Закон і Бізнес


Наступні після голови

Вакансії у ВЦКС заповнені майже на чверть


Суддівські кадри, №43 (978) 23.10—29.10.2010
2865

Кажуть, понеділок — день важкий. Проте із цим можуть не погодитися кандидати на посади у Вищому спеціа¬лізованому суді з розгляду цивільних і кримінальних справ. Адже в понеділок, 18 жовтня, 25 служителям Феміди пощастило отримати «перепустки» до новоствореної установи.


21 жовтня парламент прийняв постанову про обрання 24 мантієносців до ВЦКС (прізвища законника із Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області Юрія Фурика, якому ВККС надала рекомендацію, в документі не було. — Прим. ред.).

Вищий без верховного

Очікуючи біля приміщення, де відбувалося засідання комісії, претенденти, звісно ж, хвилювалися, згадували факти зі своїх біографій, які, на їхню думку, можуть викликати питання в «кваліфікаційників». Кандидати цікавилися в тих, хто з усмішкою на обличчі виходив із зали засідання: що запитують? Колеги їх за¬спокоювали, пояснюючи: члени ВККС цікавляться тим, що знає будь-який законник, — азами «суддівської науки».
У порядку денному за¬значалось 26 прізвищ служителів Феміди. 25 претендентів отримали «перепуст¬ки», а от розгляд матеріалів члена Апеляційного суду м.Києва Світлани Карпенко відклали через те, що Вища рада юстиції проводить перевірку.
Як не дивно, але серед кандидатів на посади у ВЦКС були тільки представники місцевих загальних та апеляційних судів. А от представники Верховного Суду з певних причин не поспішають «перебігати» до новоствореної обителі Феміди.
Закон «Про судоустрій і статус суддів» надав право суддям ВС переводитися до ВЦКС, Вищого адміністративного та господарського судів, а також до загальних та спеціалізованих апеляційних чи місцевих судів. Проте є в них і альтернатива — виконувати повноваження до звільнення з посади відповідно до ч.5 ст.126 Конституції.
Найімовірніше, представники ВС не поспішають переходити до інших обителей Феміди, бо сподіваються, що влада прислухається, зокрема, до думки Венеціанської комісії, інших європейських інституцій, і законотворці повернуть Суду його повноваження.

«Дрібні» колізії

Першим до зали запросили представника Апеляційного суду Івано-Франків¬ської області Павла Гвоздика. Після того як голова ВККС Ігор Самсін зачитав матеріали подання, в нього виникло питання до служителя Феміди: чи можуть реалізуватися всі положення нового закону? «Завдання, які ставляться в законі, можуть бути виконані. На мою думку, це відбудеться за двох умов: при належному фінансуванні та кадровому наповненні», — відповів кандидат і отримав рекомендацію від комісії.
До законника з Апеля¬ційного суду Закарпатської області Геннадія Животова, ще одного претендента на посаду у ВЦКС, в І.Самсіна було інше запитання: «Чи може суд касаційної інстанції посилити покарання або застосувати закон про більш тяжкий злочин?». «Безпосередньо він не має таких повноважень, але за відповідною офіційною скаргою може скасувати рішення, направити на новий розгляд до суду першої чи другої інстанції», — зазначив Г.Животов. Тоді І.Самсін поцікавився в нього, чи є в новому законі колізійні процесуальні чи інші питання, пов’язані з утворенням та початком діяльності ВЦКС. Серйозних суперечностей, уважає Г.Животов, немає, але є «дрібні недоречності». Наприклад, документом передбачено, що касаційні скарги, які надійшли до ВС до 15 жовтня цього року і прийняті ним у провадження, розглядаються Верховним Судом у порядку, який діяв до набрання чинності новими «правилами діяльності Феміди». «Виходить, що ті, які не прийняті, повинні направлятися до вищого спеціалізованого суду. Це нібито формальність, але з цього приводу можуть виникнути деякі суперечності, адже ВЦКС не може їх поки що прийняти. Звичайно, це все можна вирішити в робочому порядку», — додав Г.Животов. «Якщо ми надамо вам рекомендацію, а Верховна Рада погодиться з нами, то будете «вирів¬нювати» цю ситуацію», — зауважив І.Самсін, на що отримав відповідь законника: «Безумовно». Після обговорення в нарадчій кімнаті Г.Животову надали «перепустку» до ВЦКС.

