Закон і Бізнес


НБУ припиняє друкувати паперові 1, 2, 5 і 10 гривень


14.03.2018 12:28
23849

Національний банк вводить в обіг монети номінальною вартістю 1, 2, 5 та 10 гривень. При цьому вилучати з обігу паперові банкноти не буде, але припинить їх друкувати та додатково поповнювати ними грошовий обіг.


Про це повідомляє прес-служба НБУ, передає «Закон і Бізнес».

В обіг нові монети випустять у два етапи:

– 27 квітня 2018 року будуть введені в обіг монети номінальною вартістю 1 і 2 гривні;

– монети номінальною вартістю 5 і 10 гривні вводитимуться в обіг у 2019 – 2020 роках (точну дату Національний банк повідомить додатково).

Паперові гроші номіналом 1, 2, 5 і 10 гривні будуть в обігу паралельно з металевими, до останньої паперової гривні.

За повідомленням прес-служби, така заміна з урахуванням строку служби монет зможе заощадити державі близько 1 млрд гривень. Адже тривалість життя монет є значно вищою за тривалість життя банкнот. Монети перебувають в обігу близько 20 років, а банкноти номіналами 1, 2, 5 та 10 гривень можуть перебувати в обігу незначний проміжок часу (у середньому близько одного року). У зв’язку з фізичним зношенням банкнот гривні Національний банк щороку вилучає близько 800 млн штук банкнот усіх номіналів, майже половину з яких (понад 40%) становлять саме банкноти низьких номіналів від 1 до 10 гривень.

Як зазначив в. о. голови НБУ Яків Смолій, до такого рішення підштовхнув і розвиток безготівкових розрахунків, зміна купівельної спроможності гривні за останні 20 років та зміни у поведінці споживачів. «Розвиток безготівкових розрахунків приводить до зменшення кількості номіналів у номінальних рядах країн світу. І Україна – не виняток. Частка безготівкових розрахунків в Україні з використанням платіжних карток за останні п’ять років зросла більше ніж утричі – до 39% на початок 2018 року (з 12% – станом на початок 2013 року)», – сказав він.

Також в НБУ зазначили, що заміна банкнот низьких номіналів на монети наблизить Україну до практики Європейського Союзу, де існують монети номіналом 1 та 2 євро. Подібну заміну свого часу здійснили Угорщина, Чехія, Данія, Японія, Канада, Великобританія, Австралія тощо.

Водночас НБУ припиняє карбувати монети номіналами 1, 2, 5 та 25 копійок. Усі ці номінали розмінних монет і надалі залишатимуться в обігу. Проте у подальшому готівковий обіг не буде поповнюватися новими монетами зазначених номіналів.

Також в НБУ повідомили, що з 1 липня 2018 року в Україні застосовуватимуться правила заокруглення загальних сум готівкових розрахунків:

– сума, що закінчується від 1 до 4 копійок, заокруглюється в сторону зменшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок;

– сума, що закінчується від 5 до 9 копійок, заокруглюється в сторону збільшення до найближчої суми, яка закінчується на 0 копійок.

У разі наявності в покупця монет дрібних номіналів він і надалі може ними розраховуватися, а у разі наявності таких монет у продавця, він може видати покупцеві решту цими номіналами.

Однак під час безготівкових розрахунків заокруглення не здійснюватиметься.

При цьому в НБУ повідомили, що населення і надалі зможе використовувати розмінні монети дрібних номіналів, а торговельна мережа – встановлювати маркетингові ціни, які закінчуються на 99 коп.

Закон і Бізнес