Закон і Бізнес


Бізнесменів не брати!

ВС РФ роз’яснив, кого і за що не можна заарештовувати


Право сусіда, №25 (960) 19.06—25.06.2010
3076

Пленум Верховного суду РФ роз’яснив ключові положення російського кримінально-процесуального кодексу, які фактично забороняють брати під варту осіб, котрі скоїли економічні злочини під час здійснення підприємницької діяльності. Досі суди по-різному трактували поняття «підприємництво» і, як наслідок, відмовляли в клопотаннях про заміну обвинуваченим арешту на інший запобіжний захід. Тепер ВС РФ ухвалив, що в такому разі судді повинні керуватися цивільним кодексом.


Шукайте підприємця в ЦК

На засіданні обговорювалося кілька проектів постанов, зокрема щодо практики застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту. Відповідні роз’яснення пленум уже давав у жовтні 2009 року. Проте у квітні цього року до ч.1 ст.108 КПК РФ («Взяття під варту») були внесені суттєві зміни, які обмежують застосування арешту до осіб, котрі скоїли злочини у сфері підприємницької діяльності. Нові положення з деякими застереженнями забороняють брати під варту обвинувачених, яким інкримінують ст.159 («Шахрайство), ст.160 («Привласнення або розтрата»), ст.165 («Заподіяння майнових збитків шляхом обману або зловживання довірою») і ст.174 («Легалізація (відмивання) грошових коштів або іншого майна, придбаних незаконним шляхом») КК РФ.
Як повідомив голова Верховного суду Росії В’ячеслав Лебедєв, з моменту ухвалення поправок минуло лише 2 місяці, тому досвід їх застосування незначний. За цей період до судів було подано 37 клопотань про обрання арешту як запобіжного заходу відносно осіб, обвинувачених або підозрюваних у скоєн-ні економічних злочинів. 16 клопотань було задоволено, а 21 — ні. Причому в 5 випадках рішення про арешт були скасовані судами вищих інстанцій. А із 44 клопотань слідства про продовження арешту задоволено 29. Проте і тут 7 рішень про взяття під варту згодом було скасовано касаційною інстанцією.
За словами В.Лебедєва, в неврахуванні поправок до ст.108 КПК РФ винне передусім саме слідство. Він зазначив, що у 80% випадків при зверненні до суду з клопотаннями про арешт осіб, обвинувачених, наприклад, у шахрайстві, слідчі просто не вказували, що злочини скоєні у сфері підприємницької діяльності. Тому судді, часто за своєю ініціативою, були змушені звертати увагу слідства на те, що з квітня ч.1 ст.108 КПК РФ діє в новій редакції.
Основну проблему із застосуванням нових положень статті голова ВС РФ пов’язував насамперед з неоднозначним тлумаченням самого поняття «підприємницька діяльність». У зв’язку із цим у проекті постанови президії суддям рекомендувалося при визначенні того, що є підприємницькою діяльністю, керуватися п.1 ст.2 ЦК РФ, де роз’яснюється це поняття. А там сказано, що підприємництвом є «самостійна, здійснювана на свій ризик діяльність, спрямована на систематичне отримання прибутку від користування майном, продажу товарів, виконання робіт або надання послуг особами, зареєстрованими у встановленому законом порядку». За ухвалення даної постанови судді проголосували практично одностайно, навіть не обговорюючи її.

Теорія та практика

«Якщо є підприємець, його бізнес зареєстрований і метою є здобуття вигоди, а він скоїв один зі злочинів, передбачених КК РФ, тоді на нього поширюються нові правила обрання запобіжного заходу», — сказав уже після засідання В.Лебедєв. При цьому він не став коментувати застосування поправок у конкретних кримінальних справах, зокрема у справі екс-голови «Юкосу» Михайла Ходорковського і колишнього керівника МФО «Менатеп» Платона Лебедєва, пославшись на суддівську етику. Проте відзначив, що при застосуванні нової редакції закону треба «керуватися правовим сенсом, а не революційною ненавистю немаєтного до багатого».
Нагадаємо: М.Ходорковському і П.Лебедєву, обвинуваченим за стст.160 і 174 КК РФ, строки тримання під вартою були продовжені вже в травні. Причому Мосміськсуд залишив рішення суду першої інстанції в силі, пославшись, зокрема, на те, що злочини, інкриміновані їм, «не належать до сфери підприємницької діяльності в тому сенсі, який законодавець передбачив у ст.108 КПК РФ». Захист М.Ходорковського, арешт якого, попри поправки до КПК РФ був продовжений, уважає, що ця постанова «зупинить порочну судову практику».
«Прийнята постанова, яка, за словами В.Лебедєва, приведе до скорочення кількості арештів у справах, пов’язаних з економічними злочинами, лягає в русло законодавчих ініціатив президента», — сказав заступник голови комітету Держдуми з питань безпеки Віктор Ілюхін. Проте, як він уважає, М.Ходорковському, на якого ці ініціативи теж повинні поширюватися, «нічого хорошого чекати все одно не доводиться».