Закон і Бізнес


Превентивна консолідація

Захисникам підлітків наказали об’єднатися заради профілактики


Злочин і покарання, №41 (976) 09.10—15.10.2010
2835

Як кажуть, діти — майбутнє нації. З огляду на сьогоднішню криміногенну ситуацію в Україні безхмарним його важко уявити. Поки що органам, які опікуються захистом молодої генерації, не вдалося досягти зниження злочинності в підлітковому середовищі.


Головні причини неефективної роботи правоохоронці бачать у недостатній профілактиці та у відсутності командного духу боротьби. Надихнути на консолідацію заради спільного майбутнього намагалися учасники міжвідомчої наради, що відбулася в приміщенні Генпрокуратури.

Натхненні докорами

Зібрання в ГПУ тради¬ційно розпочали із сумної статистики. Заступник Генпрокурора Віктор Занфіров поінформував, що в поточному році порівняно з попереднім серед неповнолітніх зареєстровано на 22% більше правопорушень, 2/3 з яких становлять кра¬діжки. За словами правоохоронця, до злочинів причетні 9,8 тис. підлітків. Між іншим, із них кожний третій — учень або студент навчального закладу.
Така песимістична ситуація, за інформацією прокурорів, зумовлена насамперед порушенням прав дітей на належні умови життя, навчання та виховання. В.Занфіров зауважив, що до зростання злочинності серед учнів також призвела неналежна профілактична робота відповідних органів. Останні діють відокремлено, в рамках відомчих інтересів, без взаємного обміну інформацією та вжиття комплексних заходів. Зокрема, через бездіяльність кримінальної міліції у справах дітей, яка здебільшого іг¬норувала превентивну діяльність щодо підлітків, які перебувають на обліку, майже 1,5 тис. дітей пішли на повторні правопорушення. Більш того, на сьогодні відсутній повний реєстр неповнолітніх, схильних до протиправної поведінки.
Чи не найбільше докорів під час наради прозвучало на адресу Міністерства освіти і науки. Так, за словами В.Занфірова, стіни навчальних закладів не захищають дітей від насильства, причому навіть з боку викладачів. «Відвідуваність учнів не контролюється, не з’ясовуються причини прогулів», — поскаржився він.
Через недбале ставлення до ведення обліку дітей 1,6 тис. неповнолітніх, передусім тих, хто проживає у неблагополучних сім’ях, — поза навчальним процесом. У свою чергу підліткова незайнятість — один з найкоротших шляхів до порушення закону.
Також міністерством не повною мірою забезпечено реалізацію прав дітей на повну та якісну освіту. Майже 400 тис. учнів 1 класу україномовних шкіл залишилися без жодного підручника. Така ж доля спіткала й десятикласників, котрі навчаються російською мовою.
Звернули увагу правоохоронці й на те, що місцеві органи влади не надто переймаються збереженням навчальних закладів. Так, протягом поточного року закрито 80 загальноосвітніх шкіл, а за останні 5 років — ліквідовано 2 тис. Причому, як наголосили правоохоронці, не завжди ці рішення законні та обгрунтовані. Зокрема, в Луганській області без згоди громади закрито 2 школи. Водночас у ГПУ наголосили, що впродовж останніх двох років не виконуються вимоги законодавства стосовно створення під¬розділів з виховної роботи та позашкільної освіти.
Натомість викладачі на недостатньому рівні використовують свій педагогічний потенціал. Гострою проблемою залишається нестача практичних психологів та соціальних педагогів. Стрімко скорочується кількість гуртків та центрів юнацької творчості, а більшість з тих, які ще функціонують, платні, а тому далеко не всі батьки можуть дозволити собі, щоб їхні діти відвідували такі осередки. Сьогодні нараховується 1,5 тис. спортивних шкіл, де навчається лише 12% підлітків. Однак нерідко керівництво таких закладів навмисно завищує показник відвідуваності для залучення додаткових асигнувань. За інформацією правоохоронців, установлено розкрадання майже 2 млн. грн. бюджетних коштів, виділених на утримання дитячих закладів. За такими фактами в цьому році порушено 46 кримінальних справ, більше половини з яких направлено до суду. Усього в галузі освіти порушено 124 кри¬мінальні справи, 95 з яких передано до суду. До відповідальності притягнуто 2,3 тис. службових осіб. Учням та студентам відшкодовано понад 20 млн грн. Це з недонарахованих стипендій, допомоги та інших виплат.

