Закон і Бізнес


Небезпечна археологія


№46 (1033) 12.11—18.11.2011
38656

У Верховній Раді пропонують штрафувати, а то й відправляти за грати тих, хто самовільно використовує металошукачі. Завдяки цьому в парламенті сподіваються уберегти від розграбувань археологічну спадщину.


Народний депутат Вадим Колесніченко звернув увагу на те, що з прийняттям 17 лютого 2011 р. закону «Про регулювання містобудівної діяльності» було ліквідовано низку законодавчих положень, котрі регулювали порядок проведення наукової археологічної експертизи.

Парламентар переконаний, що такий крок суперечив законодавству в сфері охорони культурної спадщини та міжнародним нормам, зокрема Європейській конвенції про охорону археологічної спадщини.

У той же час, попри неоднозначні нововведення, ряд статей, які регулюють порядок проведення археологічної експертизи при землевідводах і встановлюють відповідальність за знищення пам’яток археології при будівництві залишилася в законодавстві.

«У результаті склалася ситуація, за якої питання проведення археологічної експертизи врегульоване нечітко, що призводить до неоднозначного трактування законодавчих положень та є прямою дорогою до корупційних дій при землевідводах та руйнування археологічної спадщини», — наголосив нардеп.

Запропонований парламентарем законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів (щодо охорони культурної спадщини)» (№9425) передбачає визначення єдиних законодавчих положень про порядок проведення археологічних досліджень, зокрема, наукової археологічної експертизи.

Крім цього, В.Колесніченко пропонує прописати в ст.298 Кримінального кодексу покарання за використання металошукачів та детекторів неоднорідності грунту без передбаченого законом дозволу. Такі дії каратимуться штрафом до 1000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян (17000 грн.) з конфіскацією обладнання або позбавленням волі на строк до 5 років.