Закон і Бізнес


Колабораційна діяльність: 7 форм нового злочину


Первинно колабораціонізмом називали співпрацю громадян Франції з німецькою владою, до якої закликав голова режиму Віші Анрі Петен (ліворуч). Фото: Вікіпедія

19.03.2022 13:34
9797

15 березня в Україні набрав чинності Закон № 2108-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність».


Новий склад злочину роз’яснили у Координаційному центрі з надання правової допомоги, передає «Закон і Бізнес».

Згаданим Законом № 2108-IX Кримінальниий кодекс України було доповнено новою статтею 111-1 «Колабораційна діяльність», якою позначається співпраця громадян держави із ворогом для забезпечення інтересів ворога та заподіяння шкоди власній державі.

Згідно із цією статтею, колабораціонизмом уважатимуться такі дії громадян України:

1. Громадянин України публічно (на мітингах, зборах, в пресі, в мережі Інтернет, тощо) заперечує збройну агресію проти України, окупацію частини території України, закликає до підтримки дій держави-агресора, підтримує збройні формування агресора та його окупаційну адміністрацію, закликає співпрацювати з державою-агресором та її уповноваженими органами, а також до невизнання поширення державного суверенітету України на тимчасово окуповані території України.

2. Громадянин України добровільно зайняв різного роду посади у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а також брав участь в організації та проведенні незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території або публічно закликав до проведення таких незаконних виборів чи референдумів на тимчасово окупованій території.

3. Здійснення громадянином України пропаганди в інтересах держави-агресора у будь-яких закладах освіти та сприяння впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти України.

4. Передача матеріальних ресурсів військовим держави-агресора, господарська діяльність у взаємодії з державою-агресором.

5. Організація та проведення заходів політичного характеру, як то з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо, для підтримки держави-агресора, а також активна участь у таких заходах.

6. Громадянин України добровільно зайняв посади в створених державою-агресором судових або правоохоронних органах, а також добровільно брав участь незаконних збройних чи воєнізованих формуваннях держави-агресора чи надавав таким формуванням допомогу у веденні бойових дій проти України.

7. Під час зайняття посад в незаконних органах створених державою-агресором, вчинив дії або прийняв рішення, що призвели до загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.

Залежно від тяжкості вчиненого колаборантом кримінального правопорушення стаття 111-1 Кримінального кодексу передбачає різні види покарань, що можуть застосовуватися до нього:

- позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п’ятнадцяти років;

- виправні роботи на строк до двох років;

- арешт на строк до шести місяців;

- штраф до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

- позбавленням волі на строк до п’ятнадцяти років;

- довічним позбавленням волі.

Крім того, як додатковий вид покарання до винної особи може застосовуватися конфіскація майна.

Закон і Бізнес