Закон і Бізнес


Знакові формальності

Коаліція демонструє повагу до букви закону, поки не дійде до ПК


Влада і закон, №39 (974) 25.09—01.10.2010
1331

Другий парламентський тиждень почався знову з візиту Президента. Проте не для чергового напуття народних обранців, а для до¬тримання формальностей при складанні присяги суддями Конституційного Суду.


Також дотриманням букви Регламенту пояснюється заборона на пере¬йменування фракцій. Тепер нардепам залишилося на таких же формальних, але законних підставах перенести ще на рік запровадження нових норм оподаткування.

Прелюдія до посади

Щоб уникнути відхилень від сценарію вранішнього засідання, «регіонали» завчасно заблокували трибуну і президію Верховної Ради й узяли під охорону ложу Уряду. Тим більше що графік не дозволяв главі держави надовго затримуватися в парламенті: Віктору Януковичу ще потрібно було встигнути відкрити термінал в аеропорті «Бориспіль» і звідти ж відлетіти в Нью-Йорк на 65-у сесію Генеральної Асамблеї ООН. Тому, поки В.Янукович не покинув сесійної зали по-англійськи, близько півсотні нардепів протягом 15 хв. виконували роль вартових порядку.
У таких «блокадних» умовах текст присяги зачитали з трибуни новообрані судді Конституційного Суду Михайло Гультай, Михайло Запорожець, Олег Сергейчук і Наталія Шаптала. Відзначимо: перед цим усі вони були звільнені зі своїх посад у судах.
Слідом за ними свою місію зі вступу на посаду члена Вищої ради юстиції виконали Олександр Удовиченко, Микола Кобилянський та Інна Отрош. Хоча закон у цьому випадку й не вимагає дотримання такої формальності, як присутність перших осіб держави. До речі, суддя Вищого адміністративного суду М.Кобилянський, напередодні призначений на посаду указом Президента, став першим членом ВРЮ, який відповідає новим вимогам про часткове заповнення в цьому органі «несуддівських» квот служителями Феміди.
Таким чином, на наступному засіданні Ради карати і милувати своїх колег будуть уже 6 суддів. А ось І.Отрош, котра «достроково» склала присягу, буде близько року чекати, поки в судді ВГС Валентини Палій закінчиться строк повноважень. Нагадаємо: будучи обраною в жовтні 2002 року, В.Палій майже 3 роки була позбавлена можливості виконувати свої обов’язки через рішення VIII, позачергового, з’їзду суд¬дів.
Правда, не зовсім зрозуміло, навіщо потрібно було приводити до присяги нового члена Вищої ради юстиції з таким випередженням?! Тим більше що згідно із законом про ВРЮ присягу складають перед вступом на посаду, і, за логікою, з цього ж моменту починається відлік 6-річ¬ної каденції. Виправдання на кшталт «а раптом ВР через рік опиниться в черговій блокаді» навряд чи доречні в правовій державі та ще при формуванні складу конституційного органу. З таким же успіхом можна на одному зі з’їздів органів, причетних до заповнення квот у ВРЮ, ви¬ключно заради економії коштів за¬твердити порядок ротацій років на 10 уперед, привести всіх до присяги й надалі не збиратися. Тим більше що прецедент з В.Палій підтвердив неправомочність дострокового припинення повноважень.

Хто не встиг, той — без податків

А ось із Податковим кодексом зіграти на випере¬дження не вдалося. Кабмін тільки напередодні погодив доопрацьований проект і вніс його до парламенту 21 вересня. Решту часу зайняв роздрук для кожного нардепа кількох сотень сторінок документа. Причому спікер Володимир Литвин, пославшись на... від¬сутність паперу, навіть просив Уряд, щоб той сам потурбувався про презентацію проекту. Проте Кабмін витрачатися не захотів, і розгляд «податкової біблії» відклали.
Водночас правознавці вже сумніваються в законності введення нових правил оподаткування з 1 січня наступного року. Річ у тому, що згідно з ч.3 ст.27 Бю¬джетного кодексу будь-які законодавчі зміни, котрі впливають на доходи і ви¬трати держбюджету, повинні бути оприлюднені до 15 серпня поточного року (за аналогічною нормою нового БК — на місяць раніше). А на календарі — осінь.
Якщо дотримуватися букви закону, відхилення від якої попередньою владою неодноразово критикували і нинішній Президент, і Прем’єр, то ПК зможе за¬працювати на наповнен¬ня скарбниці не раніше 1.01.2012. Причому якщо затягування з голосуванням пов’язувати з виборами до місцевих органів влади, то через рік політична ситуація для запровадження нових податків, наприклад на майно, тим більше буде несприятливою — парламентські вибори.

БЮТ і «Б» сиділи на трубі…

Очевидно, що принциповість у виконанні законодавчих вимог не може бути виборчою. А саме їх недотриманням пояснив В.Литвин заборону на додавання до назви фракції БЮТ слова «Батьківщина».
Як відзначив спікер, профільний комітет установив, що таке уточнення назви депутатського об’¬єднання не відповідає нормам Регламенту ВР. В.Литвин пояснив, що фракція повинна зберігати свою назву, яка використовувалася під час виборчої кампанії, впродовж усієї діяльності. Втім, як уточнив Голова ВР, «ви можете в сесійній залі називати себе як завгодно», а ось в юридичних документах все повинно бути згідно із законом.
Власне, «біло-червоні» і без цього дозволу збиралися піарити свій партій¬ний бренд з парламентської платформи. Перший заступник фракції БЮТ Андрій Кожем’якін заявив: «Ми все одно постійно нагадуватимемо, що представляємо партію «Батьків¬щина» незалежно від назви фракції».
Уточнення щодо букв може стати цілком доречним у світлі «схуднення» лав фракції відразу на 28 нар¬депів. «Виключенці» тепер також можуть створити об’¬єднання (хай і неформальне юридично) і називатися, скажімо, «БЮТ-А» чи «БЮТ-В». І далі за алфавітом. Подібні приклади в партбудівництві відомі, і використовуються як для підняття рейтингу ново¬утворення, так і для зворотної дії відносно «маткової» структури.
Правда, виборці навряд чи заблукають у трьох буквах. А ось для політиків багатосторінкові проекти дійсно стають випробуванням їх зорового і розумового апарату. Якщо вчасно не зорієнтуватися на сигнал «диригентів».

Лев СЕМИШОЦЬКИЙ