Закон і Бізнес


Узагальнення для банкрутства

ВГС роз’яснив, коли зупиняється провадження у справі та які ухвали можна оскаржувати


№4 (1146) 25.01—31.01.2014
ВОЛОДИМИР ШАХРАЙ, керуючий партнер ТОВ «Адвокатська група України», заслужений юрист України
5748

Рік тому почали діяти нові правила банкрутства. Проте й досі в суддів і правників, які ведуть справи цієї категорії, виникає досить багато запитань. На деякі з них спробував дати відповіді Вищий господарський суд, доповнивши свій раніше виданий інформаційний лист новими роз’ясненнями.


Перша спроба зорієнтувати суди в застосуванні положень нового закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» була зроблена Вищим господарським судом ще 28 березня минулого року. 13 січня цього року, тобто фактично до річниці дії нової редакції закону, ВГС оприлюднив інформаційний лист від 26.12.2013 №01-06/18862/2013, яким унесені зміни та доповнення до інформаційного листа від 28.03.2013 №01-06/606/2013 «Про Закон України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (див. №3 «ЗіБ». — Прим. ред.).

Новим листом, зокрема, доповнено роз’яснення щодо переліку ухвал, які можуть бути оскаржені в апеляційному та касаційному порядку. До таких віднесені ухвали про відмову в прийнятті заяви про порушення справи про банкрутство та про повернення заяви про порушення справи про банкрутство, а також ухвали, які стосуються процедури досудової санації:

• повернення заяви про затвердження плану досудової санації;

• затвердження плану досудової санації;

• відмови в затвердженні плану досудової санації.

Дано роз’яснення, в яких випадках провадження у справі про банкрутство підлягає зупиненню відповідно до вимог ст.79 Господарського процесуального кодексу. Це насамперед випадки ухвалення рішень господарського суду, що закінчують провадження у справі.

Зауважимо, що ст.79 ГПК не визначає будь-яких особливостей зупинення провадження у справі про банкрутство та фактично містить положення, котрі обумовлюють зупинення судового розгляду взагалі. Натомість у справах про банкрутство провадження зупиняється на час розгляду апеляційних та касаційних скарг на ухвали про порушення провадження у справі про банкрутство, про введення процедури санації, про затвердження плану санації, а також на постанову про визнання боржника банкрутом тощо.

Відновлення провадження в такому випадку відбувається після скасування відповідних ухвал в апеляційному чи касаційному порядку з переданням справи на новий розгляд іншим складом суду.

У разі скасування судових рішень лише у відповідній частині (наприклад у частині розгляду грошових вимог одного кредитора) розгляд цього питання проводиться іншим складом суду. Після винесення рішення ці матеріали приєднуються до основної справи для подальшого розгляду.

Вищезгаданим інформаційним листом ВГС також уніс ясність у питання визначення розміру вимог кредитора, що забезпечені заставою, прирівняв його до оцінки майна, яке було погоджене сторонами у відповідному договорі застави. Що стосується вимог кредиторів стосовно сплати штрафних санкцій, то їх мають відносити до відповідної черги незалежно від забезпеченості.

Крім цього, ВГС роз’яснив наслідки визнання боржника банкрутом, порядок продажу майна боржника в провадженні справи про банкрутство, а також інші питання, які були напрацьовані за рік застосування нової редакції закону.