Закон і Бізнес


Венеціанський день

Коаліція не чекатиме висновку експертів до осені, а підлаштує закон на ходу


Правосуддя, №24 (959) 12.06—18.06.2010
2138

Вже наступного дня після прийнят¬тя парламентом законопроекту щодо судової реформи у першому читанні голова Комітету ВР з питань правосуддя Сергій Ківалов доповідав у Венеції про принципові новели президентської ініціативи. Експерти готові розглянути проект за прискореною процедурою, однак попередили, що ви¬сновок буде не раніше вересня.

Українська презентація


Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі комітету, С.Ківалов поінформував членів Венеціанської комісії про основні положення проекту «Про судоустрій і статус суддів»: від структури судів до перерозподілу пов¬новажень Президента, законодавчої, виконавчої та судової гілок влад. Зокрема, він зауважив, що, на відміну від проекту, який пропонувався екс-президентом Віктором Ющенком і за яким планувалося створити мінімум 29 нових судів, єдиною новою установою, що створюватиметься за цим законом, є Вищий спеціалізований суд з розгляду цивільних та кримінальних справ.
Також голова комітету відзначив, що «вперше пов¬ністю реалізована рекомендація експертів комісії забезпечити більшість суддів у складі Вищої ради юстиції». А для підтримання чистоти мантії початкову зарплату «судді нижчого рівня і класу збільшать у 5 разів (з i300 до i1500)», при цьому вона переглядатиметься автоматично — залежно від розміру мінімальної зарплати. Насамкінець С.Ківалов запевнив, що головним критерієм оцінки і внесення поправок до проекту будуть кілька висновків комісії, в яких «достатньо детально викладений увесь спектр вимог європейських стандартів до судової реформи».
«Ніхто з членів комісії, тим більше керівництво, не ставили будь-яких провокаційних або недоброзичливих питань, з увагою поставилися, послухали. Я відповів на питання, які нам задавали», — переповів журналістам подальший перебіг подій С.Ківалов.
Зі свого боку представник України в комісії Марина Ставнійчук критично оці¬нила новий проект, наголосивши на необхідності його попередньої експертизи — до внесення на розгляд Верховної Ради. Також вона зауважила, що за озвученими положеннями не можна судити про якість документа, а тому пропонувала скликати конференцію, провести круглі столи, аби обговорити нововведення. На думку С.Ківалова, така відстрочка була б зайвою, оскільки лише 3 місяці тому експерти висловлювали свою позицію щодо основних засад, яких має бути дотримано під час реформування третьої гілки влади.
Голова ВРЮ Володимир Колесниченко у своєму виступі звернув увагу на прогресивні положення проекту щодо формування суддів¬ського корпусу і дисциплінарної відповідальності суддів. Експерти єврокомісії із задоволенням відзначили реалізацію своїх рекомендацій про надання більшості місць у складі Ради саме суддям, а також про відмову Президента і парламенту від своїх квот у складі Вищої квалі¬фікаційної комісії суддів, що зміцнить верховенство суддівського корпусу.

«Чотири — це забагато!»

Водночас у коментарі «Німецькій хвилі» віце-президент комісії Томас Маркерт зауважив, що офіційний запит на аналіз проекту ще не надходив. «Якщо ми незабаром отримаємо законопроект, гадаю, ми будемо в змозі надати наші попередні висновки у вересні. Формально рекомендації треба буде затвердити на засіданні комісії в жовтні», — зазначив правник.
Він підкреслив, що попереднім законопроектам була властива надмірна складність. Натомість, за його словами, потребує спрощення система україн¬ських адміністративних судів, особливо — процедура оскарження рішень. «Одна справа може бути оскаржена у чотирьох інстан¬ціях. Це забагато. Зазвичай їх має бути не більш ніж три», — наголосив експерт.
«Крім того, подекуди недостатньо чітко прописані повноваження окремих судів. Нерідко суди беруться розглядати справи, які не належать до їхньої компетенції», — констатував Т.Маркерт.
За його словами, може бути доцільним уточнення повноважень Вищого адмі¬ністративного суду. А от нагальної необхідності скорочувати повноваження Верховного Суду представник Венеціанської комісії не бачить. «Потрібно розмежувати, які справи скеровуються до Вищого адмінсуду, а які — до Верховного. Проходження обох цих інстанцій не має сенсу», — переконаний Т.Маркерт.

Свято експертів

Наступного дня після закриття 83-ї пленарної сесії, 5 червня, Венеціанська комісія відсвяткувала свій ювілей — 20 років з дня утворення. На урочистому засіданні пролунали поздоровлення на адресу членів комісії від 5 глав держав, включаючи Україну.
У свою чергу керівник комісії запевнив у подальшій плідній співпраціі з Києвом. За його словами, наступним кроком на шляху України до наближення до європейських стандартів стануть реформи виборчого законодавства та внесення змін до Конституції. Дж.Букіккіо також нагадав про домовленість, яка була досягнута під час зустрічі з україн¬ським Президентом у Страсбурзі, щодо передачі на експертизу нового проекту судової реформи.
Висновки експертів, що надійдуть, українські законодавці використають для  коригування нововведень. А опозиція — для обгрунтування подань до Конституційного Суду. Адже окремі норми майбутнього закону узгоджуються з Конституцією лише за наявності спільної політичної волі не помічати очевидних суперечностей.
Проте з огляду на прискорене проходження законопроекту в першому читанні він має всі шанси змінити статус вже наступного тижня. І важко прогнозувати, чи можна буде цей день уважати святом на вулиці Феміди.

Лев СЕМИШОЦЬКИЙ