Закон і Бізнес


Керівник проекту «Електронний суд» О.Самборська:

«Послуга щодо отримання від суду процесуальних документів у електронному вигляді, а також СМС-повісток поступово набирає популярності серед учасників процесу»


№35 (1125) 31.08—06.09.2013
ЮЛІЯ САХАРОВА
15362

Науково-технічний прогрес упевнено крокує вітчизняними теренами. Так, наприкінці минулого року розпочалося впровадження системи електронного доступу до правосуддя. Завдяки проекту «Електронний суд» учасники судових процесів уже сьогодні заощаджують час і гроші. Про те, як з’явилась ідея створення такої новації, що слід робити громадянам, які бажають стати користувачами ресурсу, та наскільки останній захищений від нелегального використання, «ЗіБ» запитав керівника проекту Олександру САМБОРСЬКУ.


«Електронний суд — це суд, двері якого відчинені цілодобово та в якому немає черг»

— Олександро Григорівно, розкажіть, як виникла ідея проекту «Електронний суд»?

— ХХІ ст. — це епоха інформаційних технологій, розвитку електронних засобів взаємодії державних органів із громадянами та організаціями, що набувають сили як у цілому світі, так і в Україні. Впровадження системи електронного доступу до правосуддя розпочалося в нашій державі наприкінці минулого року та відбувається в межах створення й удосконалення Єдиної судової інформаційної системи.

Основними завданнями проекту «Електронний суд» є покращення умов роботи працівників судів, а також забезпечення швидкого, а головне, зручного доступу громадян до правосуддя. Електронний суд — це суд, двері якого відчинені цілодобово та в якому немає черг. Пріоритетними завданнями проекту є забезпечення відкритого доступу учасників процесу до інформації шляхом створення сучасних інтернет-ресурсів і встановлення в приміщеннях судів інформаційно-довідкових кіосків, поетапний перехід до електронного обміну процесуальними документами між судом та учасниками процесу із застосуванням електронного цифрового підпису, до електронного обміну інформацією з базами даних інших державних органів та установ, до забезпечення повної комп’ютеризації процесів судового діловодства, формування єдиного електронного архіву судових документів.

— Що вже вдалося реалізувати в ме­жах проекту?

— В усіх місцевих та апеляційних судах загальної юрисдикції вже забезпечено технічну можливість надсилання судами процесуальних документів у електронному вигляді на електронну пошту учасника судового процесу. Наразі таке надсилання відбувається паралельно з паперовим.

Отримати таку послугу має можливість кожен учасник судового процесу. Для цього необхідно зареєструвати поштову скриньку електронного суду за адресою www.mail.gov.ua та подати до суду заявку, яку можна роздрукувати зі своєї поштової скриньки. З моменту подання вказаної заявки та її реєстрації в автоматизованій системі всі процесуальні документи у справі, що долучатимуться до системи, після їх підписання електронним цифровим підписом судді автоматично надсилатимуться на поштову скриньку учасника процесу. Упродовж години після підписання суддею документ отримає учасник процесу.

Наразі в судах реалізована технічна можливість надсилання СМС-по­вісток, тобто повісток про виклик до суду у вигляді СМС-повідомлень. Надсилання судами таких повісток здійснюється у справах цивільного та кримінального судочинства відповідно до ст.135 Кримінального процесуального кодексу та ч.6 ст.74 Цивільного процесуального кодексу, якими передбачена можливість інформування учасників процесу за допомогою телефону або іншими засобами зв’язку, що забезпечують фіксацію повідомлення. Крім економії часу, це ще й значна економія коштів. Перевага для учасника процесу також очевидна — це оперативність в отриманні відомостей про час та місце проведення судового засідання.

До речі, таку інформацію учасник процесу також може отримати, скориставшись послугою функціоналу «Список справ, призначених до розгляду». Вже 545 судів загальної юрисдикції розмістили цей функціонал на своїх офіційних сайтах, а це понад 70% від загальної кількості судів, сайти яких розміщені на офіційному веб-порталі «Судова влада України». Задавши відповідні параметри пошуку, громадяни можуть швидко знайти необхідну їм справу та дізнатися про місце, дату та час проведення судового засідання. Важливим є те, що вказана інформація достовірна й актуальна, оскільки автоматично розміщується на сайті суду із системи документообігу.

«Електронний суд» — це не лише забезпечення електронного обміну інформацією між судом та учасниками процесу, а й створення електрон­них засобів взаємодії між судами та іншими державними органами й установами. Так, наприкінці 2012 р. на виконання вимог нового КПК та спільного наказу Генерального прокурора й голови Державної судової адміністрації від 27.09.2012 №91/114 налагоджено електронний обмін інформацією між судами та прокуратурою (Єдиним реєстром досудових розслідувань). Інформація щодо осіб у кримінальних провадженнях та електронні копії судових рішень передаються й обробляються в електронному вигляді. Крім того, цього року запроваджено електронний обмін запитами стосовно реєстраційних номерів облікових карток платників податків між судами загальної юрисдикції та Міністерством доходів і зборів. Такі нововведення значно скоротили витрати часу на отримання й оброблення інформації та знизили ризики її втрати.

«Лише документ з електронним цифровим підписом буде прийнятий та зареєстрований у суді»

— Як подати документи до суду в електронному вигляді?

— Технічна можливість подання до суду документів у електронному вигляді ще не реалізована. Це завдання наступного етапу, здійснення якого заплановано на початок 2014 р. Звичайно, спочатку надсилати процесуальні документи до суду в електронному вигляді необхідно буде паралельно з паперовими, оскільки цього вимагає чинне процесуальне законодавство. Проте після внесення відповідних змін до останнього з’явиться можливість подавати документи до суду тільки в електронному вигляді, підписані електронним цифровим підписом.

Надіслати документ в електронному вигляді до суду зможе кожен охочий, який має доступ до Інтернету та зареєстрував свою поштову скриньку електронного суду. На базі поштової скриньки на даний момент створюється електронний кабінет користувача, за допомогою якого кожен зможе оформити, підписати електронним цифровим підписом та надіслати до суду необхідні документи. Звертаю увагу на те, що лише документ з електронним цифровим підписом буде прийнятий та зареєстрований у суді.

— Чи популярні серед громадян послуги електронного суду?

— Послуга щодо отримання від суду процесуальних документів у електронному вигляді, а також СМС-повісток поступово набирає популярності серед учасників процесу. Зі свого боку підприємство розробило та розіслало в суди рекламні плакати, в яких детально описаний алгоритм одержання вказаних послуг.

Кожен може оцінити переваги «Електронного суду», скориставшись такими можливостями при зверненні до суду.

— Наскільки ресурс захищений від нелегального використання третіми особами інформації про судові справи? Можливість зловживань нівельована?

— Звичайно ж, нівелювати можливість зловживань на 100% неможливо, як і застрахуватися від усього. Проте підприємство здійснює захист інформації, що зберігається в системі. Впровадження комплексної системи захисту інформації передбачено технічним завданням щодо створення Єдиної судової інформаційної системи.