Закон і Бізнес


Перший удар вище статусу

ВС не вберіг свого представника від звільнення за порушення присяги


Суддівські кадри, №25 (960) 19.06—25.06.2010
3411

Очевидно, члени Комітету ВР з питань правосуддя вирішили бути послідовними у своїх резолюціях і 16 червня підтвердили попереднє рішення стосовно очільника Військової колегії Верховного Суду Олександра Волкова. Депутати рекомендували парламенту звільнити суддю, незважаючи на те, що він був єдиним з 11 порушників присяги, хто прийшов на засідання. Втім, те, що слова представника найвищого судового органу не переконають народних обранців, було зрозуміло відразу. Навіть вислухати всі пояснення служителя Феміди вдалося тільки за допомогою керманича комітету Сергія Ківалова, якому вдалося «відвоювати» для промовця 10 зайвих хвилин.


Не менш категоричними були нардепи і стосовно інших претендентів на звільнення, попри те, що окремі судді перебували в лікарнях.

Такі близькі й такі далекі

Як повідомляв «ЗіБ» у №23, 2 червня представники комітету вирішували долю О.Волкова без його присутності, не зваживши при цьому на ст.20 закону «Про порядок обрання на посаду та звільнення з посади професійного судді Верховною Радою України» в якій ідеться про те, що участь судді, обраного безстроково, стосовно якого розглядається подання про звільнення з посади, в засіданні парламентського підрозділу є обов’язковою. Однак у будівлі під куполом резолюцію парламентського підрозділу на голосування не поставили.
Виступаючи на засіданні комітету, О.Волков заявив: звинувачення, озвучені головою Вищої ради юстиції Володимиром Колесниченком стосовно того, що він ігнорував засідання секції цього органу зумисне, не відповідає дійсності. За словами судді, він неодноразово наполягав на розгляді питання, яке зачіпає його безпосередньо, однак цього не сталося. Стосовно ж останньої своєї неявки на засідання Ради О.Волков пояснив, що на той час перебував у відрядженні.
Розповів представник ВС і про епізоди звинувачень, зокрема стосовно того, що він не брав відвід у ході розгляду справи, яку раніше слухав представник Київського апеляційного адміністративного суду Ігор Бараненко, котрий є братом його дружини. За словами голови Військової колегії, мова йде про справу щодо скоєння ДТП (водій проїхав на червоне світло), в якій загинуло дві людини й одна особа була тяжко травмована. Засуджений у цій справі, за інформацією О.Волкова, оспорював те, що він перебував за кермом автомобіля, й оскаржував рішення суду першої інстанції. Проте як апеляційний, так і касаційний суд залишили вердикт без змін. «Вирок було залишено без змін, тому що підстав для зменшення покарання або виправдання засудженого не було», — заявив суддя.
Також член ВС поінформував присутніх про те, що судові рішення, винесені його шурином, неодноразово скасовувались у ході касаційного перегляду за його участі. Тому, на переконання О.Волкова, говорити про «якусь особисту зацікавленість» не варто. Крім того, за його словами, «на той час законних підстав для відводу чи самовідводу не було».
Водночас претендент на звільнення за порушення присяги заявив, що брат дружини не може бути його близьким родичем. «У такому випадку дружина теж є моїм близьким родичем, і такий шлюб має бути визнаний недійсним», — заявив О.Волков.
Солідарним з ним був і Голова ВС Василь Онопенко. Останній акцентував увагу депутатів на тому, що ці справи розглядались у 2003—2005 роках. «У п.11 ст.32 КПК міститься вичерпний перелік близьких родичів: батьки, дружина, діти, рідні брати і сестри, дід, баба, онуки. Шурина я не можу знайти», — заявив керманич найвищої судової інстанції. На його переконання, такого поняття, як «шурин», немає ні в Сімейному кодексі, ні в ЦПК. Окрім цього, В.Онопенко зауважив, що Військова колегія, яку очолює О.Волков, складається тільки з трьох суддів. «Як би він (О.Волков. — Прим. ред.) не розглядав цих справ, то вони взагалі б не розглядалися», — розповів Голова ВС. Також промовець звернув увагу парламентарів на те, що існує таємниця нарадчої кімнати, і рішення кандидат на позбавлення мантії ухвалював не одноосібно, а в складі колегії суддів.
Підтримати свого колегу вирішив і очільник Ради суддів Петро Пилипчук. На його переконання, навіть у кримінальному праві не наступає кримінальна відповідальність, якщо в результаті якихось дій не настало важких наслідків. «Які шкідливі наслідки настали від того, що О.Волков розглядав ці справи? Ніяких. Вироки і рішення, які він ухвалював, залишені в силі, ніхто їх не оспорював», — заявив представник ВС.
Утім, переконати членів комітету не вдалося ні винуватцю обговорення, ні керівництву найвищої судової інстанції. Усі 13 депутатів, які були присутні на той момент у залі засідань, проголосували за рекомендацію звільнити О.Волкова з посади судді за порушення присяги.

Хворобливі пристрасті

На відміну від голови Військової колегії, інші 10 претендентів на звільнення на засідання парламентського підрозділу не з’явилися. При цьому народні обранці отримали інформацію про те, що дехто із суддів перебуває у відпустці, хтось — на лікарняному, а окремі служителі Феміди направили до комітету копії довідок про те, що вони перебувають на стаціонарному лікуванні.
Щоправда, повідомлення про невтішний стан здоров’я представників третьої гілки влади на присутніх ніяк не вплинуло. Звістки про хвороби більшості суддів депутати сприйняли як сумнівне алібі. Зокрема, Валерій Писаренко запропонував правоохоронним органам перевірити інформацію про масову хворобу суддів. «Я вам гарантую, що це будуть десятки кримінальних справ», — резюмував він.
У свою чергу Юрій Кармазін попросив не розглядати питання хворих мантієносців. «Не беріть гріха на душу!» — закликав колег перший заступник голови комітету, який утримався від голосування.
На захист законників виступив і П.Пилипчук. «Не думайте, що це (повідомлення про хворобу. — Прим. ред.) підробка. Повірте, що для судді, котрий пропрацював 25—30 років і якого ви зараз пропонуєте звільнити без пенсії та вихідної допомоги, це надзвичайно стресова ситуація», — заявив керманич вищого органу суддівського самоврядування. Також він розповів, що й О.Волков нині перебуває на лікуванні в госпіталі з діагнозом гіпертонічний криз. «Він просто дисциплінований і тому прийшов», — зауважив П.Пилипчук.
Утім, на його слова депутати не зважили і підтримали подання ВРЮ щодо звільнення 10 мантієносців.

Ольга КИРИЄНКО

17 червня в будівлі під куполом рекомендацію комітету щодо звільнення О.Волкова підтримали 247 володарів мандатів. Така ж доля чекала і його колегу по нещастю — суддю Київського апеляційного адміністративного суду І.Бараненка, якого нардепи вирішили позбавити мантії, попри повідомлення В.Онопенка про госпіталізацію цього діяча. Також парламент вирішив звільнити ще 10 служителів Феміди за порушення присяги.