Закон і Бізнес


«Те, чого не вистачає»

На виховання в чиновниках доброчесності дадуть 5 років


Влада і закон, №43 (978) 23.10—29.10.2010
3090

«Нам треба зупинити корупцію в Україні», — таке завдання поставив Віктор Янукович перед учасниками Національного антикорупційного комітету. Причому для реалізації цієї мети він збирається залучити ЗМІ та громадські організації.


День початку «війни зі спрутом» добре відомий — 1 січня 2011 року, коли набуде чинності антикоруп¬ційний пакет. Звісно, якщо цю дату вчергове не відсунуть для доопрацювання законодавчих положень. Так, на останньому засіданні НАК обговорювалися проекти, спрямовані на подальше вдосконалення механізму запобігання та протидії корупції, зокрема, зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів стосовно вдосконалення процедур конфіскації.
До речі, виступаючи на засіданні комітету, міністр юстиції Олександр Лавринович виправдав відстрочення введення в дію антикорупційного пакета тим, що окремі положення «обмежили конституційні права громадян і створили нові корупціогенні норми, які заохочували розвиток корупції в Україні». Зокрема, за його словами, були враховані 62 із 79 пропозицій, висловлених експертами GRECО. Крім того, окремі норми не схвалив і Конституційний Суд.
Тепер Верховна Рада має виправити помилки авторів первісних редакцій законів, аби майбутній «рішучий бій» з корупцією не зачепив рикошетом законослухняних громадян. Тим більше що на підході — Національна стратегія щодо запобігання та протидії корупції на 2010—2014 роки, яку презентував на засіданні глава держави.
Він наголосив, що проект стратегії містить напрями та завдання стосовно вдосконалення системи публічної служби та адмі¬ністративних процедур. Це, зокрема, стосується посилення доброчесності на публічній службі, покращення доступу громадян до інформації про діяльність органів держвлади. «Це те, чого нам не вистачає для розбудови громадянського суспільства. Це ті демократичні цінності, які сьогодні — на словах, а нам їх треба запровадити як конкретні механізми в життя», — обгрунтував значущість документа В.Янукович.
Серед іншого стратегія встановлюватиме завдання й для інститутів громадянського суспільства, ЗМІ, яких буде визначено як активних учасників антикорупційної діяльності. Від цього їм не стане гірше. Якщо, звісно, за неактивність не запровадять штрафи чи заборону на діяльність.