Закон і Бізнес


Повернення в минуле

Депозити громадян — уже на докризовому рівні


Банки і клієнти, №38 (973) 18.09—24.09.2010
3006

У серпні на грошо-во-кредитному ринку продовжували проявлятися позитивні тенденції. Зо¬крема, розширювалась ресурсна база банків. Обсяг вкладів населення в гривнях уже перевищив до¬кризовий рівень, зазначають у НБУ.


Це, на думку фахівців, зумовлювало подальше зниження вартості коштів на ринку і сприяло пожвавленню кредитної активності. Зростання відбувається вже третій місяць поспіль.

Стабільний приріст

Загальний обсяг депозитів у серпні збільшився на 1,5% (з початку року — на 16,1%), до 380,6 млрд грн. Левова частка приросту вкладів з початку року та весь їх обсяг у серпні були забезпечені за рахунок коштів у національній валюті. Зростання за місяць становило 2,6% (з початку року — 25,4%), тоді як обсяг коштів у іноземній валюті в серпні не змінився, хоча з початку року примножився на 5,7%.
Депозити фізичних осіб минулого місяця сукупно збільшилися на 0,9% (з початку року — на 18,7%), до 251 млрд грн. Отже, темп їх приросту в національній грошовій одиниці (4,0%) значно перевищував відповідний показник кош¬тів у валюті (0,2%). У серпні продовжилася тенденція до зростання обсягу депозитів юридичних осіб. За місяць маємо збільшення на 2,8% (з початку року — на 11,5%), до 129,7 млрд грн., що було забезпечено виключно за рахунок коштів у національній валюті (приріст на 18,7%).
Стабільне нарощення депозитів свідчить про високий рівень довіри населення як до банків, так і до національної грошової одиниці, переконані фахівці НБУ.
Поліпшилась і структура вкладів. Так, питома вага довгострокових депозитів у загальному їх обсязі за 8 місяців сягнула з 24,4 до 27,9%.

Наростили массу

Повернення коштів у банківську систему було головним фактором зростання грошової маси, обсяг якої в серпні збільшився на 1% (з початку року — на 14,2%), до 556,5 млрд грн. Інша складова грошової маси — готівка поза банками — минулого місяця не зазнала змін (зростання з початку року — на 11,5%, до 175,1 млрд грн.). Питома вага готівки в структурі грошової маси знизилася з 31,7 до 31,5% (на початку року було 32,2%).
Обсяг монетарної бази протягом серпня зменшився на 1,5% (хоча з початку року збільшився на 13%) — до 220,4 млрд грн. Головним чинником цього було зменшення обсягів коррахунків банків на 23,6% (з початку року — зростання на 15%), до 20 млрд грн. Утім, попри зниження, обсяг коррахунків фінустанов був достатнім для забезпечення ними своєчасного здійснення поточних операцій та поступової активізації своєї кредитної активності, зазначають в НБУ.
Загальний обсяг обов’язкових резервів, сформованих банками, становив 11,67 млрд грн., з них переказаних на окремий рахунок регулятора — 7,89 млрд.
Зниження обсягу ліквідності фінустанов було насамперед наслідком акумулювання гривні на рахунках Уряду в Нацбанку. Їх обсяг у серпні збільшився на 58%, до 13,8 млрд.
Також із метою запобігання формуванню монетарних ризиків стабільності національної грошової одиниці регулятор продовжував активно проводити операції з вилучення надлишкової ліквідності. Протягом місяця загалом операції з мобілізації коштів банків становили 36,5 млрд грн. (з початку року — 192,4 млрд), тоді як рефінансування за цей період зупинилося на рівні 170 млн грн. (з початку року — 4,1 млрд).
Протягом серпня середньозважена процентна ставка операцій рефінансування дорівнювала 9,9% річних, мобілізаційних операцій — 0,8%.

Поштовх до здешевлення

З метою сприяння за¬кріпленню позитивних тенденцій на грошово-кредитному ринку та створення стимулів для подальшого поліпшення ситуації в реальному секторі економіки Нацбанк з 10 серпня знизив облікову ставку (яка є базовою щодо інших процентних ставок регулятора) з 8,5 до 7,75% річних. Відповідним чином коригувались і ставки активних і пасивних операцій НБУ.
Така спрямованість полі¬тики Нацбанку позначилася на динаміці вартості кредитів і депозитів. Зокрема, середньозважена вартість депозитів у гривнях за цей період зменшилася з 9,3 до 8,4%, а у валюті — із 7,3 до 6,9%.
Середньозважена ставка кредитів у національній валюті зменшилася з 13,5% в липні до 12,6% у серпні, в іноземній — з 10,4 до 9,9%. На міжбанківському кредитному ринку середньозважена ставка знизилася з 1,8% річних (у тому числі  кредитів овернайт — 1,1%) в липні до 1,5% (креди¬тів овернайт — 1,0%) в серпні.
Стабільне відновлення ресурсної бази фінустанов, високий рівень їх ліквід¬ності, а також зниження вартості коштів сприяли продовженню поступового відновлення процесів кредитування. Загальний обсяг залишків кредитних вкладень у серпні зріс на 0,7% — до 710 млрд грн. Цьому сприяло зростання залишків за позиками в національній валюті на 1,9% — до 368,2 млрд.
Вищезазначене відбулося виключно за рахунок збільшення залишків за кредитами, наданими юридичним особам у гривнях, темпи зростання обсягів яких минулого місяця прискорилися до 2,3%. Загальний обсяг залишків за позиками, наданими юридичним особам протягом місяця, збільшився на 1,3% — до 496,2 млрд грн.
Сукупність залишків кредитів, наданих фізичним особам у серпні, зменшилася на 0,8% — до 213,8 млрд грн. Це відбулося за рахунок зниження залишків за кредитами у валюті (грошова маса за позиками в гривні не змінилася).

Вклали в папери

За результатами роз¬міщення на первинних аукціонах облігацій внутрішніх державних позик до держбюджету в серпні надійшло 4,313 млрд грн. (з початку року — 32,562 млрд). Усього з початку 2010 року Мінфін здійснив розміщення ОВДП (з урахуванням випущених на цілі рекапіталізації та для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість) на загальну суму 55,395 млрд грн. У серпні було здійснено випуск облігацій для погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість на загальну суму 16,442 млрд грн. Їх випуск для цілей рекапіталізації не здійснювався.
Середньозважена дохідність ОВДП за результатами проведення аукціо¬нів з їх первинного розміщення в серпні становила 10,29% річних (з початку року — 13,57%). Середньо¬зважена дохідність держ¬облігацій з урахуванням зобов’язань щодо рекапіталізації банків і погашення простроченої бюджетної заборгованості з податку на додану вартість у серпні становила 6,5% річних (з початку року — 10,71%).
Погашення та сплата доходів за ОВДП здійснювалися своєчасно і в пов¬ному обсязі. Відповідна сума з початку року — 18,946 млрд грн., основний борг — 12,654 млрд, сплата дохо¬ду — 6,291 млрд.