Закон і Бізнес


100 тисяч і один суддя

Голова суду попався на хабарі за місяць до закінчення строку повноважень


№10 (1049) 03.03—07.03.2012
МАРИНА ЗАКАБЛУК
2660

Генеральна прокуратура за матеріалами ГУБОЗ МВС порушила кримінальну справу стосовно голови Апеляційного суду Херсонської області Анатолія Іванищука, якого було затримано при одержанні хабара в розмірі $100 тис.


Як повідомили «ЗіБ» у відділі зв’язків з громадськістю ГПУ, кримінальну справу порушено за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.3692 КК («одержання неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення особою, уповноваженою на виконання функцій держави, поєднане з вимаганням такої вигоди»).

27 лютого голову суду спіймали на гарячому в одному з ресторанів м.Херсона при отриманні $100 тис. Він обіцяв вплинути на прийняття рішення про залишення без розгляду апеляційної скарги на ухвалу про забезпечення позову та рішення суду. Про яку справу йдеться, невідомо. Кошти вилучено, слідство у справі триває.

Преса вмить підхопила це повідом­лення. Журналісти висували власні версії про те, чому Анатолія Петровича затримали й з розглядом якої резонансної та важливої справи це пов’язано.

Власне, одержання суддею хабара в розмірі $100 тис. — подія неординарна. Частіше затримують дрібних хабарників. Принаймні такий висновок можна зробити, проаналізувавши подання Генпрокурора про відсторонення служителів Феміди від посад у зв’язку з притягненням їх до кримінальної відповідальності, які розглядає Вища кваліфкомісія суддів. Законникам висувають обвинувачення в скоєнні злочину, передбаченого, зокрема, ст.368 КК («Одержання хабара»). Суми підношень порівняно невеликі: $2—$3 тис., а то й 3—4 тис. грн.

Деякі ЗМІ відразу ж пригадали «справу Зварича» — судді, якого у 2008 році затримали за одержання хабара в такому ж розмірі. Інші видання згадали і про події 5-річної давності, коли А.Іванищук потрапив у «неприємну ситуацію».

Так, у 2006 р. йому довелося відстоювати право на служіння Феміді. Справа була ось у чому: коли у володаря мантії закінчився строк повноважень, він понад рік не міг виконувати суддівські обов’язки. Через надходження великої кількості скарг парламент постійно відкладав розгляд питання щодо його обрання безстроково.

Вища рада юстиції, Генпрокуратура, Рада суддів неодноразово перевіряли скарги на А.Іванищука. Громадяни заявляли, що останній нібито приймав упереджені рішення, зловживаючи службовим становищем, вказував, як суддям розглядати конкретні справи. Дехто звертав увагу й на великі статки судді. Проте жоден факт, викладений у зверненнях, не підтвердився.

У 2006-му А.Іванищук розповідав нардепам, що одна з комерційних структур зводила з ним рахунки за прийняття рішень не на її користь. Також він звертався до суду щодо опублікованих у ЗМІ відомостей, спрямованих на те, аби заплямувати честь і гідність його самого та його сім’ї. Інформація, використана пресою, була спростована. До речі, крім газетних та інтернет-публікацій, жодних документів, які б підтверджували гріхи А.Іванищука, не було.

«Йдеться про можливу сплановану акцію. Якщо ми сьогодні будемо довіряти непідтвердженій інформації, то завтра це стане засобом боротьби з кожним претендентом на посаду судді», — підкреслювали законотворці. Врешті-решт постановою Верховної Ради від 2.11.2006 А.Іванищука було обрано суддею безстроково.

Зважаючи на події 2006-го, не видалося б дивним, якби з’ясувалося, що колишні вороги знову вирішили звести рахунки з А.Іванищуком. Слідство все з’ясує. До речі, 5 квітня цього року закінчується термін перебування на адмінпосаді Анатолія Петровича. Можна припустити, що хтось кинув оком на його крісло, та, швидше за все, законник не претендував би знову очолити Апеляційний суд Херсонської області, оскільки в червні цього року йому виповниться 65 років.

І ще один нюанс. Деякі ЗМІ зчинили гвалт: мовляв, А.Іванищука ніхто не затримав, а це означає, що він відкупився. Та кожен юрист знає: «Суддя не може бути без згоди Верховної Ради затриманий чи заарештований до винесення судом обвинувального вироку».

Як повідомила «ЗіБ» прес-секретар Генпрокурора Маргарита Велькова, 28 лютого Віктор Пшонка підписав подання про відсторонення А.Іванищука від посади судді у зв’язку з притягненням його до кримінальної відповідальності й направив документ до ВККС. Потреби ж у згоді парламенту на затримання чи арешт Анатолія Петровича немає. «Суддя не чинить перешкод слідству й з’являється на виклики слідчого. Тому необхідності затримувати чи арештовувати його немає», — повідомила М.Велькова.