Столичні претенденти

Служительці Феміди з Апеляційного суду м.Києва Світлані Штелик дісталося питання про повноваження ВЦКС. «Суд касаційної інстанції може відхилити скаргу, рішення залишити без змін; скасувати рішення першої та другої інстанції, справу направити на новий розгляд; скасувати рішення суду апеляційної інстанції і залишити в силі рішення першої інстанції; ухвалити своє рішення», — відповіла С.Штелик і отримала позитивний висновок комісії.
Член ВККС Галина Колеснік поцікавилася в представниці Печерського райсуду м.Києва Наталі Квасневської, чи не бентежить її той факт, що вона переходить до суду касаційної інстанції, не попрацювавши в апеляційній.
Кандидатка відповіла, що підвищувала свій ква¬ліфікаційний рівень, а член комісії Ніна Фадєєва до¬дала: показники роботи Н.Квасневської в нормі, вона правильно застосовує норми кримінального права. Таким чином, жінка отримала рекомендацію.
Очільниці Шевченківського райсуду м.Києва Ірині Тельніковій Г.Колеснік поставила таке саме питання. «Я працездатна, люблю щось нове, для мене це буде цікаво, відповідально. Я не боюся, що мені буде важко», — сказала служителька Феміди. У свою чергу Н.Фадєєва зауважила, що після Шевченківського райсуду м.Києва робота у ВЦКС може здатися «відпочинком».
І.Тельнікова була не єдиною представницею цієї обителі Феміди. Крім неї, рекомендацію отримали заступник голови Наталія Марчук, судді Олена Чуйко та Людмила Шибко.
Прикметно, що серед кандидатів був тільки один представник «господарників» — Єлизавета Євграфова з Київського апеля¬ційного господарського суду, обрана до нього безстроково у квітні цього року. «Ви працюєте в суді господарської юрисдикції, а хочете зайняти посаду у ВЦКС. Вам набридли господарські справи?» — поцікавилася в кандидатки Н.Фадєєва. «Ні, я вважаю, що цивільні й господарські справи близькі, тому не бачу жодних перепон для зайняття посади у ВЦКС», — за¬значила Є.Євграфова. Н.Фадєєва знову запитала: «Ви займаєтеся науковою роботою, мабуть, дуже уважно прочитали зміни, внесені до ЦПК. Як ви вважаєте, за нинішнього фінансування, завантаженості суддів чи реальними є строки оскарження, вказані в законі, чи легко їх буде дотримуватися служителям Феміди першої, другої інстанцій?»
Законниця висловила думку, що для особи, яка подаватиме скаргу, строки в принципі реальні. Проте для суддів строки, передбачені для розгляду справ, замалі. Відповівши на всі поставлені питання, Є.Євграфова отримала рекомендацію «кваліфікаційників».
Швидше за все, най¬ближчим часом ВККС знову роздаватиме «перепустки» до ВЦКС, адже на її веб-порталі час від часу з’являється інформація про підготовку матеріалів щодо обрання кандидатів на посади до цієї обителі Феміди. Вже є близько півсотні «заявок» від суддів, але серед них дотепер немає жодного прізвища представника ВС.
21 жовтня, окрім 24 представників місцевих загальних і апеляційних судів, парламент «направив» до вищого спеціалізованого суду перших представників ВС із Судових палат у кримінальних та в цивільних справах: Миколу Мороза та Миколу Пшонку відповідно.

Марина ЗАКАБЛУК