Закон і Бізнес


Штрафний з офсайда

Хто розкручує корупційний скандал навколо Євро-2012?


Влада і закон, №44 (979) 30.10—05.11.2010
3407

24 жовтня 2010 року футбольний світ облетіла  тривожна звістка: Україну і Польщу підозрюють у підкупі чиновників УЄФА (Європейський союз футбольних асоціацій) з метою проведення чемпіонату з футболу Євро-2012 в цих країнах.


Як повідомило німецьке видання Sueddeustsche Zeitung, член ради директорів Футбольної асоціації Кіпра Спірос Марангос має інформацію про те, що українці і поляки витратили близько ?11 млн на забезпечення підтримки своєї заявки з боку футбольних функціонерів.

Хто ви, містере Марангосе?

С.Марангос, котрий звинувачує Україну і Польщу в підкупі чиновників УЄФА, про футбол знає не з чуток. Він був півзахисником у складі таких грецьких команд, як «Паніоніс» і «Панатінаїкос» та кіпрських — «Омонія» і «АПОЕЛ». Футбольну кар’єру С.Марангоса навряд чи можна назвати видатною. Він не був легіонером і не грав у найкращих клубах Європи. У складі грецької збірної з футболу С.Марангос узяв участь у чемпіонаті світу з футболу 1994 року, який проходив у США. Виступ збірної Греції тоді був провальним. Якщо поразку з рахунком 4:0 від аргентинців хоч якось можна виправдати, то як бути з тим, що Греція програла з таким самим рахунком збірній Болгарії?
Рік потому Спірос закінчив свою кар’єру як футболіст, однак не розлучився з футболом. І ось у 2010-му вже футбольний функціонер С.Марангас зробив гучну заяву: Україна і Польща підкупили УЄФА для проведення в себе футбольного чемпіонату Євро-2012. Ціна питання — ?11 млн. Кількість корумпованих чиновників — чотири. «Найдорожчий» з них обійшовся в ?3,5 млн. Сам С.Марангос уже не один раз відправляв листи керівницт¬ву УЄФА, проте його ігнорують.
Перше питання, яке ставлять у самому УЄФА, — хто такий містер Марангос? Генеральний секретар Європейського союзу футбольних асоціацій Джанні Інфантіно так прямо і заявив: він не знає, хто такий С.Марангос. І це притому, що в УЄФА готові розглядати всі заяви про корупцію.
А С.Марангос продовжує погрожувати розкриттям корупційної змови. «Не всі в УЄФА зацікавлені в розслідуванні цієї справи. Влітку я домовився про зустріч з головою дисциплінарного комітету УЄФА Пітером Ліхамером, але він її відмінив», — каже кіпрський функціонер. За його словами, в нього є навіть свідки підкупу. Дж.Інфантіно заявляє: надайте ж, нарешті, докази, інакше немає сенсу проводити розслідування.
Поки що С.Марангос не надав пресі доказів проти «корупціонерів». Мало того, він навіть не назвав їх. З другого боку, навіщо цей скандал С.Марангосу — не зрозуміло. Ні Греція, ні вже тим більше Кіпр не претендували на проведення Євро-2012. Зрив же чемпіонату нині означатиме, що його просто ніде буде провести, адже для цього необхідні не тільки умови, а й згода тих країн, в яких розвинена потрібна інфраструктура. (Прикметно, що незабаром після заяви С.Марангаса заступник міністра спорту Італії Рокко Крімі повідомив про готовність його країни прийняти Євро-2012. — Прим. ред.)

