Закон і Бізнес


Виклик на килим

Кримських суддів, які не вкладаються в розумні строки, чекатимуть з поясненнями у столиці


О.Симонець переконав колег запросити до столиці кримських суддів, котрі порушують розумні строки.

№49 (1036) 03.12—09.12.2011
2338

Рада суддів загальних судів уже запрошувала з поясненнями керівництво так званих «проблемних» судів. На наступному засіданні вона вирішила поспілкуватися з представниками судів АРК, де мають місце порушення строків розгляду справ, а підсудні змушені чекати на рішення за гратами.


Регіональні проблеми

 Понад місяць тому РСЗС розпочала перевірки щодо дотримання прав осіб, котрих тримають під вартою. Нагадаємо, що до таких досліджень орган суддівського самоврядування спонукало звернення глави держави, в якому він наголошував на проблемі недотримання розумних строків тримання під вартою на час розгляду кримінальних справ. Як повідомляв «ЗіБ», під час спільного засідання 3 жовтня РСЗС та Рада суддів Украї­ни вирішили розділити між собою «проблемні» регіони. Зокрема, до сфери вивчення РСЗС увійшли суди Запорізької, Кіровоградської та Київської областей, АРК та м.Севастополя.

Першими порцію критики від представників РСЗС вислухали севастопольські судді. 26–27 жовтня рада суддів заслухала інформацію щодо перевірки в чотирьох райсудах і Апеляційному суді м.Севастополя. Так, в ході дослідження представники органу суддівського самоврядування виявили чимало порушень, зокрема, натрапили на тяганину під час розгляду кримінальних справ. На момент перевірки у проваджені севастопольських судів залишалось 52 кримінальні справи, за якими 33 людини понад півтора року  перебувають під вартою.

Тих служителів Феміди, в роботі яких було виявлено найбільше помилок, запросили до столиці. Але, очевидно, останнім не вдалося переконати РСЗС у об’єктивності зволікання розгляду справ. Як відзначили члени ради, основною причиною низької оперативності правосуддя залишається безвідповідальність самих суддів. Аби нагадати законникам про необхідність дотримання розумних строків, РСЗС вирішила направити матеріали до ВККС для вирішення питання про притягнення до дисциплінарної відповідальності суддів Ленінського райсуду м.Севастополя К.Кукурекіна, М.Непомнящего та В.Казакова.

З проблемою недотримання розумних строків і тривалого перебування підсудних під вартою члени РСЗС також зіткнулися під час перевірки в судах Кіровоградської області, про результати якої повідомили 23 листопада. Хоча відзначили, що на Кіровоградщині спостерігається позитивна тенденція: кількість задавнених справ, зменшується.

Так, на час перевірки кількість арештантів скоротилася з 285 до 260 осіб. Як поінформували у РСЗС, сьогодні 20 осіб, перебувають під вартою довше року, а 59 чекають на рішення понад півроку. Якщо низка севастопольських служителів Феміди, на думку ради суддів, заслуговує на дисциплінарну відповідальність, то порушення, які вона виявила в Кіровоградській області не заслуговують на покарання.

 Хто наступний?

 Наступними, кому доведеться готуватися до пояснень, будуть представники судів АРК. Про ситуацію, яка склалася в кримських обителях Феміди, поінформував заступник голови РСЗС Олександр Симонець. 15 жовтня у провадженні судів АРК було 7 справ стосовно 22 осіб, в яких строки тримання під вартою перевищують рік. Серед них дві справи, де особи перебувають під вартою понад 2 роки. Загалом, як зазначили члени ради, статистичні дані свідчать, що ситуація в Криму не є песимістичною. Водночас членів РСЗС занепокоїв суддя Кіровського райсуду АРК Олександр Чулуп. «Є чимало негативної інформації про нього, зокрема, стосовно тяганини у справі. Потрібно цього суддю запрошувати на наступне засідання ради суддів і приймати серйозне рішення щодо нього», — наголосив О.Симонець. Решта членів органу суддівського самоврядування погодилася з такою пропозицією. Крім «проблемного» законника РСЗС запланувала на 22 грудня, коли відбудеться наступне зібрання ради, викликати на килим голову Кіровського райсуду АРК та заступника голови Апеляційного суду АРК.

Крім представників судів АРК до столиці запросять й запорізьких суддів. 17—19 жовтня РСЗС здійснювала перевірку у судах Запорізької області, де також знайшла низку порушень. Утім, за результатами дослідження, кількість затягнених справ, а як наслідок і чисельність осіб, які перебувають під вартою, поступово зменшується.

Як свідчить статистика, надана членами РСЗС, подібні візити до «проблемних» судів позитивно впливають на ситуацію. Як тільки суди, де накопичились давні справи, дізнавалися про перевірки, то відразу ж проявляли оперативність у їх вирішенні. Утім, хотілося б вірити, що це не буде разовою акцією, запланованою на час перевірок, а стане тенденцією. Щоправда, як зазначали представники кіровоградських судів, оперативність не завжди свідчить про якість, оскільки намагаючись вкластись в часові рамки, законник може несумлінно досліджувати матеріали справи. Тому, очевидно, найближчим часом представникам третьої гілки влади доведеться поєднувати оперативність та якість.