Закон і Бізнес


ПАРЄ: Розмежування політичної та кримінальної відповідальності - не проблема України


01.07.2013 11:16
1474

Асамблея з юридичних питань та прав людини ПАРЄ схвалила проект резолюції про розмежування політичної та кримінальної відповідальності, зазначивши, що даний документ не має відношення окремо до України.


Питання розмежування політичної та кримінальної відповідальності напередодні було головною інтригою на засіданні Комітету асамблеї, що готував проект.

Після розгляду цього питання, Україна виявилася тріумфатором: два пункти в проекті резолюції, які «прив'язували» безпосередньо Україну, як окрему країну, до проблематики розмежування кримінальної та політичної відповідальності, були зняті.

«Критерії розмежування політичної та кримінальної відповідальності для всіх країн - членів Ради Європи - повинні бути однаковими, - сказав представник українського парламенту в Асамблеї Сергій Ківалов. - За це одноголосно проголосували на засіданні юридичного Комітету. Я хочу сказати, що апріорі це було очевидно: правила та закони завжди повинні бути однаковими для всіх. Тут не може бути й мови про будь-яку вибірковість: для однієї країни одні критерії, для іншої - інші».

Примітно, що свій висновок до проекту також дав Комітет з політичних питань і демократії. Коли там обговорювали Україну, то представник Грузії зазначив, що у них з розмежуванням відповідальності ситуація набагато гірша, ніж в Україні. Однак, окремо Грузію в цьому аспекті не розглядають. Це може свідчити про політичний відтінок питання.

Раніше проектом резолюції, який підготував депутат від Нідерландів Пітер Омтзігт (Pieter Omtzigt), пропонувалося встановити, що в справах Ю.Тимошенко та Ю.Луценка було порушено принципи поділу кримінальної та політичної відповідальності, і закликати українську владу забезпечити ефективну незалежність судової влади.

Зокрема, повністю виключений наступний абзац: "Що стосується України, то кримінальні справи, порушені проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко і колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка привели до різкої критики з боку міжнародного співтовариства. Асамблея глибоко стурбована зловживанням системою кримінального правосуддя країни для переслідування політичних опонентів. Асамблея вважає, що в обох випадках були порушені принципи розділення політичної та кримінальної відповідальності ".

У ході минулого обговорення було висловлено пропозицію, що резолюція повинна носити загальний характер без згадки конкретних країн і імен, а конкретно взятим країнам повинні бути присвячені окремі доповіді.

Таким чином, проголосована резолюція спрямована на те, щоб гарантувати політикам захист від кримінального переслідування за політичні рішення.

"Парламентська Асамблея вважає, що демократія і верховенство права вимагають того, щоб політики були надійно захищені від кримінального переслідування за свої політичні рішення. Політичні рішення підлягають політичній відповідальності, остаточне ж рішення належить виборцям", - наголошується у резолюції.

Зміни торкнулися і завершальної частині резолюції. Зокрема, першим з'явився абзац, яким Асамблея закликає "правлячу більшість в країнах-членах РЄ утриматися від зловживання національною системою кримінального правосуддя для переслідування політичних опонентів".Вже після цього зазначено, що Асамблея запрошує законодавчі органи тих держав-членів, чиє кримінальне законодавство "як і раніше включає в себе широке зловживання службовим становищем, розглянути питання про скасування або зміну таких положень з метою обмеження сфери їх застосування відповідно до рекомендацій Венеціанської комісії".

Закон і Бізнес