Закон і Бізнес


Оновлення «на автопілоті»

«Господарники» без проблем і сенсацій визначилися зі своїми очільниками


Суддівське самоврядування, №34-35 (969-970) 25.08—03.06.2010
3306

Конференція суддів господарських судів могла стати скандальною і сенса¬ційною. Напередодні Президент ліквідував 4 апеляційні господарські суди, і тепер працівники цих установ змушені «шукати притулку» в інших місцях або погоджуватися на пониження. Очікувалося, що на конференції хтось скаже своє слово з цього приводу. Проте делегати не проявили особливої стурбованості щодо долі своїх колег.


Натомість конференція одностайно проголосувала за новий склад Ради суддів господарських судів і проведення позачергового з’їзду суддів України. У свою чергу РСГС вирішила не відкладати роз¬гляд важливих питань на майбутнє і зібралася на засідання того ж дня. Швидко і без дискусій рада обрала керманича і дала очікувану рекомендацію для призначення нового голови Вищого господарського суду.

Є в реформи початок...

Першу конференцію суддів господарських судів, яка проводилась відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів», можна назвати камерною. Адже запросили на неї лише по одному представнику від кожного місцевого й апеляційного суду цього виду юрисдикції, шість — від Вищого господарського й одного — Верховного су¬дів. Таким чином, мали прибути тільки 45 чоловік. Тому в залі засідань, де під час минулого пленуму «господарників» доводилося шукати вільне місце, цього разу проблем із «площею» не було.
На початку засідання зі вступним словом до делегатів звернувся голова Комітету ВР з питань правосуддя Сергій Ківалов. «Настав той час, коли ви всі свої зусилля маєте направити на процес покращення судової системи», — наголосив він. Парламентар нагадав, що судді працювали над змінами до Господарського процесуального кодексу, які вже майже готові. С.Ківалов припустив, що для їх доопрацювання буде створено спеціальну комісію і незабаром ці нововведення внесуть на розгляд парламенту.
«Я думаю, тут зібралися ті, хто безпосередньо зацікавлений у проведенні судової реформи, а реформа — це не лише прийняття закону про судоустрій, а і її продовження в прийнятті необхідних кодексів», — констатував С.Ківалов. Згадав він і про необхідність реформування кримінального процесу, над чим уже почали працювати на вул. Банковій, а тому «господарникам» не потрібно відставати, а також готувати нові нормативні акти.
Повернувся голова ко¬мітету і до питання щойно проведеної судової реформи. Нардеп звернув увагу на те, що новації, безперечно, мають недоліки, які «спливуть на поверхню» вже на практиці, але у ВР спокійно до цього ставляться і готові до корекції. Відкладати ж реалізацію реформи задля вдосконалення змін було б недоречно, пояснив С.Ківалов, оскільки цей процес розтягнувся б на невизначений термін.

План дій

Після привітальної промови члени мандатної ко¬місії повідомили, що присутні 44 делегати, а значить, конференція може пере¬йти до основних питань. Спочатку учасники засідання обрали президію і голову — ним став традиційний «ведучий» засідань «господарників», очільник попередньо¬го складу Ради суд¬дів господарськіх судів Олександр Удовиченко. Також проголосували щодо лі¬чильної та редакційної комісій і порядку денного. Після цього з формальностями було покінчено і конференція почала працю¬вати.
О.Удовиченко доповів про діяльність РСГС під його керівництвом. Він нагадав, що минулий склад органу самоврядування було обрано 2.03.2007, а припинила рада свою діяль¬¬ність після початку судової реформи. За цей період було надано 79 рекомендацій щодо призначення на адмінпосади. Щоправда, після прийняття рішення Конституційного Суду від 22.12.2009 №34-рп/2009, яким було встановлено, що Рада суддів не наділена повноваженнями робити призначення на адмінпосади і може лише рекомендувати, долю 11 осіб досі не вирішено.
Раніше до повноважень голови РСГС належало право ініціювати питання про дисциплінарну відповідальність суддів. У 2007 р. було розглянуто 962 скарги фізичних та юридичних осіб, у 2008-му — 1132,2009 р. — 1012, а в першій половині цього року — 448. За час головування О.Удовиченком було ініційовано 14 подань щодо притягнення до дисциплінарної від¬по¬відальності. В одному випадку ВР прийняла рішення про звільнення судді, також було винесено кілька доган.
На засіданнях РСГС, розповів її тодішній голова, значна увага приділялась питанням фінансування третьої гілки влади, розмежування компетенції між господарськими та адміністративними судами, розвитку законодавства. Що¬правда, визнав О.Удовиченко, не завжди до ради дослухалися, зокрема, малоефективними були звернення з приводу фінансування.
Згадав О.Удовиченко і про те, що окремі «господарники» працювали в робочій групі з питань судової реформи. На виконання цього закону, наголосив він, і проводиться конференція.