Виправлення для виправдання

У свою чергу глава МОН Дмитро Табачник змалював протилежну картину. Мовляв, його відомством активно ведеться робота стосовно профілактики підліткової злочинності. Що стосується незабезпечення підручниками, то чиновник наголосив: тут вкралася помилка, мовляв, діти 1, 2, 5-х класів на 100% забезпечені «літературою».
Цілком протилежну думку висловив міністр і щодо ліквідації навчальних за¬кладів. За його словами, закриття «некомплектних» шкіл — це «не підстава для реагування, а навпаки, те, чим треба пишатися». Оскільки продовження існування таких навчальних за¬кладів руйнує якість освіти, що веде дітей фактично в нікуди. «Після такої школи мрія — це професія скотаря або інші найпростіші професії», — підсумував головний освітянин.
У посадовця поцікавилися, чи володіє він інформацією щодо європейського досвіду в цьому питанні. Як приклад Д.Табачник назвав Канаду, в якій межа доступності підвезення до школи — 70 км. Щоправда, в Україні транспортувати школярів і на менші відстані нічим. Як додав представник Уряду, спершу потрібно забезпечити автобусами й тільки тоді розглядати питання про закриття школи.
Більшу стурбованість викликає закриття гуртків та спортивних секцій. За словами Д.Табачника, в серпні цього року було за¬тверджено розроблену міністерством державну цільову програму розвитку позашкільної освіти на 2010—2014 рр., в якій передбачено збереження і відновлення мережі таких закладів. Однак, як завжди, на благі наміри бракує коштів.
Порцію докорів від правоохоронців отримали й органи охорони здоров’я. З-поміж іншого — й за неналежне інформування щодо підлітків, які вживають алкогольні напої та наркотичні засоби. Оперативні перевірки розважальних закладів щодо виявлення таких дітей та дорослих осіб, які втягують їх у протиправну діяльність, малоефективні.
Також не розроблено комплексної системи раннього виявлення, лікування та реабілітації хворих на алкоголізм і наркоманію. Більш того, МОЗ не вживаються заходи щодо розширення мережі центрів со¬ціальної реабілітації для дітей. На сьогодні в державі їх функціонує тільки 4, що не відповідає потребам. Залишає бажати кращого й діяльність міністерства у сфері профілактики шкід¬ливих звичок серед молоді.
Міністр охорони здоров’я Зиновій Митник не став заперечувати слабку взаємодію органів, але пообіцяв зробити все можливе, щоб змінити ситуацію. Урядовець також наполягав на тому, щоб запровадити в старших класах середньоосвітніх шкіл обов’язковий огляд лікаря-нарколога. «Це дуже позитивно, тому що це рання профілактика, нарколог набагато профе¬сійніше зможе виявити того підлітка, який приохотився до наркотиків», — підтримав ініціативу Д.Табачник.
Практично на кожній нараді, присвяченій боротьбі з підлітковою злочинністю, її учасники традиційно за¬кликають об’єднати зусилля заради благополуччя дітей. Чергове засідання в ГПУ не стало винятком. Укотре учасники зустрічі наголосили, що повернення неповнолітніх правопорушників на шлях закону можливе лише завдяки комплексному підходу до організації профілактичної діяльності. Але не сказали, чому до цього часу не змогли налагодити міжвідомчу взаємодію.

Тетяна КУЛАГІНА