Закон і Бізнес


Загартовування президентством

Глава держави розповів про успіхи і пройшов випробування «журналістським словом»


Влада і закон, №24 (959) 12.06—18.06.2010
2820

Два дні поспіль у столиці вирувало політичне життя — глава держави ділився успіхами своєї «стоденки». На київських вулицях майоріли прапори провладної та опозиційних партій, впала у вічі велика кількість працівників правоохоронних органів. 3 червня сходи до Національного палацу «Україна» були застелені червоними доріжками, адже політичний бомонд чекав на Президента. Віктор Янукович порушив традицію попередників, які проголошували щорічне послання до Українського народу в стінах парламенту, й обрав значно більше приміщення для свого монологу. Послухати промову гаранта прийшли іноземні дипломати, члени Уряду та народні обранці від правлячої коаліції. Більшість опозиційних депутатів цей захід проігнорувала.


Прес-аншлаг

Ідучи до сцени, глава держави потиснув руки присутнім у залі першому та другому президентам України (третього на заході не було). Промова В.Януковича тривала майже півтори години. Він розповів і про свої сьогоднішні досягнення, і про завтрашні перспективи. «Ми витримали іспит історії перших десятиріч і ставимо перед собою амбітне завдання: вийти з кризової смуги сильнішими, утвердитись у колі потужних і впливових країн світу, що визначатимуть майбутнє глобального суспільства на наступні десятиріччя», — резюмував Президент.
Наступного дня планувалася зустріч глави держави з представниками мас-медіа в Національному центрі ділового та культурного співробітництва «Український дім». У повідомленні прес-служби керманича зазначалося, що прес-конференція розпочнеться о 12 год., а «пропускний режим» — з 10-ї.
Аби не випробовувати долю і не стояти в черзі за «президентським словом», кореспондентка «ЗіБ» о 10.10 вже була біля Укра¬їнського дому. Пройшовши за 5 хв. три перевірочні пункти охорони і зайшовши до місця призначення, журналістка здивувалася: половина стільців для преси вже була зайнята, люди з відео- та фотокамерами курсували залою, шукаючи най¬більш вигідні позиції. А до діалогу з В.Януковичем зали¬ша¬-лося ще півтори години.
До трьох мікрофонів (для регіональних, центральних та зарубіжних ЗМІ) підходили журналісти і записувалися в чергу, щоб поставити запитання Президентові. До речі, хоча прізвище кореспондентки «ЗіБ» і було в першій десятці охочих, але вона так і не змогла підійти до мікрофона — фортуна посміхнулася лише пер¬шій п’ятірці.
Деякі журналісти одягнули футболки з написом «Стоп цензурі», вирішивши влаштувати невеличку акцію протесту. «У вас такі гарні футболки, де нам можна такі взяти?» — поцікавилися представники івано-франківських ЗМІ в колег. Учасники заходу пояснили, що футболки з логотипом ті можуть одягнути, але після закінчення прес-конференції мають їх повернути. Якщо ж гості із Західної України хочуть залишити собі цю одежину, повинні заплатити за неї 43 грн.
Іванофранківці подякували за інформацію, але брати напрокат чи купувати цей предмет одягу від¬мовилися. Вони сказали, що в них немає утисків свободи слова. Та все ж таки учасники акції плідно попрацювали: до приходу В.Януковича майже півсотні представників ЗМІ вирізнялися з-поміж більш ніж чотирьохсот присутніх футболками з яскравим промовистим написом.

Послання журналістам

Після 1,5-годинного вербування в ряди борців за свободу слова настав час «Ч» — до зали зайшов Президент. За спалахами фотокамер і спинами охоронців можна було розгледіти усміхнене обличчя Віктора Федоровича. Присутність активістів акції «Стоп цензурі» аж ніяк його не збентежила. Зайнявши місце за сріблястою трибуною, гарант виступив із 10-хвилинним напутнім словом.
Прикметно, що керманич зробив акцент лише на своїх успіхах і майбутніх пріоритетах, а привітати журналістів з професійним святом забув. «Сьогодні, коли виповнилося сто днів від часу, як я почав працювати на посаді Президента України, готовий з вами по¬ділитися своїми думками, як завжди щиро відповісти на всі запитання, які будуть вас цікавити», — запевнив глава держави.
Хвилю перешіптувань у рядах медійників викликали слова В.Януковича про те, що він приділив багато уваги правам людини. «Це одне з питань, яке є найважливішим для кожної людини, яка хоче себе бачити і відчувати вільною, розмовляти тією мовою, якою бажає, сповідувати будь-яку релігію», — зазначив Президент. Журналісти чекали, що Віктор Федорович згадає і про свободу слова, але гарант почав розповідати про економіку, інвестиції та єдність влади.
Не оминув керманич і теми зовнішньої політики. «Нам удалося за цей короткий період часу стабілізувати відносини з Росією, побудувати спільний план дій з ЄС на всіх напрямках, що стосуються інтеграції України до європейського простору. Нам удалося вчергове підкреслити, що ми будуємо стратегічні відносини зі США. Ми також зробили наголос, що Україна співпрацюватиме з економічними центрами світового впливу. Напри¬клад, таким, як Китай», — підкреслив глава держави.
Наприкінці вступного слова згадав він і про судову реформу, зауваживши, що нинішня влада не могла залишити її в підвішеному стані, в якому вона перебувала майже 20 років. «У цій реформі ми передбачили насамперед деполітизацію судової системи, викоренення корупції й надання відповідних прав суддям, захист їх прав, створення системи незалежних судів. Безумовно, наближення суду до людини, якість роботи суддів — це також передбачається в реформі», — заявив Президент.
Також, на його думку, за цей короткий час удалося закласти фундамент розвитку нашої країни. Тепер можна починати зводити дім, тобто реалізовувати раніше задекларовані змі¬ни. Головне — щоб будинок був з вікнами. «А вікна — це свобода слова й інформації. Тому я бажаю, щоб ці вікна завжди були чистими і прозорими, щоб ми бачили через них увесь світ, а світ — нас. Я готовий відповідати на ваші питання, як за¬в¬жди, щиро і відверто», — завершив В.Янукович.
Після цього для нього розпочалося випробування «журналістським словом», під час якого головне — не втратити заздалегідь зайнятих позицій і достойно відповісти на всі мас-медій¬ні виклики. Такі словесні «бої» загартовують і Президента, і представників ЗМІ.