Українсько-польський захист

Заради справедливості відзначимо, що в України і Польщі не все гладко з підготовкою до проведення Євро-2012. Якщо наша країна відстає насамперед за темпами будівництва стадіонів, готелів і пере¬творення українських «шляхів» на дороги, то у поляків, як справжніх європейців, ці проблеми хоч і відсутні, проте є інші — корупційні скандали, котрі стрясають Федерацію футболу Польщі. У глави ФФП Михайла Лісткевича досить напружені взаємини з прем’єр-міністром країни Доналдом Туском і урядом Польщі.
М.Лісткевич відомий як людина, що спілкується на рівних з керівництвом ФІФА. Ходять чутки, що саме він познайомив президента ФІФА Зеппа Блаттера (з ним він на ти) з його нинішньою дружиною — полячкою Ілоною. У Польщі преса називає М.Лісткевича «хрещеним батьком» корупційних схем у польському футболі. Протягом останніх 10 років у Польщі заарештували 120 функціонерів, тренерів, суддів і гравців. Нещодавно 17 з них засуджені до позбавлення волі на строк до 7 ро¬ків.
Така ситуація не могла продовжуватися вічно. У результаті 29 вересня рішенням НОК Польщі М.Лісткевича було усунено з посади. ФІФА й УЄФА досить хворобливо поставилися до активності польського уряду і пригрозили країні позбавити її права проведення чемпіонату Європи з футболу. Проте далі за погрози справа не посунулася — надто очевидні факти корупції у ФФП.
Ще одним чинником «прихильного ставлення» до польського уряду могло бути й заступництво українців. «За кулісами свою роль зіграв і український футбольний бос і мільярдер Григорій Суркіс. До речі, Суркіс теж на ти з Лісткевичем», — пише німецька Sueddeutsche Zeitung. Стала б ФФП, конфронтація якої з урядом триває понад 3 роки, в таких умовах намагатися підкупити функціонерів УЄФА? Став би М.Лісткевич, котрий, як уже зазначалося, на ти з керівництвом ФІФА, підкуповувати чиновників рангом нижче? Навряд чи.
Сам він на правах глави ФФП на той момент, коли Польща і Україна виграли, отримавши право провести Євро-2012, казав: «Це якась дурість. Акт відчаю і фрустрації цієї людини (С.Марангоса. — Прим. ред.)».
Українці, як і поляки, заперечують можливість підкупу чиновників УЄФА. «Цій заяві три роки. Якби в ній була хоч частина правди, ніякого чемпіонату в нас би вже не було», — запевняє віце-прем’єр з питань Євро-2012 Борис Колесніков. Сам же скандал він назвав «внутрішніми розборками футбольних функціонерів».
«Мені здається, що всі ці розмови і прецеденти виникають на тлі боротьби з корупцією у ФІФА. Кому і що там було купувати? Ось у Росії нині в боротьбі за право проведення ЧС-2018 сильна конкуренція: це і Англія, і спільні заявки Португалії та Іспанії, Нідерландів і Бельгії. А тоді альтернатив Україні з Польщею, по суті, не було», — цитують екс-президента Російського футбольного союзу В’ячеслава Колоскова інформ¬агентства.
Нині скандал тільки розпалюється. Якщо Польща і Україна хочуть і надалі уникати подібних проблем, вони повинні не тільки не допускати фактів корупції у власних футбольних федераціях, а й слідкувати за тим, щоб їхня репутація залишалася незаплямованою. Якщо С.Марангос не надасть жодних доказів, федераціям футболу Польщі й України варто було б подати на нього до суду, аби в майбутньому убезпечити себе від подіб¬них обвинувачень. Ну і звичайно ж, потрібно дотримуватися правил чесної гри не тільки на футбольному полі, а й за його межами.

Борис РУДЬ

Опитування

Чи можна нажахати чиновника грошима?

Скептики переконують, що викоренити корупційного спрута неможливо, проте оптимісти вірять у результати боротьби. Утім, експерти одностайні: головна причина розквіту хабарництва полягає в тому, що посадовці не бояться брати «винагороду». Чи можна чиновника налякати хабаром, у народних обранців з’ясовувала кореспондентка «ЗіБ».

Леонід ГРАЧ, фракція КПУ:
— В жодному разі. Без корупції вони «вимруть» як клас. Поки є влада, чиновник завжди братиме хабарі. Питання лише в тому, яка влада може встановити такі обмеження, щоб ці «винагороди» були мінімальними, а не багатомільйонними, які сьогодні мають держслужбовці.

Валерій ПИСАРЕНКО, фракція БЮТ:
— Як тільки ми доведемо, що є невідворотність покарання влади за отримання хабарів, чиновники почнуть боятися. В такому разі ми зможемо наблизитися до європейських країн, в яких навіть розмови про хабар викликають страх.

Валерій БОНДИК, фракція ПР:
— Якщо усунуть причини, які спонукають чиновників брати хабарі. Мова йде про підвищення економічного рівня життя. В країнах з високим економічним розвитком спостерігається низький рівень корупції. Це прямо пропорційна залежність.

Валерій БАРАНОВ, фракція БЛ:
— Можна замінювати чиновників скільки завгодно, але система буде існувати і процвітати. Якщо главі держави не вистачить мудрості і волі зруйнувати систему управління, тобто провести адміністративну реформу, його плани не реалізуються. Вся ця корупційна машина ніколи не дозволить себе знищити.

ЗаписалаТетяна КУЛАГІНА