«Навіть якщо підприємство погашає борг, директор все ж таки залишається винуватим у порушенні закону»
Заступник прокурора міста Севастополя Євген Загнітко: навіть якщо підприємство погашає борг, директор все одно залишається винним у порушенні закону.
У 2013 році прокуратурою Севастополя внесено 16 подань про порушення вимог законодавства щодо оплати праці. За ними з початку року виплачено близько 2,5 млн грн., до дисциплінарної відповідальності притягнуто 5 посадових осіб. Разом з тим питання залишається відкритим, адже севастопольські підприємства досі винні своїм працівникам 5,2 млн грн. Своєю думкою із цього приводу поділився заступник прокурора м.Севастополя Євген Загнітко.
— Євгене Анатолійовичу, чи достатньо уваги севастопольська прокуратура приділяє проблемі невиплати заробітної плати й додержанню підприємствами законодавства про оплату праці?
— Нагляд за додержання законодавства про оплату праці — один із пріоритетних напрямів у роботі прокуратури Севастополя. Це питання перебуває на контролі, тому перевірки в цій сфері мають не епізодичний, а систематичний, постійний характер. Зокрема, в 2013 році виявлені численні порушення при перевірках законності реалізації контрольних повноважень територіальною державною інспекцією з питань праці. За результатами перевірки за подання прокуратури міста винувату посадову особу інспекції притягнуто до дисциплінарної відповідальності. Також прокуратурою виявлено кілька фактів безпідставної невиплати зарплати севастопольськими роботодавцями, що є кримінальним правопорушенням. У зв’язку з цим розпочато 3 кримінальні провадження за ст.175 КК, які в цей час направлені до суду із обвинувальними актами.
— Які об’єкти господарювання в Севастополі є найбільшими боржниками?
— Серед підприємств-боржників — ПАТ «Севастопольський будпроект», ДП ГАК «Хліб України» «Севастопольський комбінат хлібопродуктів», ПАТ «Озеленювач», ТОВ «Максимум» і ПП «Клен». Крім того, зарплату на загальну суму 360 тис. грн. не виплатили своїм працівникам підприємства у сфері транспорту ТОВ «Лазаревське адміралтейство» і ПП «Цибулькін». Понад 2,4 млн грн. громадянам заборговувало підприємство оборонно-промислового комплексу ДП «Конструкторське бюро радіозв’язку». Це взагалі найбільший боржник із зарплати в Севастополі. На сьогодні підприємство перебуває в стадії банкрутства.
За документами прокурорського реагування працівникам відшкодовуються значні суми заборгованості. Так, тільки після втручання прокуратури ПАТ «Озеленювач» виплатило своїм працівникам 274 тис. грн.
Ще один приклад — ПАТ «Севастопольський будпроект», яке не виплачувало зарплати 140 особам. За наслідками прокурорського реагування підприємство погасило 1,5 млн грн. заборгованості перед ними. Проте воно продовжує перебувати в полі зору прокуратури, оскільки й досі повністю не розрахувалося зі своїми працівниками. Слід зазначити, що прокуратура встановила наявність на підприємстві великої дебіторської заборгованості, яку необхідно було б стягнути в судовому порядку і за її рахунок розрахуватися з людьми. Крім того, у розпорядженні акціонерного товариства — рухоме й нерухоме майно, яке не використовується у виробництві, а це означає, могло б без шкоди для підприємства бути реалізованим для отримання коштів для виплати зарплати. Проте керівництво не вжило необхідних заходів для вирішення проблеми, тому зараз розглядається питання про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Є випадки, коли тільки після відкриття кримінального провадження роботодавець вирішує нарешті заплатити за працю людей, яких він наймав. Так, у 2013 році прокуратурою Ленінського району до суду направлено кримінальне провадження стосовно директора ДП «Севастопольський геодезичний центр», який необгрунтовано не виплачував 33 працівникам зарплати, що привело до виникнення боргу в сумі понад 250 тис. грн. У ході досудового розслідування підприємство погасило борг, але за наслідками розгляду провадження в суді директор все ж таки визнаний винуватим у порушенні закону.
— Чи тільки прокуратура повинна вживати заходів, які спрямовані на погашення заборгованості на підприємствах міста і недопущення її зростання надалі? Можливо, є інші державні органи, які також уповноважені робити це?
— Додержання вимог законодавства щодо своєчасності й повноти оплати праці перебуває на контролі комісій з питань погашення заборгованості із зарплати, пенсій, стипендій та інших соціальних виплат при місцевих адміністраціях. Контроль за діяльністю арбітражних керівників підприємств-банкротів які мають заборгованість з виплати зарплати, здійснюють територіальні управління юстиції.
Разом з тим першочергове значення має діяльність територіальної інспекції з праці, адже вона є основним держорганом, який здійснює нагляд і контроль за додержанням роботодавцями законодавства про працю. Можу сказати, що в Севастополі вона повинна працювати активніше. За 10 місяців 2013 року завдяки втручанню інспекції заборгованість із зарплати зменшена лише на 1 млн грн. Це в 2,5 раза менше, ніж сума боргу з оплати праці, погашеної за документами прокурорського реагування.
Підсумую: можливість кожної людини заробляти на життя працею закріплена Конституцією. Прокуратура, яка є одним з основних гарантів законності в державі, й надалі вимагатиме від керівників підприємств дотримуватися цього права. Водночас ми не дозволимо самоусунутися органам влади і контролю. Саме вони повинні належним чином реагувати на всі порушення з боку роботодавців, в результаті яких громадяни несвоєчасно отримують заробітну плату.