Закон і Бізнес


Проблемы админюстиции в условиях войны обсудили участники конференции


Конференция прошла в Зеркальном зале Львовского национального университета им. Ивана Франко.

28.11.2023 13:17
963

Основными проблемами судебной системы являются новые отношения между «обществом и человеком» с одной стороны, и «властью» с другой, конфликты во время которых нужно судам решать учитывая ключевой фактор настоящего — «война».


На цьому наголосив голова Касаційного адміністративного суду Михайло Смокович, звертаючись до учасників Міжнародної конференції «Особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану: проблемні питання», інформує «Закон і Бізнес».

Він також вказав і на інші проблеми судової системи, як-от визначення підсудності у справах за позовами ВПО; нові категорії справ; ліквідація Окружного адміністративного суду м.Києва та створення нового – Київського окружного міського адміністративного суду. Однак, як наголосив доповідач, дані проблеми вирішуються як зі сторони законодавця, який зі своє сторони робить кроки для вирішення частини цих проблем, шляхом прийняття відповідних законодавчих актів. Так і судів, які зі своєї сторони також працюють в напрямку вирішення проблем, шляхом напрацювання судової практики у вирішенні нових категорій справ, а також розподілення накопичених після ліквідації ОАСК адміністративних справ між окружними адміністративними судами в межах України. Зокрема, завдяки впровадженню ЄСІТС спрощується доступ громадян та органів державної влади до правосуддя, що в свою чергу дозволяє вирішити проблему пов’язану з територіальною віддаленістю громадян та судів.

Своєю чергою, голова Восьмого апеляційного адміністративного суду Олег Заверуха зазначив, що даний захід реалізовується в межах багаторічного партнерства між усіма співорганізаторами — Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів та юридичним факультетом ЛНУ ім.Івана Франка. «Саме тому ми сьогодні зібралися у цьому залі, щоб обговорити особливості здійснення адміністративного судочинства в умовах воєнного стану та напрацювати шляхи вирішення цих проблем», — зазначив О.Заверуха.

Ректор ЛНУ Володимир Мельник наголосив на актуальності конференції у процесі удосконалення правової системи України. «Переконаний, що такі зустрічі, як сьогоднішня, принесуть користь як представникам судової сфери, так і науковцям університету, які активно працюють над вдосконаленням освітніх програм», — підкреслив він та розповів про наукову та соціальну діяльність академічної спільноти ЛНУ в умовах повномасштабної війни.

Голова Ради суддів Богдан Моніч відзначив, що «увага суспільства та міжнародних партнерів сьогодні прикута до справ адміністративної юрисдикції, а в умовах викликів часу особливої нагальності зараз вимагають справи, які стосуються російської агресії, розслідування воєнних злочинів».

Член Вищої ради правосуддя Олександр Сасевич коротко розповів про основну діяльність інстанції, яку представляє, основні досягнення та процеси, над якими зараз працює ВРП.

У вітальній промові суддя Фінансової палати Вищого адміністративного суду Республіки Польща, голова Ради університету гуманітарних та природничих наук у Ченстохові Кшиштоф Вінярскі пригадав, що у 2019 році брав участь у Міжнародній конференції «Адміністративна юстиція в Польщі та Україні: порівняльні аспекти» і після її закінчення будував плани на участь в таких конференціях у наступні роки. «Згодом, як і сказали колеги, розпочалася пандемія, і ми щиро вірили, що більших викликів вже бути не може. Але 2022 рік сколихнув Україну та всю Європу через повномасштабне вторгнення росії. Я переконаний, що ви — українці — переможете у цій війні, адже весь цивілізований світ разом із вами», — зазначив він.

Голова Воєводського адміністративного суду у Варшаві, суддя Вищого адміністративного суду Республіки Польща Войцех Мазур також наголосив на важливості бути солідарними з Україною в час боротьби з російським агресором та чинені правосуддя в контексті розслідування воєнних злочинів. Також він висловив переконання, що Україна повинна стати членом Європейського Союзу та побажав усім учасникам конференції цікавих обговорень.

На завершення вітальних промов до присутніх звернувся декан юридичного факультету ЛНУ Володимир Бурдін: «Адміністративна юстиція в Україні перебуває на етапі свого розвитку, але незважаючи на це, адміністративні суди вже задекларували не лише свою потрібність, але й ефективність. Я радий сьогодні вітати багатьох експертів права, які зібралися задля обговорення важливих питань в умовах воєнного часу».

Далі робота конференції продовжилась у форматі двох стратегічних сесій, які модерували Олег Заверуха та Наталія Блажівська.

Даний захід було організовано Восьмим апеляційним адміністративним судом спільно з Всеукраїнською асоціацією адміністративних суддів та юридичним факультетом ЛНУ ім.Івана Франка.

Закон і Бізнес