Закон і Бізнес


Час ікс

Домовилися: достроковим виборам — бути. Але коли?


Влада і закон, №18-19 (798-799) 05.05—18.05.2007
1353

Те, до чого закликали на «помаранчевих» майданах і що засуджували на «червоно-голубих», схоже, все-таки відбудеться. Президент і Прем’єр досягли принципової згоди про проведення дострокових виборів. Точна дата поки що не називається, але, швидше за все, всенародне волевиявлення відбудеться в липні. Якщо, звичайно, сторонам удасться домовитися про деталі та якщо всі дотримаються своїх обіцянок.


Те, до чого закликали на «помаранчевих» майданах і що засуджували на «червоно-голубих», схоже, все-таки відбудеться. Президент і Прем’єр досягли принципової згоди про проведення дострокових виборів. Точна дата поки що не називається, але, швидше за все, всенародне волевиявлення відбудеться в липні. Якщо, звичайно, сторонам удасться домовитися про деталі та якщо всі дотримаються своїх обіцянок.

Антикризовий пакет

Саме ці важливі деталі має обговорити й узгодити спеціальна робоча група. До неї повинні ввійти представники всіх сторін: Президента, коаліції та опозиції. Серед тих, хто обговорюватиме конкретне наповнення компромісного пакета законів, В.Ющенко назвав першого заступника глави Секретаріату Івана Васюника, лідерів опозиційних блоків Юлію Тимошенко і В’ячеслава Кириленка, екс-голову Верховної Ради Івана Плюща, а також Миколу Азарова, Раїсу Богатирьову й Адама Мартинюка — з боку уряду і коаліції. Зауважимо, що Олександру Морозу в цій групі місця не знайшлося.
Робоча група має підготувати пакет нових законопроектів і змін до вже сущих: про імперативний мандат, про статус народного депутата, про опозицію, про Кабмін, про Регламент Верховної Ради, про внесення змін до Конституції тощо. При цьому Президент відзначив, що «спектр домовленостей може бути вужчим або ширшим». А примірювач суддівської мантії Степан Гавриш упевнений, що до пакета домовленостей будуть включені й судді Конституційного Суду.
«Вибори відбудуться», — заявляє Президент. Прем’єр на майдані закликає прихильників прийти і проголосувати. Питання: коли? Ні В.Ющенко, ні В.Янукович поки що не назвали конкретної дати проведення позачергових виборів, підкресливши, що це буде предметом політичних домовленостей.
Як відзначив глава держави, щоб вибори відбулися демократично і чесно, «треба пройти всі передвиборні процедури». За словами Президента, було досягнуто домовленості, «що прораховується весь технологічний процес, який треба пройти, починаючи від з’їздів партій, реєстрації списків, формування окружних місцевих комісій, друку відповідної рекламної продукції та інших кроків для підготовки демократичних виборів».
«Цей відрізок часу близький до 60 днів. Його відлік здійснюватиметься від ухвалення рішення по суті», — заявив В.Ющенко. «Рішення по суті» Президент чекає від робочої групи і сподівається, що Верховна Рада того ж дня проголосує антикризовий пакет. Відлічивши 60 днів із цієї миті, отримаємо нову дату виборів.
А ось питання про фінансування виборів Президенту і Прем’єру, схоже, вдалося вирішити. Відкриваючи нараду з головами облдержадміністрацій, В.Ющенко заявив, що «уряд забезпечить повне фінансування виборів». Крім того, Президент доручив Міністерству фінансів, Нацбанку і ЦВК у рамках відповідних повноважень забезпечити прозорість використовування бюджетних коштів, а також формування і використання виборчих фондів політичних партій і блоків. Знайти в бюджеті необхідні для виборів мільйони — завдання для Анатолія Кінаха і Миколи Азарова, який неодноразово заявляв, що грошей для проведення дострокових виборів немає.

Хто кому Юда

Хто точно не радий тому, що В.Ющенко і В.Янукович домовилися про проведення дострокових виборів, так це соціалісти і комуністи. У КПУ вже заявили, що подумують про вихід із коаліції. «Якщо В.Янукович фактично погодився на капітуляцію коаліції, то ми як самостійна політична сила маємо право залишати рішення (про членство в коаліції. — Прим. ред.) за собою, — сказав член фракції КПУ Олександр Голуб. Реакція соціалістів була ще різкішою. «Якщо це дійсно так, як я чую з екрана телевізора, то це зрада з боку «регіонів», це зрада Конституції», — сказав спересердя член СПУ Василь Волга.
Спікер більш виважений в оцінках і утримується від беззастережного сприйняття чи жорсткої критики домовленостей між Президентом і Прем’єром. «Від коментарів утримаюся, оскільки не почув нічого, про що раніше не висловлювався В.Ющенко. Перевага в одному-єдиному — в демонстрації пошуку виходу із ситуації. Наскільки справжній, наскільки зімітований процес — час покаже», — цитує О.Мороза прес-служба ВР.
Подібна реакція не дивна, якщо врахувати, що СПУ, за результатами останніх соцопитувань, не має шансів потрапити до парламенту. У комуністів ситуація трохи краща, адже вони проходять виборчий бар’єр і мають свого представника в робочій групі з підготовки антикризового пакета — А.Мартинюка.
4 травня вже пройшли з’їзди низки опозиційних партій. Народний союз «Наша Україна», Українська народна партія, Народний рух України, Українська республіканська партія «Собор», Християнсько-демократичний союз, Конгрес українських націоналістів, «Пора» і громадський рух «Народна самооборона» почали переговори щодо створення єдиного блоку для участі в позачергових виборах. Проте об’єднання опозиційних сил може опинитися під загрозою через уже звичні для української політики порушення домовленостей.

Тисяча «якщо»

«Дострокові вибори відбудуться», — запевняють Президент і Прем’єр. Так, вони відбутися, якщо...
Якщо політикам удасться досягти компромісу зі всіх тих питань, щодо яких вони не могли домовитися протягом багатьох місяців.
Якщо вони зможуть подолати взаємні образи й недовіру.
Якщо відмовляться від спокуси обдурити один одного в останню мить і відхопити собі ласий шматок, як це робили неодноразово.
Якщо юристи знайдуть законний і гарний вихід зі всіх тих процесуальних суперечностей, правових колізій і явних порушень закону, яких устигли припуститись останнім часом усі сторони конфлікту.
Якщо Кабмін усе-таки виділить гроші на вибори, а ЦВК встигне провести всі необхідні для їхньої підготовки технічні процедури відповідно до закону.
Якщо жодна зі сторін не саботуватиме виборчого процесу чи не намагатиметься вплинути на його результати.
Якщо політики забудуть про свою корисливість, крісла, портфелі та гроші і подумають про державу Україна, її майбутнє і про прийдешнє її громадян. Що вельми сумнівно.
«Ця криза показала, що не буває переможців і переможених. Суддею є тільки український народ», — сказав В.Янукович на майдані перед своїми прихильниками.
Дуже хотілося б вірити, що український народ не опиниться серед переможених. Але думається, що й лаврів переможця йому теж не бачити.

Сергій ПАСЮТА,
«Подробиці»

P.S. За тиждень робоча група так і не завершила пошуки компромісів. Враховуючи, що лише 11 травня Прем’єр повернувся в Україну, а Президент відбув у Польщу, слід очікувати «робочих» вихідних для всіх сторін протистояння. Відповідно, датою нових виборів може стати вже 22, а то й 29 липня.