Закон і Бізнес


За ширмою синців і поцілунків

Заява про побиття Тимошенко стала генеральною репетицією перед початком процесу щодо «ЄЕСУ»


№18 (1057) 28.04—09.05.2012
ВАСИЛЬ КОЛІШНИЙ
22135

Що тепліше стає за вікном, то гарячіше — в стінах Верховної Ради. Минулого тижня законодавчий орган знову простоював через «страйк» опозиції, яка таким чином привертала увагу європейських депутатів до стану здоров’я свого лідера. Або, ймовірно, намагалася шумовою завісою прикрити набагато більшу загрозу.


Побої в блокаді

 У вівторок, після оголошення результатів виборів омбудсмена, спікеру Володимиру Литвину не дали завершити свою промову, забравши його стілець. Опозиція, обурена примусовим лікуванням Юлії Тимошенко, заблокувала трибуну, президію і, як наслідок, — сесійну роботу парламенту. До традиційних вимог про звіт Генерального прокурора та голови пенітенціарної служби додалася й несподівана: допустити до Ю.Тимошенко депутатів не лише з опозиції, а й від більшості. Представники останньої не стали вступати в дискусію й залишили колег наодинці зі своїми вимогами…

Відверто кажучи, важко повірити, що в Качанівській колонії хтось вирішив, що з екс-прем’єром можна поводитись як зі звичайною ув’язненою. Тим не менш, за словами захисника Сергія Власенка, силовим «вихованням» Ю.Тимошенко займалися троє чоловіків, зокрема перший заступник начальника колонії Андрій Коваленко. «На неї накинули простирадло, почали її бити, і після цього потягнули в лікарню», — переповів адвокат слова підзахисної. Барв цій картині, яку мав уявити пересічний українець, додав опис синців на руках та животі Ю.Тимошенко.

Щоправда, ніхто із сторонніх, крім самого С.Власенка, на той момент цих гематом не бачив. Зі слів лікаря-невропатолога ЦКБ №5 Укрзалізниці Ірини Фурси, яка намагалися оглянути ув’язнену, пройти медогляд остання відмовилася. А оскільки хвора була в одязі з довгим рукавом, доступними для візуального огляду залишалися лише тильні поверхні долонь і обличчя. «Видимі шкіряні покриви, слизові в мене як у лікаря з 24-річним стажем ніяких сумнівів не викликали на той момент, і пацієнтка на цьому жодних акцентів не робила», — зазначила І.Фурса, відповідаючи на питання журналістів про наявність синців на руках Ю.Тимошенко.

У самій колонії не заперечують, що силоміць відвезли засуджену до лікарні. Але факт навмисного завдання тілесних ушкоджень категорично заперечують. Як розповів прокурор Харківської області Геннадій Тюрін, тюремники 5 годин умовляли екс-прем’єра поїхати до лікарні, і вона все ж погодилася на госпіталізацію, а в останній момент передумала. Урешті-решт, працівники колонії роз’яснили їй норму закону, що дозволяє застосування фізичного впливу до засудженого, котрий виявляє непокору законним вимогам працівників пенітенціарної установи. Що й було зроблено. «Її взяли на руки й перенесли до машини», — повідомив прокурор. Водночас, за словами Г.Тюріна, від огляду судмедекспертом Ю.Тимошенко відмовилася.

 Піар навколо піару

 Аби на власні очі переконатися в наслідках дій тюремників під час примусової госпіталізації екс-прем’єра, до колонії відправили делегацію із 7 нардепів на чолі з новим лідером фракції БЮТ Андрієм Кожем’якіним та Євгенію Тимошенко.

Та на випередження зіграла омбудсмен Ніна Карпачова (Валерія Лутківська не вступила на посаду, оскільки блокування парламенту унеможливило складання нею присяги. — Прим. ред.). Уповноважена ВР з прав людини заявила, що її представник оглянув засуджену з її згоди, встановивши «наявність синців на передпліччі, ділянці ліктьового суглоба правої руки, а також синця значного розміру в правій пахвинній ділянці живота».

За оцінками деяких експертів, така заява офіційної особи стала своє­рідною помстою тричі омбудсмена, яку провладна більшість позбавила роботи. Адже до останнього часу опозиція й сама Ю.Тимошенко більш ніж критично ставилися до виконання Н.Карпачовою своїх обов’язків. Вочевидь, екс-прем’єр не допустила б до себе представника людини, в якій вона не була б впевнена. Наразі ж за допомогою Н.Карпачової опозиція вирішила посилити ефект від заяв Ю.Тимошенко на міжнародній арені. Можливо, як передбачає лідер «регіо­налів» Олександр Єфремов, в обмін на працевлаштування в майбутньому парламенті. Тим більше, що першим озвучив цю заяву ще один лідер опозиції Арсеній Яценюк. У притаманній йому формі, він звинуватив владу в посяганні на фізичне знешкодження Юлії Володимирівни.

Звісно, весняне загострення в політичному протистоянні не пов’язане з медичною симптоматикою. Так, О.Єфремов припускає, що лист Ю.Тимошенко про побиття є частиною плану, приуроченого до відкриття сесії ПАРЄ. «Виявляється, є лист, написаний на 6 аркушах, є заздалегідь підготовлені плакати,.. виступи і заяви… і, виявляється, сьогодні (24 квітня. — Прим. ред.) відкривається чергова сесія ПАРЄ», — зауважив він.

