Закон і Бізнес


Дебют нової сили

ВРЮ вперше скористалася новими повноваженнями, призначивши, зокрема, голів ВГС та ВАС


Суддівські кадри, №37 (972) 11.09—17.09.2010
3494

Після літніх «канікул» Вища рада юстиції відкрила новий «сезон полювання» на несумлінних суддів та повернулася до добору представників суддівського корпусу. Крім цього, Рада продемонструвала всю «міць» нових повноважень, які нещодавно ¬отримала від парламентарів.


Це було перше засідання конституційного органу після набрання чинності законом «Про судоустрій і статус суддів». ВРЮ виконала незвичну для себе роль, розібравшись із вакантними адміністративними посадами. Зокрема, легітимних керівників отримали два вищі спеціалізовані суди. Звісно, несподіванок не сталось і, як очікувалося, колегіальний орган підтримав кандидатів, запропонованих відповідними радами суддів. А ось Раді суддів загальних судів ВРЮ поплутала карти, не позбавивши її очільника адмі¬ністративних повноважень.

Керівні рішення

У зв’язку з розширенням повноважень щодо призначення суддів на адмінпосади апарат ВРЮ поповнився 21 людиною. Було створено новий відділ, який відповідатиме за призначення на адмінпосади.
Водночас члени цього органу визначилися з виконувачами обов’язків секретарів секцій ВРЮ. Так, в.о. секції з питань призначення суддів на посади та їх звільнення призначено члена ВРЮ Володимира Завальнюка. У свою чергу його колезі Валентині Палій доручили дисциплінарну секцію.
Після врегулювання всіх організаційних моментів члени ВРЮ перейшли до дебютного виконання нових повноважень. Призначення голів та їхніх заступників відбувалося у спокійній атмосфері, без жодних дискусій. Визначені відповідними радами суддів кандидати, очевидно, влаштовували членів ВРЮ, про що свідчить абсолютна підтримка під час голосування.
Так, цілком прогнозовано ВРЮ продовжила перебування Олександра Пасенюка у кріслі голови Вищого адмінсуду. Нового очільника призначили в Окружний адмінсуд м.Києва. Ним став суддя цієї установи Павло Вовк. Рада суддів адмінсудів дала йому відмінну характеристику. За інформацією членів РСАС, останній гарно зарекомендував себе як в.о. голови суду. А показники його роботи, за словами голови РСАС Миколи Кобилянського, свідчать про високий професійний рівень.
Тоді ж «адміністративники» внесли подання про призначення Олега Басая на посаду голови Київського окружного адмінсуду. Останній працює суддею 3 роки і за цей час, за словами самого претендента, скарг на його роботу не надходило. Раніше О.Басай відправляв правосуддя в Івано-Франківському окружному адмінсуді. До столичного окружного адмінсуду він перевівся в липні цього року. ВРЮ підтримала його кандидатуру і побажала успіхів у новій ролі.
Аналогічний вердикт отримав і суддя Львівського окружного адмінсуду Віталій Тертичний.
Розібравшись з керівництвом у адмінсудах, Рада взялася заповнювати вакантні посади у господарських. Очевидно, найбільш очікуваним було затвер¬дження Віктора Татькова на посаді голови Вищого господарського суду. «Ви всі добре знаєте Віктора Івановича, він працював у Донецьку, він шанована й авторитетна людина, всі документи в нормі», — відрекомендував кандидата очільник ВРЮ Володимир Колесниченко. Нагадаємо, що до переходу в липні у ВГС, В.Татьков очолював Донецький апеля¬ційний господарський суд. Після його переведення, вакантне місце без уваги не залишилося. Як повідомляв наш тижневик, на РСГС рекомендацію очолювати Донецький апеляційний господарський суд отримав Олександр Кулебякін. Його кандидатуру ВРЮ також за¬твердила.
Схвалення ВРЮ отримали й претенденти на посади: голови Господарського суду Київської області — Анатолій Грєхов та Запо¬різької — Олександр Немченко. Тривалий час ці кандидатури перебували у «підвішеному стані», а суди фактично працювали без керівників. Затримка з призначенням останніх навіть спонукала членів РСГС проголосувати за надання їм повноважень голів. Хоча не мала на це права. Втім, тепер призначення кандидатів відбулося відповідно до закону. На місце заступника А.Грєхова претендував Тарас Карпечкін. Що¬правда, повноваження судді закінчуються 21 вересня цього року, а рекомендації ВККС про його обрання безстроково ще немає. Тож члени ВРЮ вирішили відкласти розгляд кандидатури до врегулювання питань про його обрання.
Більше пощастило кандидатам на посади заступників голів: Господарського суду Донецької області Артуру Ємельянову, Кіровоградської області — Олександру Змеулу і Закарпатської — Йосипу Кадару, які знайшли підтримку ВРЮ.
Також до Вищої ради юстиції надійшла заява голови Апеляційного суду Івано-Франківської області Павла Гвоздика про його звільнення з адмінпосади за власним бажанням. Напередодні останнього було обрано головою новоствореної Ради суддів загальних судів. Щоправда, П.Гвоздик мав би скласти повноваження голови раніше, оскільки, відповідно до реформених змін керівники судів не можуть входити до ради суддів. Утім, на засіданні ВРЮ виникло питання, чи можна розглядати його заяву без відповідного подання ради суддів. Зрештою члени ВРЮ вирішили направити заяву законника до РСЗС.
Кадрові зміни відбулися не лише в керівництві судів, а й у рядах ВРЮ. Про бажання припинити членство у цьому органі заявили два представники ВС: голова Судової палати у господарських справах Валентин Барбара та в адміністративних — Віктор Кривенко. ВРЮ задовольнила прохання колег. Тепер в органі, в якому, за законом, більшість мають становити люди в мантіях, таких залишилося лише четверо.

