Закон і Бізнес


Незнищенне зло

У багатьох органах влади ФРН працівників намагаються змінювати частіше, щоб у них не виникало спокуси брати хабарі


У жовтні в центрі одного з корупційних скандалів опинилася партія ХДС Ангелі Меркель, яка отримала «внесок» у €690 тис. від співвласників концерну BMW.

№49 (1139) 07.12—13.12.2013
ВОЛЬФГАНГ ДИК, АНДРІЙ ГУРКОВ, Deutsche Welle
1459

Кількість розкритих у ФРН корупційних злочинів за останні роки збільшилася втричі. Слідчі пояснили, як вони цього домоглися і в чому їм допомогли вчені та громадськість.


Наука взялася за хабарників

На перший погляд, дані Федерального відомства з кримінальних справ видаються загрозливими. Якщо у 2007 р. у Німеччині було зафіксовано 9554 випадки підкупу, зловживання службовим становищем і розтрати, то у 2011-му кількість таких злочинів зросла до 46795. То це означає, що у ФРН — сплеск корупції?

«Просто ми стали розкривати набагато більше злочинів, оскільки дедалі активніше і краще здійснюємо контроль», — розповіли Deutsche Welle Кристіан Фоскюлер і Франц-­Йозеф Мойтер, слідчі відомства з кримінальних справ Північного Рейну—Вестфалії. Саме тут найбільше корупційних злочинів скоюють і розкривають.

Ефективність боротьби з корупцією в Німеччині останніми роками помітно підвищилася. Цьому сприяли і збільшення штату в поліції та прокуратурі, і створення телефонних гарячих ліній для анонімних повідомлень, і тісніша взаємодія кримінальної й податкової поліції, і розширення співпраці в рамках усього Євросоюзу. Суттєво допомогла і наука: вчені тепер набагато більше знають про умови, що породжують корупцію, і методи, які використовують ті, хто підкуповує і кого підкуповують.

З’ясувалося, наприклад, що готовність чиновника взяти хабар починає зростати після двох років перебування на посаді. Тому тепер у багатьох міських і комунальних органах влади намагаються частіше змінювати співробітників, котрі відповідають за розподіл великих замовлень або видання важливих дозволів.

Інший висновок учених: у Німеччині учасники корупційних оборудок, як правило, давно і добре знають один одного, спонтанні рішення дати хабар виникають украй рідко.

Бізнес платить частіше

Загалом у ФРН випадків корупції в органах державного і місцевого управління значно менше (35% від загальної кількості), ніж у приватному бізнесі (56%). На правоохоронні та судові органи припадає всього 8%, на політиків різних рівнів — лише 1%.

Непідкупність абсолютної більшості німецьких чиновників пояснюється, крім іншого, загрозою відразу втратити різноманітні пільги, зокрема повністю бути позбавленим пенсії. А ось бізнесмени, які дають хабарі, нарікає К.Фоскюлер, «часто навіть не сприймають свої дії як протиправні».

Співбесідники Deutsche Welle не змогли назвати середній розмір хабара в Німеччині. Зате Федеральне відомство з кримінальних справ дало приблизну оцінку тих збитків, яких завдає країні корупція: у 2012 р. вони становили приблизно €276 млн. Порівняно з ВВП це досить скромна сума.

Та й міжнародна неурядова організація Transparency International вважає, що рівень корупції в Німеччині відносно низький. У рейтингу «Індекс сприйняття корупції 2013» ФРН піднялася з 13-ї на 12-у позицію, наблизившись до десятки найбільш некорумпованих держав світу.

Допомогли гучні скандали

Покращенню ситуації сприяли і посилення законодавства на національному і загальноєвропейському рівнях, і дедалі нетерпиміше ставлення до корупції широких верств суспільства. А це прямий результат як послідовної роз’яснювальної роботи держави і ЗМІ, так і цілої низки гучних корупційних скандалів, що викликали обурення загалу.

За всіма цими скандалами послідували судові процеси, тюремні строки, відставки політиків і топ-менеджерів, багатомільйонні штрафи, які сплатили промислові підприємства. Якщо сьогодні з’ясується, що якась німецька фірма давала хабарі іноземним партнерам, вона понесе вельми серйозні матеріальні збитки, а також це суттєво позначиться на її репутації.

Проте слідчі відомства з кримінальних справ Північного Рейну—Вестфалії не мають ілюзій: далеко не всі німецькі фірми перестали давати хабарі за кордоном. Та й у самій Німеччині багато корупційних оборудок, як і раніше, залишаються нерозкритими, а їх учасники — непокараними.