Закон і Бізнес


І до ворожки не сходили

Опозиція вирішила «розім’ятися» на Кабміні


Влада і закон, №43 (978) 23.10—29.10.2010
2504

Хід у відповідь на звинувачення у фінансових зловживаннях з боку попереднього Уряду готують у фракції БЮТ. Черговий сесійний тиждень там розпочали зі збору підписів під постановою про відставку Кабінету Міністрів.


Завершити його планують заслуховуванням звітів Прем’єра та його заступника з питань економіки.

«Відставочна» акція

Про бажання спробувати залишити без роботи не тільки двох віце-прем’єрів, яких було звільнено заради дотримання Конституції, а й увесь Уряд Миколи Азарова заявив на погоджувальній раді заступник голови фракції БЮТ Андрій Кожем’якін. Опозиціонери пропонують притягти головний виконавчий орган до найвищої міри відповідальності за негативи в економіці.
Крім того, наприкінці тижня в сесійній залі чекають Миколу Азарова та Сергія Тігіпка. Звісно, не для того, аби почути про урядові досягнення, а для «нищівної критики» за зростання цін на продукти першої необхідності. «Ми ре¬єструємо постанову про створення слідчої комісії щодо несанкціонованого друку грошей, що призводить до стрімкої інфляції, ми просимо регламентний комітет першочергово розглянути цю постанову, щоб проголосувати її цього тижня», — проанонсував ще одне завдання на поточний тиждень А.Кожем’якін.
Подібна акція не випадково збіглася з наближенням дати місцевих виборів. «Регіонали» добре розуміють, що опозиція спробує на всі 100% використати парламентську трибуну для додаткової антиагітації. Та якщо будуть зібрані необхідні 150 підписів, запо¬бігти піар-акції не зможуть. Як визнав лідер парламент¬ських «регіоналів» Олександр Єфремов, «це, звісно, регламентна норма, і ніхто не забороняє їм це робити (збирати підписи)».
Водночас він упевнений у партнерах по коаліції, які не стануть ризикувати розподілом посад заради невідомого результату щодо відставки Уряду. Точніше, результат відомий: набрати 226 голосів саме тепер нереально. Як зауважив спікер Володимир Литвин, «не треба до ворожки ходити, щоб сказати, що на виході нічого не буде».
Чи дійсно настільки міцними залишаються позиції глави Кабміну? Ні, не з погляду сили парламент¬ської опозиції, яка дотепер лише рахувала свої втрати, а з урахуванням наближення перевиборів до ВР.

Хто натисне на гачок?

Нинішні дії Уряду в економічній площині добре ілюструє запуск швидкісного трамвая в столиці, рух якого 16 жовтня урочисто відкрив Прем’єр. До наміченої дати встигли облаштувати лише окремі зупинки на маршруті, тож напівпорожні вагони гуркотять повз громадян, які здивовано шукають вхід на відсутню платформу. Але про «досягнення» відрапортували, відвівши собі ще півроку на «доведення до розуму».
Так само може статись і з Податковим кодексом: норми «недобудованого» документа одних платників транзитом довозитимуть до «старих» прибутків, а решту оминатимуть без допомоги в русі вперед або вводитимуть в оману можливостями пришвидшення адміністрування податків. Якщо ще хтось пам’ятає, навесні глава держави поставив завдання Кабміну розробляти бюджет-2011 на новій податковій основі. Тож Уряду вкрай необхідно протягти ПК через парламент під обіцянки доопрацювати в процесі роботи, інакше на Банковій виникнуть обгрунтовані сумніви щодо здатності нинішнього складу Кабміну вчасно й ефективно проводити реформи.
Крім загальмованої податкової реформи в глави держави є підстави й для інших претензій до урядової команди. То чи не виникне бажання задіяти механізм, що був апробований під час звільнення віце-прем’єра Володимира Семиноженка, якого наприкінці минулої сесії також прибрали руками опозиції? Експерти ще влітку прогнозували, що подібний сценарій може бути задіяний за результатами місцевих виборів. Точніше — в разі їх незадовільного для ПР підсумку. Наявність проекту відповідної постанови в порядку денному ВР і є тією рушницею на сцені, яка має вистрілити наприкінці «п’єси».
«Натиснути на гачок» можуть як комуністи, так і частина «регіоналів», яка не отримає в бюджеті-2011 очікуваних преференцій. На них, власне, і розраховують у БЮТ.
Є ще група нардепів, які готові поставити на «Сильну Україну» С.Тігіпка. Останній, що показово — в унісон з представниками КПУ, заявляє про тиск адмін¬ресурсу на його партійні осередки. Причому донецькі комуністи навіть пригрозили на знак протесту ініціювати вихід їхніх постпредів у ВР з лав більшості.
Віце-прем’єр про свою відставку як останній аргумент поки що не заявляв, обмежуючись констатацією фактів. Але, ймовірно, йому «допоможуть» визначитися ті ж комуністи, які відразу перевдягаються в опозиційні одежі, щойно заходить мова про відповідальність за економічну ситуацію в країні. Щоправда, за чинною Конституцією, парламент не може висловлювати недовіру окремим міністрам — тільки всьому Кабміну.
Натомість такі повноваження з’явились у Президента. Проте, акцентуючи своє невдоволення на особі того чи іншого урядовця, глава держави знижує кількість союзників. Звіль¬нення за компанію, навпаки, уможливлює залучення нових прихильників, залишаючи «старим» віру в «поганих» радників гаранта.
Тож піар-акція опозиції в будь-якому разі стане в пригоді для Банкової: в неї буде і «рушниця», і зручна для підняття власних рейтингів мішень, і охочі повправлятись у влучності.

Лев СЕМИШОЦЬКИЙ