілей, в науковій та науково-технічній діяльності.

- простежуваність обігу сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей, продуктів їх переробки чи вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів шляхом:

- маркування кожної партії та одиниці фасованої продукції унікальним штрих-кодом;

- ведення електронного реєстру обліку переміщення сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей чи вироблених (виготовлених) із них лікарських засобів на всіх етапах обігу;

- забезпечення відпуску особам лікарських засобів, виготовлених із сортів рослин роду коноплі (Cannabis) для медичних цілей, виключно за призначенням лікаря відповідно до медичних показань за електронним рецептом.

МОЗ очікує, що надалі Верховна Рада України підтримає проект закону, оскільки медичний канабіс здатен запобігати стражданням пацієнтів та покращити їхнє лікування.

Водночас, представники українських виробників технічних сортів коноплі (рослина також використовується у медичних та промислових цілях) виступають проти цього законопроекту. Вони вважають, що реалізація закону створить умови для поглинання українського ринку міжнародними фармацевтичними компаніями та знищить національну галузь коноплярства.

«В Україні вже існує механізм законного культивування сортів технічних конопель, в тому числі, терапевтичної спрямованості. Зараз національними виробниками активно формується ринок продукції. Але пропонований законопроект знищить його, - зауважив в коментарі виданню «Закон і Бізнес» президент Асоціації «Українські технічні коноплі» Олександр Ігнатюк. - Бо замість того, щоб створити умови для розвитку ринку продуктів харчування, косметичних препаратів, різноманітних добавок, основою яких є лікувальні властивості рослини, МОЗ фактично нав’язує потенційному українському пацієнту лікарські форми так званої медичної марихуани іноземного походження, які коштуватимуть на порядок дорожче».

Експерт пояснює, що за критеріями ціни та ефективності впливу національні товари, виготовлені з технічних (безнаркотичних сортів) конопель, беззаперечно виграють у іноземних ліків, що містять ТГК. «Тому міжнародні фармацевтичні компанії лобіють свої бізнес-інтереси і намагаються через українських чиновників отримати конкурентні переваги. Яскравим прикладом цьому є погоджений урядом проект закону», - переконаний він.

Закон і Бізнес