Закон і Бізнес


Блок виборчої невдачі

«Батьківщина» йде в одиночне плавання, відправляючи в утиль відпрацьований політпроект


Держава і суспільство, №40 (975) 02.10—08.10.2010
2628

Зміцнення Партії регіонів у центрі, безумовно, продовжиться на місцевих виборах. Причому не тільки в східних і південних областях. Центр, Північ і навіть Захід України теж можуть стати повноправною вотчиною на всіх рівнях — від області до селища.


Такі перспективи, звичайно ж, не можуть не турбувати опонентів. Однак поки що єдиним «контрударом» стала відмова екс-прем’єра і лідера «Батьківщини» очолити список на виборах до якої-небудь ради обласного рівня.

Бойкот бойкоту

ВО «Батьківщина» все ж таки вирішила не бойкотувати виборів у Київській та Львівській областях. Про це заявив народний депутат, заступник лідера фракції БЮТ Андрій Шкіль. Але кардинальне питання залишається: що ж буде далі зі ще недавно могутньою по¬літичною силою?
Представники «Батьківщини» вже скаржилися на «повне беззаконня» в Київській та Львівській областях, на те, що їхні «законні представники» нікуди не допускаються, позови партії «не приймаються», не приймаються також списки кандидатів від цієї партії. Була навіть ідея бойкотувати вибори в цих областях. Хоча, видно, від неї вже відмовилися. А сенс? Без боротьби віддати ті регіони, де ще зберігається хоч якийсь вплив БЮТ?
Юлія Тимошенко це добре розуміє. Тому вирішила вдатися до іншого методу: вона заявила, що, якщо ситуація з проведенням місцевих виборів не зміниться, партія звернеться до... світової громадськості з пропозицією роз¬глянути питання про невизнання їх результатів. Знову-таки, це нагадує бурю в склянці води. Сильно допомогла «світова громадськість», коли Юлія Володимирівна оскаржувала результати останніх президентських виборів?

Комар носа не підточить!

У Центрвиборчкомі вже спростовують її заяви про тенденційний підхід до формування виборчих комісій. Це, наприклад, підкреслив член ЦВК Михайло Охендовський. За його словами, 18 вересня Апеляційний суд м.Києва підтвердив правильність рішення Центрвиборчкому. М.Охендовський порадив не пов’язувати проб¬лем усередині партії з процесом підготовки до виборів.
А ще він повідомив, що Центрвиборчком ураховував подання кандидатур до територіальних виборчих комісій від тих організацій партій, які були зареєстровані в установленому порядку Міністерством юстиції. Між іншим, це стосується львівської та київ¬ської обласних організацій «Батьківщини». За словами М.Охендовського, в разі врахування ЦВК будь-яких інших даних комісія була б використана як інструмент легалізації змін, що відбуваються в керівництві місцевих організацій по¬літичних партій.
У свою чергу лідер фракції Партії регіонів у ВР Олександр Єфремов не згоден із заявами лідера ВО «Батьківщина» про те, що в тервиборчкомах — непаритетна кількість представників від політичних сил. «Серед керівного складу представників терито¬ріальних виборчих комісій 453 чоловіка від Партії ре¬гіонів, 451 — від БЮТ. Тобто фактично паритет», — повідомив О.Єфремов.

«Крокодил не ловиться, не росте кокос…»

Що ж відбувається в БЮТ? А ось що: як і очікувалось, Юлія Володимирів¬на почала масштабну чистку свого політичного оточення. Вже готується до списання в утиль БЮТ — політичний проект, що став відомим не тільки в Україні, а й за її межами. Ця складна і роздута кон¬струкція не змогла виправдати покладених на неї очі¬кувань.
І що ж тепер робити Ю.Тимошенко та її вірному оточенню, яке вже не мислить себе поза цим ім’ям, поза цим брендом? Адже зрозуміло, що для виправлення ситуації потрібні термінові кардинальні заходи. І Ю.Тимошенко на них пішла. По-перше, з фракції були виключені всі перебіжчики й навіть ті депутати, лояльність яких опинилася під сумнівом. БЮТ дещо очистився, хоч і втратив контроль над низкою ко¬мітетів Верховної Ради.
По-друге, в штабі блоку зважились і на більш радикальні кроки стосовно своїх соратників. Напри¬клад, А.Шкіль уже встиг заявити, що на наступних парламентських виборах ВО «Батьківщина» відправиться в самостійне плавання, тобто в попутники вже нікого брати не буде. Як пояснив нардеп, блоки — це минуле політики, настає час політичних партій. Хоча ще недавно лідер БЮТ говорила абсолютно протилежне. Але до цього вже не звикати...
Пам’ятаєте, як герой Анд¬рія Миронова Геша говорив героєві Юрія Нікуліна Семену Семеновичу Горбункову в незабутній «Діамантовій руці»: «Пісня про зайців» нині не актуальна!»
Хоча, потрібно зазначити: до парламентських виборів ще далеченько, і тоді все залежатиме від того, наскільки потужною до них підійде «Батьківщина», чи зможе вона обійтися без союзників. А це багато в чому визначатиметься на майбутніх виборах до місцевих органів влади, на яких «біло-сердечні» йдуть в явно ослабленому складі й при не дуже солідній зброї.
Адже ось маленький штришок: список «Батьківщини» на виборах ЮВТ не очолить. Її відрадили. Мабуть, щоб опоненти не ототожнювали можливі не¬втішні результати з ім’ям лідера. Адже не розкручуваний останнім часом бренд «Батьківщина» електорат на ентузіазмі може й не сприйняти.

Вадим ВЛАДИМИРОВ