Закон і Бізнес


ВР прийняла Закон щодо нової моделі ринку газу


24.11.2015 15:19
2325

До 1 липня 2017 року на тимчасовій основі касовий метод визначення податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість буде застосовуватись для операцій з постачання (у тому числі оптове), передачі, розподілу електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення та особливостей податкового обліку таких операцій.


Таке положення містить Закон (законопроект №3073) "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу", який сьогодні ухвалила ВР, інформували "ЗіБ" у ВР.

Законодавчим актом уточнено порядок оподаткування податком на додану вартість та поширити касовий метод визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту з податку на додану вартість на операції з надання послуг по розподілу природного газу фізичним особам, бюджетним установам, не зареєстрованим як платники податку (доповнення пункту 187.10 статті 187 Податкового кодексу України) та змінено умови розрахунку фактичної ціни реалізації природного газу при сплаті рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин та привести у відповідність елементи збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності у відповідність із нормами Закону України "Про ринок природного газу".

Тимчасово, до 1 липня 2017 року звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701; 2702; 2703; 2704 згідно з УКТ ЗЕД.

У разі застосування зазначеної пільги, норми пункту 198.5. статті 198 цього Кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів суми податку на додану вартість з вартості яких, були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.

Платник податків може відмовитися від використання зазначеної пільги чи зупинити її використання на один або декілька звітних (податкових) періодів, на підставі заяви. Заява, у якій зазначається перелік товарних позицій товарів згідно з УКТ ЗЕД та період на який платник відмовляється чи зупиняє використання пільги, подається до контролюючого органу за місцем реєстрації платника. Норми цього абзацу застосовуються з першого числа звітного (податкового) періоду у якому подано заяву.

Також сьогодні Верховна Рада України прийняла за основу проект Закону (законопроект №3074) "Про внесення змін до Митного кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу" .

Законопроектом пропонується доповнити статтю 4 Митного кодексу новим пунктом 121, яким вводиться нове поняття - "заміщення природного газу (бекхол)" та визначається сутність такого поняття.

Згідно із проектом, " заміщення природного газу (бекхол) - операція, під час якої приймання-передача природного газу здійснюється шляхом документального оформлення зустрічних потоків природного газу:

- який перебуває в суміжних газотранспортних системах, -перевізниками-операторами газотранспортних систем України та сусідньої країни по кожному пункту приймання-передачі газу окремо без його переміщення трубопровідним транспортом через митний кордон України;

- який надходить до газотранспортної системі та/або перебуває у газосховищах України, у тому числі під митним контролем, - перевізником-оператором газотранспортної системи України та оператором газосховища без його фізичного закачування в газосховище (відбору з газосховища)".

Проектом також передбачається визначити особливості митного контролю та митного оформлення операцій із заміщення природного газу (бекхолу), а саме положення про те, що під час здійснення заміщення природного газу (бекхолу) облік природного газу, який переміщується через митний кордон України трубопровідним транспортом, здійснюється на підставі документів, які підписуються перевізниками.