Захист у фаворі

 Знову таки, збіг це чи ні, але невдовзі після заяви Ю.Тимошенко в мережі з’явилося відео, на якому жінка, схожа на екс-прем’єра, вільно пересувається камерою, але ховається під ковдрою, почувши кроки за дверима. Наприкінці ролику жінка тривалий час тримає в обіймах чоловіка, схожого на С.Власенка, та цілує його. Зйомки датовані груднем минулого року, коли Ю.Тимошенко тримали в Лук’янівському СІЗО.

Заступник голови пенітенціарної служби Сергій Сидоренко підтвердив, що відео справжнє, і пообіцяв розібратися, як воно потрапило в мережу. Натомість С.Власенко не виключає, що подасть до суду на сайт УНН, який першим розмістив скандальний ролик. За його словами, це фальшивка, яка має прикрити скандал з побиттям. Проте навряд чи хтось витрачав сили й час для того, аби змонтувати такий сюжет. Самі по собі романтичні відносини між екс-прем’єром та її захисником не сприйматимуться українським виборцем як компромат. Радше будуть на користь створенню образу Ю.Тимошенко як жінки, якій притаманні звичайні людські почуття. Обурюватися й погрожувати судом міг би хіба що чоловік екс-прем’єра Олександр Тимошенко, але він у Чехії, і навряд чи коментуватиме вибір своєї офіційної дружини…

Водночас скандал з відео з-за грат СІЗО підтвердив тенденцію стирання граней між робочим кабінетом і опочивальнею в українській політиці. Народні обранці під час сесії обмінюються любовними СМС, високопосадовці мають розкладні крісла чи ліжка в кімнатах відпочинку (чи то аби не гаяти часу на дорогу додому пізно вночі, чи то з іншою метою…). А традиція прилюдних цілувань ставить під сумнів здатність з першого погляду відрізнити дружній поцілунок від романтичного. Адже, як відомо, найкраща схованка — та, що в усіх на очах.

 Зерна й полова

 Якщо ж вона не спрацьовує, застосовується добре відомий прийом «пакування» однієї події в обгортки інших, більш гучних і яскравих. Як у казці про скриню, качку і все інше — голки, на кінці якої — чиєсь життя чи репутація.

Так, непомітними для багатьох ЗМІ залишилися причини дивної заяви, зробленої наприкінці минулого тижня прес-службою БЮТ про нібито записане інтерв’ю із співкамерницею Ю.Тимошенко. Телеканали офіційно заперечили, що готували щось подібне, а згодом сусідка екс-прем’єра попросила перевести її в іншу камеру.

Такий поспіх із викриттям підготовки замовного сюжету може пояснюватися лише занепокоєнням бютівців щодо оприлюднення небажаної для їхнього лідера інформації, зокрема, про реальний стан здоров’я, поведінку Ю.Тимошенко під час відвідин тощо. Заява на випередження мала б дискредитувати будь-які факти, які могла розповісти сусідка екс-прем’єра. У штабі БЮТ такий сюжет розцінили як загрозу, що ставила під сумнів правдивість багатьох попередніх заяв та звинувачень на адресу влади. Однак інтерв’ю в ефір не вийшло (невідомо, чи взагалі знімалося), і в штабі БЮТ стали ховати підготовлені декорації за ширмою нового гучного викриття.

Вийшло доволі вдало: на початку тижня всі телеканали в новинах показали сюжет про побиття екс-прем’єра. Однак у вівторок зранку парламент ще працював, бо напередодні С.Власенко не зміг зустрітися з Ю.Тимошенко, а перехід до рішучих дій потребував і більш достовірних відомостей, і погодження з лідером партії.

Що стосується квітневої сесії ПАРЄ, яка відкрилася в понеділок, то анонсоване інтерв’ю із співкамерницею Ю.Тимошенко свідчить, що до неї готувалися й у владних структурах. Адже якщо завданням штабу БЮТ є підтримання створеного образу Ю.Тимошенко як «жертви режиму», то в протилежному таборі мають розвінчати цей міф в очах Європи. Адже уся стратегія захисту екс-прем’єра наразі базується на порушенні її прав як хворої людини, котрій не надають кваліфікованої медичної допомоги, а натомість збираються силоміць доставити на судове засідання, що має розпочатися 28 квітня.

Як зазначав «ЗіБ», експерти припускають, що відстрочення процесу є тактичним ходом, який має унеможливити проведення частини  процесуальних дій, під час яких присутність обвинуваченого є обов’язковою. Це, у свою чергу, відтягне в часі винесення нового вироку, який остаточно поставить хрест на можливості для Ю.Тимошенко балотуватися в парламент. Наразі ще є шанс, що Євросуд визнає порушення її права на захист у «газовій справі» до початку передвиборної кампанії, що змусить Верховний Суд скасувати вирок та повернути справу на розгляд до суду першої інстанції. І вже як несудима особа Ю.Тимошенко зможе очолити виборчий список своєї партії.

Якщо ж вдасться переконати Європу, що Ю.Тимошенко веде доволі активний спосіб життя, то вибудуваний захист позбудеться наріжного каменя — довіри й українського суспільства, й європейського політикуму. Тим більше, що відео, яке з’явилося в мережі, вочевидь не єдиний важіль, за допомогою якого розхитуватимуть цей камінь .

А госпіталізацію Ю.Тимошенко можна розглядати як генеральну репетицію майбутнього примусового доставлення екс-прем’єра до суду. Аби врахувати помилки й не набити нових синців ні собі, ні підсудній…