Закон і Бізнес


Осторожно, мины!

Компенсация пострадавшим от взрывоопасных предметов


.

07.06.2022 13:44
ЛАРИСА ВЕРБИЛО, главный юрист Левобережного киевского местного центра по предоставлению бесплатной вторичной правовой помощи
1658

Начиная с 24 февраля, от артиллерийских, авиационных и ракетных обстрелов страдают мирные жители украинских городов и сел. Много украинцев за этот период пострадали от взрывов мин и гранат. Возникает вопрос, имеют ли право пострадавшие от взрывоопасных предметов на государственную помощь и социальные гарантии?


Відповідно до статті 10 Закону України «Про протимінну діяльність в Україні» постраждалі особи мають право на одноразову компенсацію за шкоду, заподіяну здоров’ю (далі – компенсація), та на щорічну допомогу на оздоровлення (далі – допомога на оздоровлення).

29 вересня 2021 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 1020, якою затверджено Порядок надання одноразової компенсації особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, постраждалим внаслідок дії вибухонебезпечних предметів та Порядок надання щорічної допомоги на оздоровлення особам з інвалідністю та дітям з інвалідністю, постраждалим внаслідок дії вибухонебезпечних предметів (далі – Порядки).

Хто має право на компенсацію та допомогу на оздоровлення?

Такі види державної допомоги надаються особам, яким встановлена інвалідність, що пов’язана з ушкодженнями, спричиненими вибухонебезпечними предметами на підставі висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я (для дітей віком до 18 років) чи на підставі висновку медико-соціальної експертної комісії (для осіб віком від 18 років).

Куди потрібно звернутися за компенсацію та допомогою на оздоровлення?

Компенсація та допомога на оздоровлення призначається структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад на підставі звернення постраждалої особи або її законного представника за зареєстрованим або фактичним місцем проживання.

При цьому, компенсація призначається за умови, що звернення за її призначенням надійшло не пізніше ніж через 60 календарних днів після встановлення зв’язку інвалідності з ушкодженнями, спричиненими вибухонебезпечними предметами, а допомога на оздоровлення – за умови подання звернення до 15 жовтня поточного року. Тобто допомога на оздоровлення може призначатися щороку.

До заяв на отримання компенсації та допомоги на оздоровлення надаються наступні документи:

копію паспорта громадянина України (або копії тимчасового посвідчення громадянина України, посвідки на постійне проживання, посвідки на тимчасове проживання, посвідчення біженця);

копію свідоцтва про народження постраждалої дитини віком до 14 років;

копію реєстраційного номера облікової картки платника податків або серію (за наявності) та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті);

рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті ради або суду про встановлення над дитиною-сиротою, дитиною, позбавленою батьківського піклування, опіки, піклування, або про влаштування таких дітей на цілодобове перебування до закладів різних типів, форм власності та підпорядкування, або рішення районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про влаштування дитини-сироти, дитини, позбавленої батьківського піклування, в прийомну сім’ю, дитячий будинок сімейного типу;

копію довідки медико-соціальної експертної комісії про групу і причину інвалідності (особам віком від 18 років) або копію висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я про встановлення категорії «дитина з інвалідністю» (дітям віком до 18 років).

На який розмір компенсації та допомоги на оздоровлення можна розраховувати?

Порядками визначені і розміри компенсації та допомоги особам, які постраждали від вибухонебезпечних предметів на території України.

Так, компенсація встановлена в таких розмірах:

для особи з інвалідністю І групи та дитини з інвалідністю підгрупи А до 18 років – у п’ятикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність;

для особи з інвалідністю ІІ групи та дитини з інвалідністю до 18 років – у чотирикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність;

для особи з інвалідністю ІІІ групи – у трикратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність.

Допомога на оздоровлення нараховується і виплачується постраждалій особі в таких розмірах, округлених до однієї гривні:

особам з інвалідністю I або II групи, дітям з інвалідністю – 40 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність;

особам з інвалідністю III групи – 35 % розміру прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня поточного року для осіб, які втратили працездатність.

При цьому, у разі зміни групи інвалідності в період перебування особи з інвалідністю на обліку, допомога на оздоровлення виплачується в розмірі, визначеному для групи інвалідності, встановленої такій особі на дату призначення допомоги.

Якщо постраждала особа має право на допомогу на оздоровлення згідно із Законом України «Про протимінну діяльність в Україні» та одночасно згідно з іншим нормативно-правовим актом – допомога на оздоровлення, за вибором самої особи, призначається лише за одним з них.

Допомога на оздоровлення виплачується постраждалій особі, якщо вона протягом поточного року не отримувала безоплатну санаторно-курортну путівку, або путівку на оздоровлення, або будь-яку грошову компенсацію замість санаторно-курортної путівки, або компенсацію вартості самостійного санаторно-курортного лікування чи щорічну допомогу на оздоровлення за рахунок державного або місцевого бюджетів.

У разі отримання постраждалою особою допомоги на оздоровлення така особа знімається з обліку для забезпечення санаторно-курортною путівкою або з обліку для отримання грошової компенсації замість санаторно-курортної путівки/компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування/щорічної допомоги на оздоровлення.

На що потрібно звернути увагу?

Нагадуємо, що Уряд постановою від 08 березня 2022 року № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» затвердив певні особливості її проходження під час дії воєнного стану.

Так, передбачено, що на період дії воєнного стану на території України та протягом 6-ти місяців після його припинення або скасування, діють такі правила:

у випадку, коли особа, що звертається для встановлення інвалідності, не може прибути на огляд, така комісія може ухвалювати рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії;

усі медико-соціальні експертні комісії забезпечують проведення медико-соціальної експертизи за направленням лікарсько-консультативної комісії незалежно від місця реєстрації, проживання або перебування заявника.

Поряд із цим під час дії воєнного стану не застосовуються вимоги щодо огляду заявників, що проживають у віддаленій місцевості вдома та для заявників поважного віку й осіб з інвалідністю, які перебувають у стаціонарних лікувальних установах. Також інвалідність не встановлюється заочно, якщо хворий перебуває за кордоном.

Водночас, у разі неможливості направлення лікарем або комісією, зокрема заочно, на медико-соціальну експертизу у разі безперервної тимчасової непрацездатності не пізніше ніж через 4 місяці з дня її настання чи у зв’язку з одним і тим же захворюванням протягом 5 місяців з перервою за останніх 12 місяців, рішення щодо продовження тимчасової непрацездатності за її наявності приймається без направлення на медико-соціальну експертизу лікарем або комісією чи з відповідним направленням не пізніше ніж за місяць після скасування воєнного стану.

У разі повторного огляду, строк якого припадає на період дії воєнного стану, він переноситься на строк після припинення або скасування воєнного стану, але не пізніше 6-ти місяців після його припинення або скасування за умови неможливості направлення осіб з інвалідністю та тих, яким встановлено ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках), лікарсько-консультативною комісією на медико-соціальну експертизу, а дітей з інвалідністю лікарем до лікарсько-консультативної комісії.

При цьому, інвалідність та ступінь втрати професійної працездатності (у відсотках) продовжується до останнього числа 6-го місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану, якщо раніше не буде проведено повторного огляду.

Закон і Бізнес