Закон і Бізнес


Востаннє у ВАС

Перед неминучим скороченням «адміністративники» зустрілися у широкому форматі


Суддівські кадри, №33 (968) 14.08—24.08.2010
3742

«Господарники», які першими зібрали раду суддів, передали естафету своїм колегам-«адміністративникам». Останні також виконали вимогу нового закону провести суддівський форум не пізніше 15 днів з моменту набрання ним чинності.


Чимало членів органу суддівського самоврядування змушені були перервати відпустки заради зустрічі. Утім, як передбачав в.о. голови ВАС Олександр Пасенюк, вони із задоволенням проведуть час у рідних стінах. Тим паче що невдовзі з багатьма членами ради доведеться попрощатися.

Обранці дня

Лейтмотивом зустрічі було виконання вимог реформи третьої гілки влади, а саме: скликати конференцію та визначитися з делегатами. Саме з вирішення організаційних моментів і розпочався форум у ВАС. Відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів» кандидатури делегатів на конференцію, які висуваються на зборах суддів, затверджує Рада суддів адмінсудів.
Остання вирішила провести «судний день» 20 серпня. Прикметно, що на цю ж дату запланована й конференція «господарників».
Голова РСАС Микола Кобилянський, який у червні був обраний новим очільником цього органу, поінформував, що серед ключових питань, які роз¬глядатимуться під час конференції, — обрання членів Ради суддів адмінсудів та делегатів на з’їзд суддів України та призначення членів організаційного комітету з підготовки до проведення форуму.
Відповідно до ч.3 ст.119 нового закону до складу конференції спеціалізованих судів входять по 1 суд¬ді від кожного місцевого, апеляційного суду відпо¬відної судової юрисдикції, 1 член Верховного Суду та 6 — вищого спе¬ціалізованого.
До речі, цього ж дня у ВАС відбулися й збори суддів цієї обителі Феміди, на яких було делеговано 6 представників на конференцію: Миколу Кобилянського, Олега Сергейчука, Любов Гончар, Олександра Гаманка, Тетяну Шипуліну та Олександра Гашицького. Члени РСАС також обговорили наболілу суддівську проблему: катастрофічну нестачу приміщень для відправлення правосуддя. Утім, можливо, вже скоро настане час, коли закінчаться поневіряння людей у мантіях. У п.14 «Перехідних положень» указаного закону зазначено, що Уряд має у місячний строк з дня набрання чинності цим правовим актом забезпечити передання в оперативне управління ДСАУ приміщення військових судів для роз¬міщення окружних та апеляційних адмінустанов. За інформацією М.Кобилянського, до РСАС уже звернулися очільники Дніпропетровського, Харківського, Вінницького, Львівського окружного адмінсудів, а також в.о. голови Хмельницького окружного адмінсуду та Окружного адмінсуду м.Києва з проханням про передання їм приміщень військових судів. Нагадаємо, що останні мають бути ліквідовані з 15 вересня.
В результаті члени РСАС вирішили просити Кабмін передати вказаним установам вільні приміщення.

Ротація під закон

Якщо під час зібрання Ради суддів господарських судів питання кадрової ротації залишилося без уваги, то у ВАС його не оминули.
Серед претендентів на посаду голови ВАС був лише О.Пасенюк, кандидатуру якого колеги схвалили одноголосно.
Підтримку всіх учасників зборів отримав і суддя Віталій Тертичний, щодо якого члени РСАС внесли подання про призначення очільником Львівського окружного адмінсуду.
Якщо вищезгадані кандидатури були добре відомі в суддівському середовищі, то про Олега Басая, претендента на посаду голови Київського окружного адмінсуду, деякі члени РСАС воліли знати більше. На посаді судді О.Басай працює 3 роки, і за цей період, за словами самого претендента, скарг на його роботу не надходило. До Київського окружного ад¬мінсуду останній перейшов у липні цього року. Раніше працював суддею Івано-Франківської окружної адмінустанови. Тепер він за крок до крісла керманича суду.
Чудову характеристику отримав й в.о. голови Окружного адмінсуду столиці Павло Вовк, який претендував на посаду очільника цієї обителі Феміди.
Як відзначив М.Кобилянський, П.Вовк — суддя з 3-річним стажем, має IV кваліфікаційний клас. З квітня минулого року був призначений членом ВККС. Член РСАС Анатолій Денісов додав, що це людина, яка може бути керівником. Загалом, за інформацією членів РСАС, кандидат добре зарекомендував себе як в.о. голови суду, показав активність, досвід¬ченість і організаторські здібності. М.Кобилянський ознайомив присутніх з показниками роботи служителя Феміди, які свід¬чать про високий професійний рівень останнього. Після численних схвальних від¬гуків на адресу кандидата рада суддів підтримала його.
Рекомендовані кандидати на адмінпосади зможуть зайняти вакантні місця після затвердження у ВРЮ, засідання якої, за інформацією голови цього органу Володимира Колесниченка, має відбутися 6 вересня.

Структурна реорганізація

Судова реформа також передбачає певну кадрову реорганізацію в структурі вищих спеціалізованих судів. Відповідно до змін скасовується посада заступника голови вищого спеціалізованого суду — голови судової палати. Віднині судові палати очолюватимуть секретарі.
Кадрова рокіровка відбулася в першій і четвертій палатах. Костянтина Конюшка, в.о. голови четвертої судової палати, відрядили до першої. Натомість Сергія Островича (суддю першої палати) — затвердили секретарем четвертої. Секретарем другої палати призначили Володимира Бутенка, який до цього був заступником голови судової палати, третьої — Василя Юрченка, четвертої — Олександра Нечитайла, який займав посаду заступника голови судової палати, п’ятої — Миколу Сороку, який дотепер виконував обов’язки голови цієї палати.
Крім того, відповідно до документа, ліквідовується президія суду. Між іншим, «господарники», в яких аналогічна ситуація, за¬пропонували створити дорадчий орган на кшталт скасованого. Натомість у ВАС пролунала пропозиція внести до штатного розпису суду секретаріат пленуму, оскільки за відсутності президії вся методична робота переходить до пленуму суду.
Доведеться приводити у відповідність до новоспеченого правового акта й склад рад суддів, який суттєво скорочується. Так, до набрання чинності законом до Ради суддів адмінсудів входило 39 осіб. Тепер членство в органі суддівського самоврядування матимуть лише 11 законників, обраних відповідними конференціями. Згідно з новаціями з рад суддів виключають тих, хто займає адмінпосади. Наразі таких претендентів на прощання з органом суддівського самоврядування 18.
Також не можуть бути членами ради суддів спеці¬алізованих судів секретарі судових палат. Отже, це було останнє засідання «адміністративників» у широкому форматі. Новий, значно скорочений, склад Ради суддів адмінсудів буде відомий після проведення конференції.

Тетяна КУЛАГІНА