Закон і Бізнес


Помилки потрібно визнавати

КААС почав вчасно реєструвати справи. Проте запроваджувати спеціалізацію поки що не погоджується


І.Саприкіна пообіцяла, що до кінця року судді розглянуть 106 тис. «залишкових» справ.

№45 (1135) 09.11—15.11.2013
МАРИНА ЗАКАБЛУК
1601

Під пильним оком Ради суддів адміністративних судів Київський апеляційний адмінсуд почав усувати недоліки в організації роботи. Зокрема, він відмовився від практики залишати справи на потім. А ще рада пропонує суду не готувати «шкідливих» листів щодо застосування законодавства.


Накопичені справи

В останній день жовтня на засіданні РСАС розглядалося питання про усунення недоліків, виявлених у ході вивчення стану організації роботи КААС та надання йому методичної допомоги.

«Під час вивчення в порядку кон­тролю окремих напрямів організації роботи КААС були проаналізовані організаційно-розпорядчі документи суду, положення, інструкції, план його роботи, протоколи оперативних нарад, зборів суддів, стан реєстрації апеляційних скарг, їх розподіл, дані судової статистики тощо», — розповіла суддя Вищого адміністративного суду Тетяна Шипуліна. За її словами, основні зауваження робочої групи стосуються організаційної роботи, відповідальність за яку була покладена на володарів мантій, котрі займають адмінпосади, та керівника апарату суду. «Йдеться про планування роботи суду, визначення пріоритетних напрямів у роботі щодо узагальнення та забезпечення єдності судової практики, про строки розгляду справ, порядок їх реєстрації», — наголосила Т.Шипуліна.

Вона зазначила: в роботі КААС були виявлені окремі недоліки, які слід усунути. Так, зборам суддів апеляційного адмінсуду рекомендовано «дати критичну оцінку власних рішень щодо обмеження кількості адмінсправ для реєстрації, встановлення граничних показників цієї кількості».

«Таку рекомендацію дано через те, що під час перевірки виявлено велику кількість незареєстрованих справ. Це питання нас дуже турбувало. Колектив суду мобілізувався. Відповідно до інформації, яку надала в.о. голови КААС Ірина Саприкіна, реєстрація справ відбувається в день їх надходження. Тобто можна вважати, що зазначена рекомендація була врахована», — наголосила Т.Шипуліна.

До нового року все закінчиться

У свою чергу І.Саприкіна розповіла, що під час перевірки до них не було упередженого ставлення. «Недоліки, які потребували негайного втручання керівництва суду в проблемну ситуацію для її виправлення, були негайно усунуті. 17 червня відбулися збори суддів, які скасували всі свої поперед­ні рішення щодо обмеження надходження до суддів справ та реєстрацію останніх. Ми від цього відмовилися, визнавши, що помилялися», — повідомила в.о. керівника установи.

Для швидкої реєстрації всіх справ був мобілізований весь склад КААС. «Навіть були задіяні водії, охоронці, бухгалтерія, відділ кадрів — усі, включаючи помічників суддів та секретарів судових засідань. За лічені дні 246000. справ були зареєстровані й передані суддям для розгляду. Звичайно, кожен суддя отримав від 2000 до понад 4000 справ. Це велике навантаження», — зауважила І.Саприкіна.

Вона розповіла, що володарів мантій забезпечили додатковими металевими шафами для зберігання справ. Також суд залучив «стажерів, аби опрацювати таку велику кількість матеріалів». І.Саприкіна повідомила, що переважна більшість справ — соціальні. «Треба дякувати законодавцеві, що соціальні спори можна розглядати в письмовому провадженні. Судді докладають максимум зусиль, щоб відбулися слухання в усіх цих справах. За жовтень розглянули їх понад 40000. І сьогодні залишок становить 106000. Якщо докладемо більше зусиль, то до нового року маємо закінчити з їх розглядом», — підкреслила І.Саприкіна.

Листи не повинні шкодити

Т.Шипуліна продовжила озвучувати поради: «Ми рекомендували зборам повернутися до питання щодо утворення судових палат з розгляду окремих категорій справ за встановленою спеціалізацією. Поки що колектив суду не бачить такої можливості у зв’язку з великою кількістю справ, яка нині перебуває на розгляді».

Також, на думку судді ВАС, виконання рішень зборів суддів КААС було важко контролювати, адже ті рішення не мали зобов’язального характеру. Тому «ревізори» порадили щорічно заслуховувати звіти голови суду, його заступників, керівника апарату відповідно до вимог п.3 ч.5 ст.115 закону «Про судоустрій і статус суддів». А за наслідками обговорення приймати рішення зобов’язального характеру.

«Голові суду пропонувалося: прий­няти нове розпорядження щодо визначення адмінповноважень і розподілити обов’язки між своїми заступниками з урахуванням повноважень апеляційного суду; покращити планування роботи суду; плани роботи суду формувати з урахуванням необхідності вирішення актуальних питань та покращення належного організаційного забезпечення суду, суддів, судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу й поліпшення здійснення правосуддя. У планах потрібно передбачати розгляд складних питань», — звернула увагу Т.Шипуліна.

До того ж перевіряльники вважають: для забезпечення єдності судової практики правові позиції, напрацьовані під час підготовки методичної допомоги місцевим судам щодо застосування законодавства, вивчення та узагальнення судової практики, необхідно обговорювати на нарадах. «Були встановлені такі факти, що листи про застосування судової практики направлялися без обговорення на нарадах, на загальних зборах. При цьому не було єдності в позиціях суддів. Такі листи більше шкодять, аніж допомагають», — застерегла Т.Шипуліна.

Володарям мантій рекомендували дотримуватися положень Кодексу адміністративного судочинства щодо вирішення питання про відкриття апеляційного провадження у справі та строків її розгляду. «Фактично всі недоліки в роботі усунуті. Ми вдячні, що нас поправили, направили нашу роботу в правильне русло. Сподіваюся, це не остання перевірка, запрошуємо перевіряти ще. Це триматиме нас у тонусі, не будемо розслаблятися», — зауважила в.о. голови КААС.

Після того як Т.Шипуліна розповіла про ситуацію в цій установі, а І.Саприкіна повідомила, які заходи вживаються для виправлення ситуації, РСАС зобов’язала в.о. голови суду та керівника апарату забезпечити подальше виконання рекомендацій, а також ужити заходів щодо покращення роботи КААС.

У листопаді рада в порядку кон­тролю знову заслухає інформацію про стан справ у суді.