Закон і Бізнес


Неявка не врятувала від звільнення

За організаційні негаразди очільник КААС поплатився посадою


Анонс, №25 (1012) 18.06—24.06.2011
Тетяна Кулагіна
2266

Вища рада юстиції підтримала подання Ради суддів адміністративних судів і звільнила Анатолія Денісова з посади голови Київського апеляційного адміністративного суду. Таке рішення конституційний орган ухвалив після того, як очільник КААС удруге проігнорував засідання ВРУ.


Догана не перешкода

Загалом під час засідання ВРЮ (14 червня) пощастило 18 кандидатам. Зокрема, Тамара Бадахова продовжить головування в Донецькому апеляційному адмінсуді. Також на другий  строк у ролі керманича Харківського  окружного адмінсуду призначили  Юрія Кучму. До речі, члени Ради суддів  адмінсудів похвалили його за належну роботу установи.

А ось претендентці на головування в Глобинському райсуді Полтавської області Людмилі Прикіпєловій довелося поборотися за посаду. Насамперед члени ВРЮ звернули увагу на нещодавню догану, яку вона отримала за тяганину — суддя протягом 8 місяців  не розглядала заяви.

Втім, дисциплінарне стягнення не  завадило їй заручитися підтримкою членів Ради суддів загальних судів, які 5 травня рекомендували її на посаду голови. Як повідомляв «ЗіБ», представники РСЗС попросили суддю згадати неприємний факт її біографії, про який вона не вказала в матеріалах. Остання погодилася з рішенням ВККС, визнавши, що формально порушення було, але виною тому — велике навантаження. Щоправда, під час подальшого проходження її кандидатури у ВРЮ з’ясувалося, що «дисциплінарний» момент Л.Прикіпєлової не знайшов відображення в рішенні РСЗС. Як повідомив член ВРЮ Володимир Завальнюк, у протоколі засідання органу суддівського самоврядування не зазначалося про обговорення питання щодо її дисциплінарної відповідальності. Тому в представників ВРЮ закралися підозри, що, можливо, РСЗС  не ознайомлена з рішенням ВККС про  застосування до судді дисциплінарного стягнення. Пояснюючи членам ВРЮ, за що її покарали, Л.Прикіпєлова  назвала аналогічну причину, що й  на засіданні РСЗС, — значний обсяг  роботи. «З п’яти суддів я працювала  одна!» — поскаржилася жінка.

Втім, деякі члени Ради засумнівалися в її щирості. Зокрема, Інна Отрош зауважила, що при великому навантаженні спостерігаються порушення строків у багатьох справах, а не тільки в окремому випадку.

Член ВРЮ Сергій Сафулько був неприємно здивований формальним  підходом до характеристики судді, де йшлося, що вона приділяє чимало уваги вдосконаленню законодавства. «Як суддя райсуду може займатися покращенням законодавства? Я ще можу погодитися з вивченням судової практики…» — обурювався С.Сафулько.

Претензії були й до кандидата на повторне головування в Одеському апеляційному адмінсуді Віктора Алексєєва. Не в членів конституційного  органу, а в громадян, які зібралися під стінами ВРЮ з вимогами  звільнити його. На засідання конституційного органу навідався й народний депутат, який повідомив про наявність скарг на діяльність В.Алєксєєва. Проте більшість членів Ради вирішила не надавати йому слова. Як вказав голова ВРЮ Володимир Колесниченко, в засіданні можуть брати участь члени Ради та особи, яких це стосується. «Ми неодноразово говорили, що повинні уникати політизації. ВРЮ не є політичним органом і має діяти в межах чинного законодавства», — зауважив В.Колесниченко.

Як уже повідомляв «ЗіБ», Рада суддів адмінсудів вивчала стан організаційної роботи Одеського апеляційного адмінсуду і вказала на низку проблем. Вони пов’язані з браком фінансування  та порушенням порядку автоматичного розподілу справ.

За результатами дослідження, впродовж 2010 та 2011 рр. у КП «ДАС» зареєстровано понад 3700 справ, у яких порушено строки реєстрації та розподілу. Керманич ОААС переконував членів РСАС, що не вся інформація, викладена в довідці, відповідає дійсності.
Зрештою члени РСАС погодилися рекомендувати його на повторне головування, а ВРЮ — призначила.

«Прогалини» для звільнення

Натомість, очільнику Київського апеляційного адмінсуду А.Денісову пощастило менше. Створена РСАС робоча група вивчала також організацію роботи КААС і виявила чимало недоліків у роботі цієї установи. У підсумку орган суддівського самоврядування визнав незадовільною організацію діяльності суду і вніс до ВРЮ подання щодо звільнення А.Денісова із займаної посади.

Голова РСАС Микола Кобилянський ознайомив членів ВРЮ з низкою організаційних прогалин у роботі КААС, серед яких — недбале ставлення до планування роботи, неправильний розподіл обов’язків між головою, його заступниками та керівником апарату, формальний підхід до узагальнення судової практики тощо. «83 аркуші довідки свідчать про грубе ігнорування закону «Про судоустрій і статус суддів», — наголосив М.Кобилянський.

Сам А.Денісов уже вдруге не з’явився до ВРЮ. А тому перед членами Ради виникло питання про можливість вирішення питання за його відсутності. «У разі повторної неявки, якщо особа не повідомляє про причини своєї неявки, ми можемо розглядати її питання», — сказав В.Колесниченко. ВРЮ вирішила не зволікати з розглядомцього питання:підтримала РСАС і звільнила А.Денісова з посади голови вищеназваного суду.