Закон і Бізнес


66 — код доступу до правосуддя


№28 (1015) 09.07—15.07.2011
Марина БОЙКО
1922

Пройшовши останнє випробування в Південній Пальмірі, кандидати на призначення на посаду судді вперше нарешті дочекалися моменту, коли було розставлено всі крапки над «і»: вони дізналися, який бал прохідний і кого зарахували до кадрового резерву.


19 червня претенденти, які 22 травня впоралися з письмовим анонімним тестуванням, дійшли фінішу — склали останній кваліфікаційний іспит. Нагадаємо: рішенням Вищої кваліфікаційної комісії суддів від 15.06.2011 була затверджена база тестових запитань для складення цього екзамену, з якої 17 червня 2011 р. за допомогою спеціального програмного комплексу був сформований білет із 64 тестових запитань. В автоматичному режимі вибрані тестові запитання були сформовані у 5 варіантів тестових зошитів.

І нарешті 30 червня на веб-порталі ВККС з’явилося повідомлення, котрого з нетерпінням чекали 893 претенденти на мантії (стільки осіб дійшло до останнього етапу «кваліфікаційної селекції»), — своєрідний рейтинг найдостойніших, про який говорили ще з березня. Спершу ВККС, провівши певні розрахункові «маніпуляції», вийшла на число 66 — мінімальну кількість балів, необхідну для успішного складення кваліфікаційного іспиту.

«Визначення кількості балів, достатньої для визнання кандидатів такими, що успішно склали кваліфікаційний іспит, повинно бути спрямоване на формування списку кандидатів у складі не менш ніж 686 осіб. З цією метою згідно з результатами оцінювання кваліфікаційного іспиту сформовано ранжований ряд та відібрано 686 кандидатів із найкращими результатами. Із відібраних 686 кандидатів останній за кількістю набраних балів отримав за результатами складення кваліфікаційного іспиту 66 балів. Таку ж кількість балів набрав один наступний за ним кандидат», — ідеться у рішенні комісії, з яким можна ознайомитися на ст.20 нашого тижневика.

Тому «кваліфікаційники», враховуючи сформований ранжований ряд кандидатів, вирішили: мінімальна кількість балів, яку мають набрати претенденти на мантії для визнання їх такими, що успішно склали кваліфікаційний іспит, дорівнює 66.

Так, шанс стати законниками отримали 687 осіб (тобто четверту частину відсіяли) — їх зарахували до резерву на заміщення вакантних посад суддів. До того ж ВККС визначила їх рейтинг. Прикметно, що найбільшу кількість балів (99) набрали 4 кандидати, які опинилися на першому місці рейтингу. У 27 претендентів — 66 балів (останнє, 34-е місце).

На останньому етапі, як і на першому (під час анонімного тестування), не обійшлося без ляпсусу. Аби «перевірити» знання кандидатів у сфері господарського права, програмний комплекс обрав таке запитання: «Для якого господарського товариства мінімальний розмір статутного капіталу становить одну мінімальну заробітну плату?» із правильним варіантом відповіді, закладеним у базі тестових запитань: «товариство з додатковою відповідальністю».

Однак 7 червня цього року набрав чинності закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури започаткування підприємництва» від 21.04.2011. Ним внесено зміни до Цивільного кодексу та закону «Про господарські товариства» й виключено положення про те, що у ТОВ створюється статутний (складений) капітал, розмір якого повинен бути не меншим від суми, еквівалентної одній мінімальній заробітній платі, затверджений на момент створення ТОВ.

Оскільки законодавчі корективи не були враховані під час погодження бази тестових запитань, то кожен кандидат, яку б відповідь не надав, отримав за неї один бал.