Закон і Бізнес


Удосконалена годівниця

Від конфіскованого на мільйони гривень майна до бюджету потрапляють копійки


Банки і клієнти, №31 (966) 31.07—06.08.2010
2541

За порушення правил перетину кордону щороку українські митники вилучають майна на мільйони гривень. Надходження від реалізації конфіскованих товарів мають спрямовуватися в повному обсязі до державного бюджету. Однак судове рішення про конфіскацію майна в дохід держави аж ніяк не означає, що кошти таки надій¬дуть у бюджет.


Як повідомили «ЗіБ» у прес-службі Рахункової палати, результати перевірки ефективності діяльності органів влади щодо забезпечення надходження до державного бюджету коштів від реалізації кон¬фіскованих товарів у Харківській та Сумській областях засвідчили, що в переважній більшості випадків до державної скарб¬ниці надходять мізерні суми порівняно з вартістю конфіскованого майна.
Так, усього по Україні суди ухвалили рішення про конфіскацію майна в дохід держави у 2008 р. у розмірі 109,5 млн грн., у 2009-му — 107,5 млн грн. Проте від реалізації конфіскованого майна до держбюджету надійшло у 2008 р. 2587,6 тис. грн., або 2,4%; у 2009-му — 4051,5 тис. грн., або 3,8% загальної вартості конфіскованих товарів.
Аудитори РП зазначають, що Сумська та Харків¬ська області відображають загальні тенденції. Так, від реалізації конфіскованого майна на Сумщині у 2008 р. до держбюджету надійшло 164,5 тис. грн., тобто 3,5%; від Харківської області бюджет того року взагалі нічого не отримав. Торік сумські митники поповнили бюджет держави на 306,2 тис. грн., що становило 5% конфіскованого майна; а харківські — на 175,5 тис. грн., або на 2,6%.
Аналізуючи причини суттєвої різниці між надходженнями коштів до держбюджету й обсягами конфіскованого майна, аудитори ви¬явили низку проблем. Зокрема, це відсутність контролю за обліком і зберіганням вилучених товарів, неефективне та нераціональне розпорядження ними, непрозорість дій державних органів у цій сфері та неврегульованість нормативно-правового забезпечення.
Зволікання органів влади з прийняттям рішень про своєчасне розпоря¬дження майном, недотримання вимог чинного законодавства призвели до накопичення товарів на складах митниць обох областей загальною вартістю 22,9 млн грн., з яких на Харківський регіон припадає 16,8 млн грн., на Сумський — 6,1 млн грн. Цей товар з роками втратив привабливість, морально та фізично застарів і став неліквідним. У результаті поповнювати держбюджет належним чином і в належних обсягах за рахунок реалізації конфіскованого майна не вдається.
Крім того, відділи державної виконавчої служби в Харківській області, розпоряджаючись конфіскованим майном, порушили чинне законодавство на 4532,5 тис. грн. Аудитори з’ясували, що на 358,2 тис. майна було знищено, однак це не підтверджується документами та фотозйомками.
На колегії голова РП Валентин Симоненко наголосив, що «реалізація конфіскованого майна — це годівниця, яка з роками «вдосконалюється» за допомогою нових елементів та схем. Відповідальність за розкручування маховика махінацій несуть як департамент державної виконавчої служби Мін’юсту, так і безпосередньо держмитниця. Саме їхня вкрай незадовільна організація роботи з конфіскованими товарами, безконтрольність та недотримання законодавчих норм у цій сфері створили умови для корупції та зловживань, з якими потрібно покінчити».