Матеріальні цінності

Про фінансування господарських судів розповів заступник голови Державної судової адміністрації Олександр Лощихін. Держ¬бюджетом на цей рік передбачено асигнування для забезпечення роботи міс¬цевих господарських судів у розмірі 186 млн грн. за загальним фондом, що на 13% більше, ніж у 2009 р., та майже 33 млн грн. за спеціальним фондом, а це на 40% більше, ніж торік. Асигнування для апеляційної інстанції за загальним фондом збільшились на 12% і становлять 107 млн грн., за спеціальним — збільшились на 11% і досягли 3,8 млн грн. Станом на 18 серпня видатки, передбачені на господарські суди першої та другої інстанцій, профінансовані на 99%.
З метою зменшення кредиторської заборгованості, яка утворилась наприкінці минулого року у зв’язку з недофінансуванням, ДСАУ проводила детальний аналіз використання грошей для коригування кошторисів судів та приведення їх у від¬по¬відність до потреб, розповів О.Лощихін.
Повідомив заступник очільника ДСАУ і про те, що до Кабміну було направлено звернення з проханням внести зміни до кошторису і збільшити асигнування, адже місцевим госпсудам потрібно 6,5 млн грн., а апеляційним — 9,5 млн, яких не вистачає для нормальної роботи. У свою чергу Прем’єр-міністр дав доручення виділити необхідні кошти зі Стабілізаційного фонду.
Делегати конференції порушили питання забезпечення служителів Феміди житлом. У пропозиціях щодо бюджету на наступний рік для цього передбачено чималі кошти, повідомив О.Лощихін. Однак якою буде відповідь Уряду, поки сказати важко, адже, як завжди, у фінансових питаннях бажання не відповідають можливостям.

З речами на вихід

Одним із ключових питань конференції було обрання нового складу Ради суддів господарських су¬дів. Як не дивно, внесли тільіки одну пропозицію й  одноголосно підтримали її. О.Удовиченко запропонував розглянути кожну кандидатуру окремо, але делегати вирішили не марнувати час і провести пакетне голосування. До речі, так само одностайно судді голосували за всі пропозиції.
Крім оновлення РСГС, делегати визначились із проведенням X, позачергового, з’їзду суддів, який пройде 16 вересня в приміщенні Київського апеляційного суду.
Невелику увагу (за ініціативою судді ВГС Віктора Татькова) приділили на конференції питанню ліквідації чотирьох апеляційних су¬дів. Делегати одностайно проголосували за те, щоб доручити ДСАУ здійснити передбачені чинним законодавством заходи щодо ліквідації Житомирського, Запорізького, Луганського і Київського міжобласного апеляційних господарських судів та вирішити питання стосовно переведення суддів цих установ. Також делегати дали завдання судовій адміністрації звернутись до Кабміну з пропозицією щодо розміщення господарських судів першої інстанції в приміщеннях ліквідованих апеляційних.
На завершення О.Удовиченко попросив ново¬обраних членів РСГС за кілька годин зібратись у цьому ж залі, решта делегатів могли бути вільними. Очікуючи на продовження роботи «господарників», журналісти обговорювали результати роботи конференції. Особливо цікаво було ді¬знатись, що ж буде, якщо у Вищому адміністративному суді (конференція представників адмінсудів відбувалась паралельно) позачерговий з’їзд призначать на інший день. Проте, як виявилось, «адміністративники» не тільки проголосували за ті самі час і місце, а й винесли на з’їзд такі самі питання.

Нова-стара влада

Засідання РСГС розпочалось із організаційних питань. Спершу було обрано керівництво, головою знову став О.Удовиченко, його заступником — суддя ВГС Станіслав Мірошниченко, а секретарем — представник цього ж суду Світ¬лана Шевчук. Зайве, мабуть, говорити, що вони були єдиними кандидатами на ці посади і під¬тримали їх одноголосно.
Новий-старий голова досить швидко покінчив з формальностями: виголосив коротке вступне слово і попросив всіх членів залишити номери телефонів. Власне, крім названих осіб, до РСГС увійшли також 4 представники апеляційної інстанції: Олександр Мірутенко зі Львова, одесит Валерій Картере, Катерина Остапова із Севастополя і харків’янин Володимир Погребняк. Першу інстанцію представляють також 4 служителі Феміди: Олександр Попов із Донецька, киянин Олег Хрипун, Олег Тимошенко з Рівного і Тетяна Оленич із Чернігова.
Відповідно до судової реформи саме ради суддів дають рекомендації на заміщення адміністративних посад. Тому члени РСГС вирішили не відкладати ці справи в довгий ящик.
Найбільш очікуваним, звісно ж, було надання рекомендації на заміщення посади голови ВГС. Несподіванок не сталось. Чутки про те, що посаду обійме Віктор Татьков, ходили вже давно. Під час голосування в парламенті щодо переведення його до ВГС (до речі, в один день зі звільненням колишнього очільника суду Сергія Демченка) дехто із журналістів дав фальстарт і повідомив про його призначення головою. Можна сказати, що тоді медійники не помилились, а просто поспішили з новою посадою для колишнього голови Донецького апеляційного госпсуду.
До речі, без уваги не залишилось і колишнє міс¬це роботи В.Татькова. РСГС проголосувала за надання рекомендації на призначення головою Донецького апеляційного госпсуду (Олександру Кулєбякіну) і ще ряду керівників. Далі слово за ВРЮ, але, спостерігаючи за невимушеністю роботи «господарників» можна припустити, що наступний етап всі претенденти пройдуть «на автопілоті».

Олексій ПИСАРЕВ