Закон і Бізнес


Вдосконалення на повному ходу

Нам порадили переглянути компетенцію ВС і ВРЮ, а також порушення присяги


Судова влада, №43 (978) 23.10—29.10.2010
2467

14—16 жовтня відбулася 84-а сесія Європейської комісії «За демократію через право». Повернувшись в Україну, голова Комітету ВР з питань правосуддя Сергій КІВАЛОВ поінформував з парламентської трибуни про рекомендації стосовно українського законодавства, зокрема про висновок комісії щодо закону «Про судоустрій і статус суддів».


— Всього комісія затвердила три висновки щодо України, а також заслухала інформацію про рішення Конституційного Суду від 30 вересня цього року.
Висновок щодо закону «Про судоустрій і статус суддів» — уже четвертий із цього приводу за останні роки: 2001-го, 2007-го і в березні 2010 року. 9 років вони лежали мертвим вантажем, їх ніхто не виконував. Причини були різними. Блокувалася трибуна, відкликалися і знову вносилися законопроекти, Верховний Суд просив відкласти судову реформу, і багато чого іншого. І лише після обрання Президентом Віктора Януковича судова реформа почалася по-справжньому, стали прийматися необхідні закони. «Президентський» законопроект «Про судоустрій і статус суддів» урахував понад 100 рекомендацій Венеціанській комісії.
Проте повідомлення в ЗМІ щодо висновку комісії досить суперечливі. Ос¬кільки я безпосередньо брав участь і виступав з доповіддю, хочу поінформувати про те, що комісія вирішила насправді.
Комісія привітала намір українських властей продовжити роботу з удосконалення законодавства про судоустрій. Зокрема, отримали схвалення:
- запровадження автоматизованої системи документообігу і розподілу справ у судах;
- передання Державної судової адміністрації під контроль судової влади;
- встановлення контролю судової влади над підготовкою суддів в Україні;
- ліквідація системи військових судів та інші.
У своїх рекомендаціях комісія також висловила низку пропозицій щодо вдосконалення правового регулювання судоустрою.
Спочатку в проекті містилося 33 основні зауваження до тексту закону. Після вивчення моїх поправок до проекту висновку 5 пунктів було знято. Хоча, за словами головуючого, таке за¬звичай не практикується. Проте українська делегація змогла переконати експертів і членів комісії.
Серед основних заува¬жень комісії до закону:
- уточнити підстави для дисциплінарної відповідальності суддів, звільнення за порушення присяги, позбавлення суддів імунітету;
- переглянути включення до складу ВККС представника міністра юстиції;
- заборонити будь-які види нагородження суддів;
- уточнити процедуру звільнення суддів, прописавши: якщо у Верховній Раді не набралося конституційної більшості в дві третини голосів за звільнення судді, повторне голосування не проводиться.
Також комісія рекомендувала переглянути компетенцію Верховного Суду і Вищої ради юстиції.
Окремо пропонується внести зміни до Конституції, щоб повністю виключити роль Верховної Ради в процедурі обрання і звільнення суддів тощо.
Попри те що рішення Венеціанської комісії мають рекомендаційний характер, все ж таки я гадаю, що ми повинні найближчим часом внести зміни до закону «Про судоустрій і статус суддів».