Закон і Бізнес


Як суддів, прокурорів та адвокатів навчати Конвенції (рекомендації РЄ)


25.02.2020 10:49
3206

У Рекомендації Ради Європи визначено Принципи розвитку університетської освіти та професійної підготовки суддів, прокурорів та адвокатів в галузі системи Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.


Комітет Міністрів Ради Європи ухвалив Рекомендацію CM/Rec (2019)5 про систему Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в університетській освіті та професійній підготовці, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на «ECHR. Ukrainian Aspect».

У документі зазначається, що держави-члени повинні забезпечити великою кількістю різноманітних фахівців, які б пропонували якісну та цілеспрямовану професійну підготовку з системи Конвенції та, якщо можливо, щоб таке навчання було доступним мовою (мовами) держави-члена. Також наголошується, що необхідно звернути увагу на початкове та постійне навчання суддів, прокурорів та адвокатів; юридичних перекладачів; співробітників правоохоронних органів; професійних журналістів; та персоналу, який має справу з вразливими групами.

Також КМ РЄ підкреслив важливість залучення державами висококваліфікованих викладачів та інструкторів до такого навчання. Серед них можуть бути колишні судді та юристи Європейського суду з прав людини, судді та юристи верховних і конституційних національних судів, а також представники уряду та члени їх офісів.

Окремо Комітет Міністрів зупинився й на методах навчання та підготовки. На його думку, держави-члени повинні забезпечити точний переклад відповідної прецедентної практики ЄСПЛ або її професійний стислий виклади у формі резюме, що відповідатиме Рекомендації Rec (2002)13 Комітету Міністрів державам-членам щодо опублікування та розповсюдження тексту Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод і практики Європейського суду з прав людини. Такі переклади повинні бути легкодоступними та безкоштовними. Також повинні заохочуватися електронне навчання та використання методології HELP.

Нагадаємо у Рекомендації Rec (2002)13 йдеться про те, щоб держави-члени забезпечували з ініціативи держави чи приватних осіб негайне і широке опублікування рішень та ухвал Суду, які становлять відповідні напрацювання у прецедентній практиці або вимагають від них як від держав-відповідачів спеціальних заходів з їх виконання, повністю або принаймні у стислому викладі чи у формі витягів.

Повністю текст Рекомендації РЄ українською мовою у перекладі президента Спілки адвокатів України Олександра Дроздова та директора АБ «Дроздова та партнери» Олени Дроздової можна переглянути тут.

Закон і Бізнес