Закон і Бізнес


В НААУ розкритикували проект щодо медичних прав підлітків


23.01.2020 16:43
4884

Проект закону №2684 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реалізації прав підлітків у сфері охорони здоров'я» не вирішує питання оплати лікування, не закріплює алгоритму дій при наданні медичної допомоги дитині в невідкладному стані та при виникненні конфлікту між батьками щодо доцільності медичного втручання.


Таки твердження містяться у науково-практичному висновку Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики Національної асоціації адвокатів України щодо проекту закону №2684, передає «Закон і Бізнес» з посиланням на прес-службу НААУ.

Вказаним законопроектом пропонується внести зміни до ст.ст. 32, 284 та 285 Цивільного кодексу України, у ст. 39 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та ст.1, 3, 6 Закону України «Про охорону дитинства». Ці зміни, зокрема, стосуються законодавчого закріплення нової моделі участі неповнолітнього в процесі надання йому медичної допомоги.

Зважаючи на особливу сенситивність сфери та важливість тематики, Комітетом медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ було проведено аналіз документу, за результатами якого напрацьовано численні зауваження.

Зокрема, згідно законопроекту інформовану згоду на медичну допомогу надає фізична особа з 14 років, проте виникає питання, хто оплачуватиме медичну послугу, якщо батьки участі в реалізації прав у сфері надання медичної допомоги не беруть. Особливо, якщо йдеться про лікування у приватних медичних закладах.

Адже трудова емансипація, право на підприємницьку діяльність у фізичної особи виникає з 16 років (ст. 35 ЦКУ), а отож, можливість отримувати кошти, приміром, на оплату медичних послуг у фізичної особи з 14 років відсутня.

Крім того, не чітко встановлено кількість суб’єктів для ухвалення рішення про надання медичної допомоги батьками чи іншими законними представниками; не визначено механізму згоди на надання медичної допомоги, за якого діти тимчасово перебувають на вихованні інших членів сім'ї та близьких родичів; не закріплено алгоритму дій при наданні медичної допомоги дитині в невідкладному стані та при виникненні конфлікту між батьками щодо доцільності медичного втручання.

Висновок Комітету НААУ був скерований на адресу голів Комітетів Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики, з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування, з питань правової політики, з питань молоді і спорту.

Закон і Бізнес