Присмак свободи

Зокрема, регіональну пресу цікавили конкретні питання: подолання на¬слідків стихії на заході країни, прийняття закону про надання Севастополю статусу «місто-герой». Зарубіжні колеги переймалися долею українсько-ро¬сійських відносин, газового консорціуму, ставленням Києва до проблем Південної Осетії та Абхазії.
Мікрофон для центральних ЗМІ був «захоплений» активістами акції «Стоп цензурі», які ставили запитання з гострим присмаком свободи. «Те, що ви стоїте в цій футболці, і те, що ви запрошуєте мене бути разом з вами, це вже говорить про те, що ми з вами однодумці. На вас ніхто не тисне і не тиснутиме. Я хотів би співпрацювати з вами і шукати шляхи викоренення утисків свободи слова. Я готовий бути поруч і підтримувати цей рух», — запевнив глава держави.
Проте представники цен¬тральних мас-медіа не вгавали. Вони цікавилися, коли розпочнеться обіцяна виплата ПДВ, чи контролюватиме гарант «справу хабарника»(екс-заступника міністра охорони навколишнього природного середовища Богдана Преснера), чому на вул. Банковій були помічені російські політтехнологи. До того ж акули пера постійно намагалися дискутувати з главою держави, ставили по два і більше запитань.
Звернули увагу журна¬лісти і на посилені заходи безпеки гаранта. «Особисто я нічого не боюся, завжди йшов до людей, був відкритий. Але мене інформують, що є певні застереження, на які державна служба охорони повинна реагувати. Мені це теж не приємно», — пояснив В.Янукович.
Напросилися центральні ЗМІ й у гості до глави держави в сумнозвісну резиденцію «Межигір’я». Віктор Федорович заявив, що без попередньої підготовки, «хоч зараз» готовий провести для охочих екскурсію. Але «прохачам» знову не пощастило: в кінці зустрічі вони дізналися, що в Президента є важливі справи, а поїздка відкладається «на потім».
У керманича цікавилися і тим, чому прихильники «біло-голубих» стоять біля стін Українського дому, а опозиціонерів правоохоронні органи витісняють якнайдалі від центру події. «Міліція не реагує на кольо¬ри тієї чи іншої політичної сили. Вона повинна забезпечувати громадський порядок і берегти всіх від неприємностей», — зазначив Президент, але такою відповіддю не втамував «інформаційну спрагу» журналістів, які хотіли почути зовсім інше пояснення.
Вручений гарантові від¬критий лист прибічників акції «Стоп цензурі», в якому перераховувалися всі випадки обмежень свободи слова, він переадресував голові СБУ Валерію Хорошковському та очільнику МВС Анатолію Могильову, доручивши їм розібратись і «відпрацювати це з журналістами».
Час спілкування з гарантом закінчився, і лише 16-ом представникам ЗМІ пощастило поставити йому запитання. Після прес-конференції 20-ох представників ЗМІ «за вагомий особистий внесок у розвиток вітчизняної журналістики, детальне й оперативне ви¬світлення в засобах масової інформації найактуальніших подій суспільного життя, високу професійну майстерність та з нагоди Дня журналіста» відзначили нагородами. Всіх присутніх запросили на келих шампанського.

***

Від’їзд В.Януковича став сигналом для його прибічників: прапори біля Українського дому згорнули, і всі почали розходитися по домівках. Центр столиці з полегшенням зітхнув, повертаючись до свого звичного щоденного ритму життя. Але це все тимчасово, поки чергова кругла дата знову не змусить працювати Київ у пришвидшеному темпі.

Марина ЗАКАБЛУК