Закон і Бізнес


Крок уперед, два – назад

Київ склав іспит на виконання завдань тисячоліття


Україна і світ, №37 (972) 11.09—17.09.2010
2383

У житті кожної країни важливою є реалізація планів. Так, у нещодавно оприлюдненій доповіді про участь Києва в проекті ООН «Цілі розвитку тисячоліття» проаналізовано досягнення держави в боротьбі з бідністю, соціальними та екологічними проблемами.


Шляхом революційних змін

Урядовці та учасники проекту від ООН говорять про серйозні досягнення Києва в цьому напрямку. Натомість частина фахівців заявляє, що за реалізацією основних завдань на 1000 років Україна посідає ¬останні місця серед країн Європи.
Київ приєднався до проекту ООН 10 років тому. Документ передбачає поступове покращення рівня життя населення в 189 країнах світу, кожна з яких має досягти певних цілей. Для України — це подолання бідності, забезпечення якісної освіти, охорони здоров’я та гендерної рівності, а також сталий екологічний розвиток. За останні 10 років наша держава досягла значного прогресу в цьому напрямку, зазначає координатор системи ООН в Україні Олів’є Адам.
«Результати є, незважаючи на фінансову та інші кризи. Київ налаштований докласти зусиль для покращення рівня людського життя, а отже, названі цілі є для неї досяжними», — за¬значив представник ООН. У свою чергу Міністерство економіки та провідні експерти проаналізували ситуацію в Україні за останні роки й скоригували стратегію щодо цілей розвитку тисячоліття. «Частка населення, яке заробляє менш ніж $5 за добу, — за цим показником ми вже випередили попередні прогнози. До 2015 року зведемо цей показник до нуля»,  — заявила заступник міністра економіки Ірина Крючкова.

Невтішна реальність

Через 5 років, як очікують автори доповіді, кількість бідних зменшиться більш ніж удвічі, скоротиться дитяча смертність та смертність від туберкульозу, ВІЛ, зросте якість питної води та збільшиться кількість місць у закладах дошкільної освіти.
За підсумками доповіді, у 2010 році Україна за рівнем життя посідає 86-е місце з-поміж країн — учасниць програми «Цілі розвитку тисячоліття». За показниками освіти, здоров’я матері й дитини вона випереджає країни, що розвиваються, і навіть деякі держави Західної Європи. Водночас ситуація з бідністю близька до середньосвітової, тоді як за тривалістю життя та поширенням ВІЛ-інфекції Україна перебуває чи не в найгіршій ситуації в Європі. І саме це свідчить про реальний рівень життя в Україні, вважають експерти.
Найгірша ситуація, відзначають останні, з показником тривалості життя. У 1960 році Україна за цим критерієм посідала 7-е місце у світі. Нині ми на передостанній сходинці серед країн СНД, випере¬джаємо лише Росію. По¬ліпшення не спостерігатиметься, якщо не зміниться спосіб життя. Проблему бідності неможливо подолати, якщо не скоригувати систему оплати праці. А фундаменту для таких змін більшість експертів сьогодні не бачать. Проте, тільки подолавши бідність, можна збільшити тривалість життя. Адже у світі немає жодної країни, де люди живуть погано, але довго.

Євген СОЛОНИНА,
радіо «Свобода»