Закон і Бізнес


Мантія – для магістрів

Російському правосуддю бакалавра вже недостатньо


Право сусіда, №41 (976) 09.10—15.10.2010
2801

У РФ створюється банк експертів, які оці¬нюватимуть якість юридичної освіти. Таку ініціативу розглянули під час засідання міжвідомчої комісії в Мін’юсті під головуванням його глави Олександра Коновалова.


Як повідомила прес-служба Асоціації юристів РФ, на засіданні були розглянуті основні напрями організації суспільної акредитації освітніх закладів вищої професійної освіти, що здійснюють підготовку юридичних кадрів. За під¬сумками обговорення було прийнято рішення про створення банку експертів при Асоціації юристів. Саме ці фахівці з відібраної групи проводитимуть суспільну акредитацію вузів.
Крім того, комісія схвалила введення державного освітнього стандарту вищої професійної освіти у сфері юриспруденції — ступеня «магістр».
Поки інших подробиць не повідомлялось, але, за інформацією «Российской газеты», юридичне співтовариство досі побоюється переходу на так звану болонську систему освіти. Ректори провідних юридичних вузів, з якими зустрі¬чалися кореспонденти видання, завжди говорили, що для юристів треба залишити спеціалізацію. Тобто готувати студентів, як і раніше, 5 років і видавати їм колишній диплом. Самі юридичні вузи пропонувалося грунтовно почистити. Коректніше було б сказати — підтягти до високої планки. Річ у тому, що в провідних юристів немало претензій до якості освіти в країні. Експерти з Асоціа¬ції юрис¬тів кажуть, що в 1990-і роки в Росії різко зросла чисельність юридичних вузів, проте кількість не перейшла в якість. Від¬кривалися комерційні факультети, де пропонували свого роду освіту-лайт: плати гроші — і диплом буде. У рік диплом юрис¬та отримують приблизно 150 тис. випуск¬ників. Для порівняння можна сказати, що в СРСР таких фахівців готували в 52 вузах на юридичних факультетах. Нині підготовкою юристів в Росії займається 1211 вищих навчальних закладів: це і державні, і недержавні вузи, а також їх факультети, філії.
За даними Росстату та Міністерства освіти і науки РФ, 50% з приблизно 750 тис. дипломованих юристів за фахом не працюють. Іншими словами, цих фа¬хівців більше, ніж необхідно.  Заступник голови комісії із суспільної оцінки якості вищої юридичної освіти Асоціації юристів Росії Сергій Шахрай свого часу відзначав:   «На душу населення ми випускаємо юристів набагато більше, ніж у США, Німеччині, інших країнах Євросоюзу».
Тепер із цим вирішено боротися, але «терапевтичними» методами. Наприклад, Асоціація юристів почне проводити суспільну екс¬пертизу юридичних вузів і складати рейтинг. Така акредитація буде добровільною, а далі хай абітурієнти і студенти самі вирі¬шують, де краще вчитися.
Як раніше відзначав міністр, є точка зору, що вузи, які дають неякісну освіту, потрібно ліквідовувати, використовуючи адміністративні заходи: позбавляти їх ліцензії, акредитації, забороняти надавати студентам відстрочення від служби в армії.
«На мій погляд, це не зовсім правильний підхід. На тлі демографічної ями і зменшення кількості абітурієнтів, які вступають до вищих навчальних закладів, багато комерційних вузів, які не змогли створити необхідний потенціал для того, щоб давати якісну освіту, відмирають і без адмі¬ністративних пошто⬬хів», — підкреслив О.Коновалов.
Також тепер саме магістри зможуть претендувати на посаду судді. А ступеня бакалавра, щоб наді¬ти мантію, буде недостатньо. Проте, як уважають у суддівському співтоваристві, стаж роботи бакалавра за фахом можна включити в юридичний стаж, необхідний для отри¬мання посади судді.
Чергове засідання ко¬місії планується провести в середині грудня цього року. Одним з основних питань буде оцінка системи державної акредитації.
 

Владислав КУЛИКОВ