Закон і Бізнес


Лінія глухого захисту


№30 (1017) 23.07—29.07.2011
1639

З листом про грубе порушення прав 14 захисників звернулася до генпрокурора і голови Верховного суду РФ рада Федеральної палати адвокатів.


Як повідомляє прес-служба ФПА, 17 травня 2011 року в Астраханському обласному суді під час судового засідання під головуванням судді В., котра розглядала кримінальну справу відносно Х. та інших, були виявлені диктофони, прикріплені скотчем до внутрішнього боку лавок під сидіннями 14 адвокатів.

Захисники звернулися до керівництва адвокатської палати регіону з проханням відреагувати на порушення їхніх професійних прав у ході розгляду справи. Оскільки диктофони перебували в режимі аудіозапису, захисники визнали, що стосовно них незаконно проводились оперативно-розшукові заходи.

Рада Федеральної палати адвокатів направила звернення в слідче управління слідчого комітету РФ по Астраханській області, голові суду і прокуророві області.

«Відповідь із слідчого управління не примусила себе чекати», — відзначають у ФПА. Посилаючись на те, що «достатніх підстав для проведення процесуальної перевірки в порядку стст.144—145 КПК РФ силами органів слідчого комітету немає», звернення звідти направили в прокуратуру.

Прокуратура Астраханської області в десятиденний строк розглянула звернення, провела перевірку і встановила, що питання про використання держобвинувачами звукозаписних пристроїв вирішене судом у порядку, передбаченому ст.241 КПК РФ, учасникам судового процесу про це повідомили.

«Перестановка диктофона «ближче до місця розташування підсудних», яку прокуратура визнала, «була здійснена у зв'язку з початком допиту з метою поліпшення якості запису», — відзначають у ФПА. — Ну а те, що якість запису найкраща під лавками в адвокатів — не дивно, кримінально-процесуальним законом, на думку прокуратури, «порядок і місце встановлення звукозаписних пристроїв не регламентовані».

На «не цілком коректну тактику» держобвинувача І., яка встановила диктофони під лавками без відома і згоди захисників та їхніх довірителів, у прокуратурі звернули увагу, про що заступник прокурора області повідомив керівництво палати.

Як зазначається в заяві Федеральної палати адвокатів, «рада ФПА знайшла в діях (держобвинувача) І. грубе порушення гарантій незалежності адвокатів, втручання в адвокатську діяльність і перешкоду цій діяльності, а також порушення прав підсудних на конфіденційне спілкування із захисниками. На думку ради, ці дії не можуть бути розцінені інакше, як перешкоджання здійсненню правосуддя. Вони вчинені державним обвинувачем з використанням ним свого службового становища і підпадають під ознаки злочину, передбаченого ч.3 ст.294 КК РФ».

Президент ФПА Євген Семеняко від імені ради вказаної палати звернувся з офіційними листами із цього приводу до генерального прокурора РФ Юрія Чайки і голови Верховного суду РФ В'ячеслава Лебедєва.