Закон і Бізнес


Занедбані пам’ятки

Рахункова палата вважає, що культурна спадщина потребує розробки цільової програми


varandej.livejournal.com
Рахункова палата вступилася за пам’ятники історії іq культури.

№21 (1060) 19.05—25.05.2012
2021

Процес збереження історико-культурної спадщини країни, незважаючи на ухвалення трьох державних програм, здійснювався у 2009—2011 рр. в умовах хронічного недофінансування й неефективного виконання центральними та регіональними органами влади відповідних функцій. До того ж майже 73% культурних пам’яток у Львівській і Тернопільській областях не обліковані, а з виділених Мінрегіонбуду та Мінкультури понад 30 млн грн. на реставрацію й консервацію об’єктів історико-культурної спадщини неефективно та з порушенням чинного законодавства використано 6,3 млн, констатує Рахункова палата.


Через занедбаність пам’яток історії та архітектури туристичний потенціал більшості регіонів використовується не повністю. Так, у Львівській і Тернопільської областях тільки 2 з 11 замків та палаців, що входять до складу державних заповідників, використовуються як повноцінні туристичні об’єкти. Майже половина з 64 об’єктів, розташованих у цих заповідниках, перебуває в незадовільному стані, більш ніж третина з них потребує термінових протиаварійних та консерваційних робіт.

Однак протягом 2009—2011 рр. на реставрацію та консервацію об’єктів історико-культурної спадщини в цих регіонах з державного бюджету було спрямовано менше 10% від необхідних обсягів фінансування. З виділених Мінрегіонбуду та Мінкультури понад 30 млн грн. неефективно й з порушенням чинного законодавства використано 6,3 млн (20%). Через це темпи фізичного руйнування архітектурних пам’яток значно випереджають темпи їх відновлення.

Аудитом виявлені численні порушення пам’яткоохоронного законодавства під час ремонтних робіт (встановлення пластикових вікон різного розміру та кольору, самовільна перебудова). Без відповідних дозволів і погоджень зводиться новий храм на місці знесених господарських будівель монастирського комплексу Почаївська лавра (Тернопільська область), що може призвести до часткової або повної втрати об’єктів національного значення в державному заповіднику.

Майже 73% об’єктів культурної спадщини у Львівській і Тернопільській областях не обліковані, що гальмує формування Державного реєстру нерухомих пам’яток України. У Львівській облдержадміністрації не володіють інформацією про виведення з аварійного стану, реставрацію та консервацію об’єктів національного значення, наданих у концесію, що негативно впливає на рівень їхнього збереження.

Колегія Рахункової палати наголосила, що культурна спадщина країни потребує належної уваги з боку Уряду, невідкладних заходів з порятунку архітектурних та історичних пам’яток, зокрема, розробки й затвердження відповідної довгострокової цільової державної програми.