Закон і Бізнес


Крізь міжнародну призму

Європейські законники не зрозуміли української моделі судоустрою


Судова влада, №40 (975) 02.10—08.10.2010
2749

Представники верховних судів країн Євросоюзу не зрозуміли українських законотворчих нововведень. Зокрема, вони були здивовані обмеженням пов¬новажень найвищої судової інстанції. Про це іноземні колеги заявили під час зустрічі у Верховному Суді України, яка відбулася 23 вересня в рамках візиту делегації ВС Авст¬рійської Республіки до нашої країни.


Як повідомили нашому тижневику у прес-службі ВС, у ході зустрічі очільник ВС Василь Онопенко зауважив: приїзд австрійських колег є свідченням того, що вони бажають співпрацювати з Україною, надавати їй необхідну допомогу, ділитися досвідом.
У свою чергу голова Асоціації верховних судів країн Євросоюзу Ірмгард Грісс відзначила: такі зустрічі надзвичайно цінні тим, що дають можливість позна¬йомитися і з новою країною, і, відповідно, з іншою правовою системою, обмінятися напрацюваннями. Судді будь-якої країни стикаються практично з однаковими викликами, зазначила австрійська суддя, ось тільки шляхи їх подолання дещо різняться — залежно від віку демократії в країні й дотримання її основоположних принципів. І в цьому сенсі в Австрійській Республіці як у країні з тривалими демо¬кратичними традиціями, безперечно, простіше забезпечувати незалежність і судової влади загалом, і діяльності суддів зокрема, констатувала президент Верховного суду Австрійської Республіки. Адже однаково важливими є і якість роботи служителів Феміди та створення політиками перед¬умов для такої роботи.
Законодавчі ж зміни, що відбулися в Україні з уведенням у дію нового закону «Про судоустрій і статус суддів», пані Грісс назвала екстремальними, які, без сумніву, суттєво вплинуть на подальший розвиток судочинства в країні. Зокрема, на переконання австрійської судді, позбавлення ВС повноважень касаційної інстанції не може не звузити прав і свобод громадян України, захист яких відтепер на найвищому судовому рівні залежатиме від бажання вищих спеціалізованих судів допустити чи не допустити справу до перегляду у ВС.
Голова асоціації зауважила, що українські законодавці, впроваджуючи реформу судової системи, мали б послугуватися позитивним міжнародним досвідом, адже країні з молодою демократією для успішних реформ недостатньо враховувати лише національні реалії.
На прохання австрійських колег заступник Голови ВС Анатолій Ярема детально розповів їм про систему судоустрою та повноваження найвищої судової інстанції, про хід судової реформи в Україні. Після цього віце-президент Верховного суду Австрійської Республіки Рональд Рорер зауважив, що, таким чином, в Україні, на відміну від європейської практики, запроваджено не триланкову, а чотириланкову судову систему, що значно ускладнює доступ громадян до правосуддя. Не менш проблемним, на думку австрійських суддів, є і створення в такі стислі строки нового вищого спеціалізованого суду, належного заповнення його кадрами.
Та чи долетять слова європейських суддів до вух вітчизняних законодавців — покаже час. А поки що Україна чекає на остаточні висновки Венеціанської комісії щодо реформеного закону. До речі, на нещодавньому з’їзді суддів нашому виданню вдалося поспілкуватись із заступником глави Адміністрації Президента Андрієм Портновим, який пообіцяв, що побажання європейських експертів будуть обов’язково враховані. За його словами, політична воля для внесенні відповідних змін обов’язково буде. Чекати залишилося недовго: 4 жовтня Київ має відвідати делегація представників Венеціанської комісії, а згодом вона має оприлюднити свою резолюцію стосовно якості нової законодавчої техніки.