Закон і Бізнес


Процедурні метаморфози

Слухання справи в КС РФ зроблять необов’язковим


Право сусіда, №40 (975) 02.10—08.10.2010
2576

Президент Росії Дмитро Медведєв ініціював зміни до закону про Конституційний суд РФ, які, зокрема, встановлюють можливість розгляду певної категорії справ у КС без проведення слухань, а також усувають можливість виникнення колізій.


Як повідомляє прес-служба Кремля, законопроект передбачає, що КС РФ без проведення слухань може перевіряти за скаргами, на порушення конституційних прав і свобод громадян, і запитами судів конституційність закону, який застосовано або підлягає застосуванню в конкретній справі, якщо вирішить, що оскаржувані заявником положення аналогічні нормам, раніше визнаним невідповідними. А також у випадках, якщо оспорювана заявником норма, раніше вже визнана неконституційною, за¬стосована в конкретній справі, а підтвердження КС РФ необхідне для усунення фактів порушень конституційних прав і свобод громадян у правоза¬стосовній практиці.
Як відзначив глава думського комітету з питань законодавства і держ¬будівництва Володимир Плигін, «з урахуванням розвитку законодавства ця пропозиція повністю відповідає конституційним завданням».
Проте згідно з ініціативою справа не підлягає вирішенню без проведення слухання, якщо письмове клопотання із запереченням проти застосування такої процедури подане президентом, Радою федерації, Держдумою, урядом РФ, регіональним органом держвлади — в разі, коли передбачається розгляд справи про відповідність прийнятого акта конституції РФ, або якщо клопотання подане заявником — у разі, коли проведення слухань необхідне для забезпечення його прав.
Крім того, згідно з документом КС РФ зможе починати розгляд нової справи до проголошення рішення в справі, в якій провадження було відкрито раніше.
«Тим самим створюються умови для прискорення розгляду справ, а також відкидається можливість прийняття КС РФ ухвал, що спричиняють перегляд рішень загальних і арбітражних судів», — мовиться в повідомленні прес-служби.
Усуненню можливості виникнення колізій у судовій системі, як очікується, сприятиме і пропонована корекція умови допустимості звернень до КС РФ. Так, передбачається, що скарга громадянина визнаватиметься допустимою, якщо оспорювана норма закону вже застосована в конкретній справі судом, а запит суду буде допустимий тільки у випадку, якщо норма закону ще не застосована, а «підлягає застосуванню».
Зміни торкнуться і норм, що стосуються граничного віку перебування на посаді судді, голови Конституційного суду. Нині, за словами В.Плигіна, «пов¬новаження судді КС РФ не обмежуються певним строком, але разом з тим граничний вік перебування на посаді — 70 років». Згідно з новим документом вік не матиме значення.
Крім цього, зміниться порядок припинення пов¬новажень суддів. Так, до переліку підстав для припинення повноважень судді включаються: здій¬снення дій, несумісних з його посадою, неучасть у засіданнях КС або ухилення від голосування без поважних причин.
За словами В.Плигіна, поправки до закону мають на увазі зміну організаційної структури КС РФ — ліквідацію палат.
«Ця тема неодноразово обговорювалася в експерт¬ному співтоваристві. Могла бути ситуація, при якій різні палати КС РФ ухвалюють різні рішення. Таким чином могла складатися досить суперечлива практика», — пояснив парламентар.
На сьогодні в КС РФ діють дві палати, до однієї з яких уходять 10 суддів, а до іншої — 9. Утім, останнє слово — за парламентарями, яким і доведеться ви¬рішити долю ініціативи.