«Закон» треба знати

Закінчивши керівні ротації, ВРЮ взялася за поповнення суддівського корпусу. Схоже, за час літніх відпусток окремі кандидати на суддівські мантії призабули навіть ключові поняття. Підтягнути теоретичні знання доведеться кандидату на посаду у Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області, який не зміг дати визначення поняттю «закон». Тоді член Ради Сергій Ківалов вирішив «копнути» глибше й поцікавитися у нього, що таке «держава». Втім, відповідати на своє питання С.Ківалову довелося самому. Тож цілком закономірно, що претенденту відмовили у внесенні подання. Загалом 39 кандидатів отримали «путівку» у професійне життя.
Традиційно, після поповнення суддівського корпусу, ВРЮ перейшла до його очищення. На черговому засіданні Рада визначила лише двох претендентів на примусове позбавлення мантій. Ще 34 судді залишать посади на загальних підставах.
Зокрема, члени конституційного органу розглянули питання про звільнення суддів з посад у зв’язку з набранням законної сили обвинувальними вироками стосовно них. За поданням Голови ВС Василя Онопенка, своє подання Президентові внесла ВРЮ про звільнення Олексія Гриба з посади судді Радомишльського райсуду Житомирської області. Аналогічний вердикт ВРЮ винесла й судді Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області Віталію Вельгусу.
Більшість пропозицій про звільнення відкликали їхні ініціатори, частину члени ВРЮ відхилили, а роз¬гляд решти відклали на наступне засідання. Невелика дискусія розгорілася довкола позбавлення мантії судді Господарського суду столиці Максима Нарольського за порушення присяги. Останній на засідання, на якому мала б вирішуватися його доля, не з’явився, повідомивши, що перебуває на лікарняному. Щоправда, як відзначив ініціатор пропозиції, член ВРЮ Андрій Портнов, суддя телефонував йому і просив залишити на посаді. А.Портнов наполягав, аби майбутнє судді вирішували без «винуватця», але так і не спромігся переконати решту своїх колег.
Рішення Рада приймає колегіально, тому інколи бажання одного не збігаються з думкою більшості. Тож у служителя Феміди є час, аби підлікуватися і, можливо, переконати творців суддівського корпусу у своїй сумлінності.

Тетяна КУЛАГІНА