Закон і Бізнес


Разблокировка сделок с недвижимостью

Какие ограничения на проведение нотариальных действий продолжают действовать


Во время военного положения далеко не все нотариусы могут совершать действия по регистрации прав на недвижимость.

11.05.2022 10:02
МАКСИМ ЛЕБЕДЕВ, партнер, руководитель практики корпоративного права и M&A, адвокат
5812
5812

Кабинет Министров возобновляет проведение нотариальных действий и государственную регистрацию прав собственности на недвижимое имущество. Впрочем, возобновление такой деятельности происходит с рядом ограничений. Рассмотрим их.


Власне ці обмеження запроваджені на час дії воєнного стану та протягом одного місяця з дня його припинення або скасування і мають на меті захистити права та інтереси осіб в умовах його дії та від можливих зловживань, правопорушень. Так, постановою КМ від 19.04.2022 №480 наразі запровадженні такі обмеження.

Нотаріальні та реєстраційні дії щодо нерухомого майна можуть вчиняти обмежене коло нотаріусів.

Міністерством юстиції буде підготовлений перелік нотаріусів, які в умовах воєнного стану вчиняють нотаріальні дії щодо цінного майна. Перелік критеріїв, на основі яких він буде формуватися, визначений постановою.

Ініціатива проходження оцінки відповідності цим критеріям та подальшого внесення до переліку належить самим нотаріусам. Деякі із них матимуть обмеження на вчинення окремих дій, що буде зазначено в Переліку.

Натомість Забороняється вчинення нотаріальних та реєстраційних дій нотаріусами, що здійснюють свою діяльність в межах адміністративно-територіальної одиниці, що входить до затвердженого Міністерством юстиції переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Мін’юст, в умовах воєнного стану.

Забороняється передача нерухомого майна до та зі статутних капіталів юридичних осіб.

Забороняється нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу предмета іпотеки, що належить фізичній особі, за споживчим кредитом.

Винятки становлять випадки, коли такий продаж здійснюється за згодою іпотекодавця, а також державна реєстрація права власності на нерухоме майно на підставі договору іпотеки за споживчим кредитом, що містить застереження про задоволення вимог іпотекодержателя шляхом набуття права власності на предмет іпотеки.

Вчинення нотаріальних та реєстраційних дій проводиться нотаріусами в межах області за місцезнаходженням нерухомого майна, крім проведення таких у результаті оформлення спадщини. Додатково діє принцип екстериторіальності щодо територій міста Києва та Київської області. Обмеження не діють у випадку проведення державної реєстрації прав у результаті оформлення спадщини.

Забороняється вчинення нотаріальних та реєстраційних дій по відношенню до договорів, які укладені від імені фізичної особи відчужувача (іпотекодавця тощо) на підставі довіреності.

Забороняється вчинення нотаріальних та реєстраційних дій протягом одного місяця з дня проведення попередніх відповідних дій щодо такого майна. Виключенням є спадкування та державна реєстрація прав у результаті визначення розміру часток у праві спільної сумісної власності.

Забороняється вчинення виконавчих написів на кредитних договорах, які не є нотаріально посвідченими.

Постанова також врегулювала питання документів та заяв, що перебували на розгляді державних реєстраторів та нотаріусів до введення воєнного стану. Якщо такі наразі не входять до відповідного Переліку нотаріусів, про який зазначено вище, документи та заяви передаються на розгляд до іншого нотаріуса, правомочного на такий розгляд. Розподіл здійснюється програмними засобами, передача здійснюється територіальним органом Мін’юсту.

Ініціаторами передачі можуть бути заявник, нотаріус, від якого документи мають передаватися, або нотаріус, документи до якого мають передаватися (у випадку звернення заявника з запитом щодо такої передачі).

Закон і Бізнес