Закон і Бізнес


Все брешуть календарі…

ЦВК закликала на допомогу КС, щоб визначитися з датою


Влада і закон, №43 (978) 23.10—29.10.2010
2535

Центральна виборча комісія не наважилася самостійно призначити дату проведення чергових парламент¬ських виборів. На допомогу прийдуть члени Конституційного Суду, яких ЦВК попросила уточнити строки повноважень парламенту поточного скликання. Часу на роздуми залишилося небагато — тільки місяць…


Готуйсь, увага... Суд!

Як і очікувалося, в Центр¬виборчкомі не взяли на себе відповідальності за тлумачення наслідків рішення КС від 30.09.2010 про повернення до Конституції 1996 року. 19 жовтня всі 14 членів ЦВК вирішили направити до КС подання про офіційне тлумачення ч.1 ст.76 Основного Закону.
Як відзначав наш тижневик, ця норма Конституції передбачає, що чергові вибори до парламенту проводяться в останню неділю березня четвертого року повноважень Верховної Ради, не прив’язуючись до дати її обрання. Якщо підходити буквально, то парламент поточного скликання, котрий обрано 30 вересня і який зібрався на перше засідання 23 листопада 2007 року, через місяць почне відлік того самого четвертого року повноважень. А днем раніше, за чинним законом «Про вибори народних депутатів України», Центрвиборчком має оголосити старт чергової кампанії.
Хоча рішення про оголошення виборів, а отже, і визначення дати їх проведення — прерогатива ЦВК, її члени вирішили, що буде доцільніше залучити до вивчення календаря суддів КС. І, спираючись на їхню думку, оголошувати про початок виборчого процесу в установлені законом строки. Проте чи встигнуть у КС із висновком до цього терміну, навіть якщо ви¬знають проблему невідкладною, як просить Центрвиборчком?
На перший погляд, прочитати ще раз конституційну норму — справа не складна. За звичайної процедури щонайменше два тижні потрібно на вивчення звернення в секретаріаті Суду (деякі справи можуть застрягти в ньому на кілька місяців). У середньому від надходження документів до винесення вердикту минає до півроку, за умови, що поставлені питання не обтяжені «політичною складовою» чи переліком спірних норм.
У цьому випадку актуальність відповіді КС не викликає сумніву, однак навіть за невідкладного прийняття в провадження Суду потрібен час для отримання думок сторін і експертів-учених. Тому закон про КС навіть на екс¬трений розгляд відводить місяць, причому — з дня ухвалення колегією суддів рішення про відкриття провадження. У такий «пожежний» строк цей склад КС рішень не виносив.

Від крайності до крайності

Від дня обнародування думки КС щодо дати виборів залежить насамперед своєчасне фінансування кампанії. Голова ЦВК Володимир Шаповал не збирається квапити події та звертатися в Мінфін з відповідним запитом. «Ми дочекаємося від Конституційного Суду рішення, очевидно, такого, знаєте, всеосяжного, глибокого, дійсно інтелектуального, тоді й діятимемо», — пояснив свою позицію В.Шаповал, який сам був членом першого складу КС.
Його заступник Андрій Магера, який, до речі, представлятиме ЦВК в КС, навпаки, вважає, що звернення до Мінфіну не зашкодить зробити вже тепер. Тим більше що, за його «календарем», обирати нардепів потрібно 27 березня наступного року. А без бюджетних коштів волевиявлення народу не забезпечити.
Та й із законом, за яким обиратимемо нову Верховну Раду, також варто поквапитися. Якщо, звичайно, парламент прислухається до побажань Президента про повернення до змішаної системи. Втім, деякі нардепи вже почули главу держави й закликали створити спеціальну комісію, яка відпрацює нову процедуру боротьби за мандати.
Прикметно, що змішаний варіант формування нового парламенту вважає оптимальним не тільки гарант, а й частина опозиції. Так, голова фракції блоку «НУНС» Микола Мартиненко впевнений, що при такому підході «ми зможемо уникнути крайнощів як у вигляді купівлі округів, так і диктату пар¬тійних вождів». На його думку, «мажоритарка» залишає шанс для припливу в по¬літику свіжої крові, а вибори за партійними списками визначать ту політичну силу, на яку українці покладуть відповідальність за курс розвитку держави.
Втім, якщо до 22 листопада Суд не дасть відповіді, Центрвиборчкому доведеться на свій страх і ризик оголосити про старт виборів. Для іншої інтер¬претації норм Конституції, крім їх прямого застосування, в членів ЦВК підстав немає. А за яким зако¬ном — це вже головний біль парламенту. Урешті-решт депутати можуть прийняти інший «календар» кампанії. Якщо встигнуть…

Роман ЧИМНИЙ

Як повідомили нашому тижневику в прес-службі КС, подання ЦВК вже надійшло до секретаріату Суду. Одночасно з ним — законопроект про внесення змін до Конституції, яким передбачається продовжити повноваження поточного скликання ВР до 5 років, чергові парламентські вибори провести в останню неділю жовтня 2012 року, а президентські — в останню неділю березня 2015 року.