Закон і Бізнес


Вибори в режимі «бліц»

Початок перегонів можна відкласти, якщо до мінімуму скоротити їх строки


Влада і закон, №43 (978) 23.10—29.10.2010
2449

Аби Центрвиборчком, не дочекавшись рішення Конституційного Суду, не оголосив 22 листопада про початок виборчої кампанії, провладна більшість може скоротити терміни її проведення до 50 днів.


Такий «резервний» сценарій припускає «нунсівець» та колишній член ЦВК Руслан Князевич.

За його словами, якщо Суд забариться з роз’ясненнями щодо початку парламентської виборчої кампанії, можна очікувати змін до закону «Про вибори народних депутатів України», якими будуть скорочені її строки до 50 днів, як сталося з місцевими виборами. Це забезпечить необ¬хідний часовий лаг на початку лютого для того, аби внести зміни до Конституції щодо терміну повноважень цієї Верховної Ради. «Наскільки я розумію, цей варіант розглядається як резервний», — пояснив депутат.
Крім того, майбутнє рішення КС визначить і перспективи пропонованих змін до Основного Закону щодо строків пов¬новажень парламенту та місцевих рад. «Якщо Суд скаже, що парламент повинен відбути весь 5-річ¬ний термін, на який він обирався, спаде напруга довкола питання про внесення змін до Конституції», — вважає Р.Князевич. Тоді ВР дочекається висновку КС, устигне попередньо схвалити його ще на цій сесії, а також розглянути в цілому на початку наступної.
За таких умов, переконаний нардеп, набрати 300 голосів значно простіше, ніж у разі, якщо ЦВК змушена буде оголосити про старт перегонів. «Якщо кампанія вже почнеться, запевняю, що політичні сили будуть займатися іншими питаннями, а не готуватися до голосування в 300 голосів», — підкреслив депутат.
Можливість такого розвитку подій підтвердив і Голова ВР Володимир Литвин, який закликав не турбуватися щодо дати виборів. «Навіть якщо не буде роз’яснення КС, у нас є інші можливості відрегулювати терміни виборчої кампанії, зробити їх такими, щоб до цього часу прийняти зміни до Конституції 300 голосами й отримати підпис Президента», — заявив він, відповідаючи на запитання, що буде, якщо народні депутати не встигнуть ухвалити зміни до Конституції. «Все тут передбачено, і не даремно я працюю у Верховній Раді», — запевнив спікер.
Проте аналітики припускають, що «резервний» сценарій виявиться фік¬цією, оскільки висновок КС щодо пролонгації повноважень парламенту, швидше за все, буде негативним. Адже «самоподовження» каденції суперечить праву 36 мільйонів громадян обирати і бути обраними в строк, визначений у чинній на даний момент Конституції.

Василь КОЛІШНИЙ